فارسی
دوشنبه 18 فروردين 1399 - الاثنين 12 شعبان 1441

  390
  0
  0

سودان 5 ميليون حافظ كل قرآن دارد!

سودان 5 ميليون حافظ كل قرآن دارد!

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از فارس، حجة‌الاسلام حامد ملكوتي‌تبار، رايزن جديد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ايران در سودان گفت: نيمي از جمعيت باسواد سودان حافظ كل قرآن هستند، يعني 5 ميليون نفر از جمعيت 40 ميليوني سودان، حافظ قرآن هستند.
ملكوتي‌تبار با تأكيد بر اينكه اهالي سودان عاشق انقلاب اسلامي ايران هستند،‌ گفت: يكي از اين افراد، مرحوم «محمد طاها» سردبير سابق روزنامه الوفاق بود. وي تا اندازه‌اي عاشق ايران، تشيّع و امام خميني(ره) بود كه در سال 82 به دست وهابيت كشته و سرش از تن جدا شد. رايزن فرهنگي ايران در سودان، محمد طاها را مردي حق‌طلب، مبارز و از دلباختگان امام خميني(ره) معرفي كرد و افزود: وي نام پسرش را «خميني صغير» گذارده بود. وقتي علت نامگذاري پسرش را جويا شدم گفت: «خميني كبير» يك نفر بيشتر نيست و او امام خميني(ره) است. وي در پاسخ به دشمنان گفته بود «خداوند شيعيان را زنده نگه دارد كه از دوستداران ابوتراب هستند». وي اظهار داشت: به روستايي در سودان سفر كردم كه 72 نوجوان كمتر 15 سال داشت. از اين تعداد 43 نفر پسر بودند و جالب اينكه نام 17 تن از آنها خميني بود. بيشتر سوداني‌ها اهل تسنن و پيرو مذهب مالكي هستند، اما عاشق امام حسين(ع) و ائمه اطهارند. ملكوتي‌تبار، سودان را كشور قرآن دانست و افزود: نيمي از جمعيت باسواد سودان حافظ كل قرآن هستند، يعني 5 ميليون نفر از جمعيت 40 ميليوني سودان، حافظ قرآن هستند. سودان 40 ميليون نفر جمعيت دارد كه از اين تعداد 30 ميليون نفر مسلمان، 8 ميليون نفر مسيحي و مابقي نيز جزو پيروان ساير مذاهب هستند. وي با اشاره به اصطلاح «فُتحت سودان بالقرآن» گفت: مردم سودان معتقدند كه اين كشور به وسيله قرآن فتح شده است نه با جنگ و نبرد. رايزن فرهنگي ايران در سودان با اشاره به مراكز آموزش قرآن شبانه‌روزي در اين كشور گفت: ايم مراكز در اصطلاح «خُلوه» نام دارند. در اين مراكز، جوانان 8 تا 20 سال پذيرش مي‌شوند و تا هنگامي كه 10 جزء از قرآن را حفظ نكنند، اجازه ديدار خانواده را ندارند. جالب اينكه هزينه يك مركز آموزش شبانه‌روزي كه 180 دانش‌پذير قرآن دارد، برابر با هزينه يك خانواده 5 نفري در تهران است. وي با تأكيد بر اينكه مردم سودان از زندگي بسيار ساده‌اي برخوردار هستند، گفت: اين سادگي را حتي در ديداري كه با وزير اوقاف اين كشور داشتم، مشاهده كردم. حجة‌الاسلام ملكوتي‌تبار در بخش ديگري از اين ديدار، در خصوص فعاليت‌‌هاي فرقه انحرافي وهابيت در قاره آفريقا و به ويژه سودان گفت: در سودان نبرد و رقابت تمام عياري بين تشيع و وهابيت براي انجام فعاليت‌‌هاي فرهنگي وجود دارد و وهابي‌ها به صورت مداوم در پي خنثي كردن اقدامات فرهنگي ـ مذهبي شيعيان است. وي ادامه داد: به عنوان مثال، قول مفروش كردن مسجدي در سودان را داديم. هنوز به ايران بازنگشته بوديم كه باخبر شديم وهابي‌ها مسجد را مفروش كرده‌اند. رايزن فرهنگي ايران در سودان با تأكيد بر اينكه وهابيت، «سودان» دروازه فتح آفريقا مي‌داند، ابراز داشت: به همين دليل، وهابي‌ها تلاش‌هاي گسترده‌اي براي جذب جوانان اين كشور به وهابيت انجام مي‌دهند.
اين كارشناس علوم ديني اظهار داشت: در جبهه مالي، توانايي مقابله با وهابيت را نداريم، اما مي‌توانيم اقتدارمان را در زمينه‌هاي معنوي و فرهنگي به رخ بكشيم. رايزن فرهنگي ايران در سودان تصريح كرد: برپايي نمايشگاه‌هاي مختلف از آثار فرهنگي، براي شناساندن فرهنگ دو كشور به يكديگر ضروري به نظر مي‌رسد.

 


منبع : شیعه انلاین
  390
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    استاد انصاریان: نتیجه عشق واقعی به اهل‌بیت(ع)/ انسان در ...
     استاد انصاریان: امروز هم، عقل و روح زن را خاک ...
     استاد انصاریان: بشارت خداوند به مؤمنین/ مؤمنین واقعی ...
    مجموع آثار استاد انصاریان به زبان فارسی و زبان‌های ...
    تخفیف 50 درصدی آثار استاد انصاریان و منشورات انتشارات ...
    قدردانی استاد انصاریان از مدافعان سلامت
    گزارش تصویری از حرم حضرت باب الحوائج موسی بن جعفر(ع)
    حمایت موسسه دارالعرفان از توصیه در خانه بمانیم با ...
    مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
    استاد انصاریان پاسخ می‌دهد؛ چرا خداوند انسان‌ها را ...

بیشترین بازدید این مجموعه

      کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
      متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد امام علی (ع)
      توزیع قرآن و گل در پاریس برای مقابله با اسلام‌هراسی
      متن سخنرانی مراسم احیاء شب نوزدهم استاد انصاریان + صوت
      مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
      نگرانی آشیخ عباس قمی در برزخ به نقل از استاد انصاریان
      مجموع آثار استاد انصاریان به زبان فارسی و زبان‌های ...
       استاد انصاریان: بشارت خداوند به مؤمنین/ مؤمنین واقعی ...
       استاد انصاریان: امروز هم، عقل و روح زن را خاک ...
      استاد انصاریان: نتیجه عشق واقعی به اهل‌بیت(ع)/ انسان در ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز