فارسی
دوشنبه 18 فروردين 1399 - الاثنين 12 شعبان 1441

  878
  0
  0

آمادگی آستان قدس رضوی برای جذب گردشگر دینی

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ  در این نشست که دکتر « ولایتی » مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین الملل، « علوی » قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، قشقاوي معاون كنسول وزارت امور خارجه، « مصطفوي » رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات، دكتر « بلخاري » و جمعی از مسئولین مجمع تقريب مذاهب اسلامي و سازمان گردشگری حضور داشتند، قائم مقام آستان قدس رضوی با اشاره به اهمیت گردشگری و توریسم در اقتصاد کشورها اظهار داشت: در دین مبین اسلام به بحث گردشگری و سیر وسیاحت در سرزمین‌های مختلف اهتمام ویژه‌ای شده است و آیات قرآن نیز به این موارد اشاره دارد.
« سید احمد علوی » افزود: در جهان امروز گردشگری به عنوان يك صنعت مطرح شده است و سالانه بیش از 300 میلیارد دلار در جهان در این زمینه هزینه می‌شود.
وی گفت: افزایش درآمد کشورها، توسعه صنعت حمل و نقل و گسترش فن آوری اطلاعات در پرتو توسعه صنعت گردشگری است. وی خاطرنشان کرد: متاسفانه کشورهای اسلامی علی‌رغم وجود پتانسیل بالا در زمینه گردشگری از این صنعت به خوبی استفاده نمی‌کنند؛ در حالي كه در آمد برخی کشورها از بخش توریسم از در آمد نفت کشورهای اسلامی بالاتر است.
« علوي » در ادامه با اشاره به اینکه درآمد بخش گردشگری در سال‌های آینده اولین شاخص اقتصادی هر کشوری خواهد بود افزود: کشورهای اسلامی که بخش بزرگی از قاره آسیا، آفریقاو بخشی از اروپا را در اختیار دارند با وجود منابع غنی و اماکن تاریخی و مذهبی از ظرفیت بالایی در زمینه جذب توریسم و به خصوص گردشگر مذهبی برخوردارند.
قائم مقام آستان قدس رضوی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: آستان قدس رضوی همواره آماده است در زمینه جذب گردشگر مذهبی به وظیفه خود عمل کند و به عنوان نهادی دینی در جهت معرفی فرهنگ اهل بیت(ع) به سایر ملل جهان به ايفاي نقش بپردازد. وی ادامه داد: در سند چشم‌انداز 20 ساله آستان قدس رضوی به این موضوع اشاره و حرم رضوی به عنوان ملجا معنوی مسلمانان جهان معرفي شده است.
« علوی » گفت: اکنون در سراسر جهان مردم با مشکلات روحی و معنوی فراوانی دست به گریبانند و حرم مطهر رضوی باتوجه به امکانات و امنیت خود می‌تواند این خلاء معنويت را پرکند. وی افزود در سند چشم انداز 20 ساله آستان قدس رضوی اشاره شده است که آستان قدس رضوی به عنوان عالی‌ترین پایگاه فرهنگی جهان تشیع در اشاعه فرهنگ و سیره حضرت رضا(ع) به جهان معرفی خواهد شد که این امر می تواند در جهت جذب گردشگر مذهبی از سراسر جهان موثر باشد.
وی توسعه فضاهای زیارتی و خدماتی حرم مطهر پس از انقلاب و ایجاد فضایی آرام برای زائران را از اقدامات مهم آستان قدس رضوی در زمینه اشاعه فرهنگ رضوی و جذب گردشگر دینی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بیش از 30 هزار خادم در حرم مطهر حضرت رضا(ع) تلاش می‌کنند فضای مناسبی را برای زائران فراهم نمايند.
« علوی » در ادامه با اشاره به اینکه آستان قدس رضوی سالانه پذیرای بیش از 20 میلیون زائر داخلی و 500 هزار زائر خارجی می‌باشد افزود: خدمات‌رسانی به این حجم زائر، همکاری تمام دستگاه‌ها به خصوص دولت را می‌طلبد. وی در پایان اظهار داشت: آحاد ملت و مسئولین باید تلاش کنند تا سطح خدمات رسانی به زائرین افزایش یابد و زائران به خصوص زائرین خارجی با خاطره خوش مشهد را ترک کنند.


منبع : ابنا نیوز
  878
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    استاد انصاریان: نتیجه عشق واقعی به اهل‌بیت(ع)/ انسان در ...
     استاد انصاریان: امروز هم، عقل و روح زن را خاک ...
     استاد انصاریان: بشارت خداوند به مؤمنین/ مؤمنین واقعی ...
    مجموع آثار استاد انصاریان به زبان فارسی و زبان‌های ...
    تخفیف 50 درصدی آثار استاد انصاریان و منشورات انتشارات ...
    قدردانی استاد انصاریان از مدافعان سلامت
    گزارش تصویری از حرم حضرت باب الحوائج موسی بن جعفر(ع)
    حمایت موسسه دارالعرفان از توصیه در خانه بمانیم با ...
    مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
    استاد انصاریان پاسخ می‌دهد؛ چرا خداوند انسان‌ها را ...

بیشترین بازدید این مجموعه

      کودکی که درباره یوسف و زلیخا شهادت داد و جبرئیل را ...
      متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد امام علی (ع)
      عکس/ نمايي تازه از گنبد منور حضرت ابوالفضل العباس(ع)
      توزیع قرآن و گل در پاریس برای مقابله با اسلام‌هراسی
      مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، «بله» و ...
      نگرانی آشیخ عباس قمی در برزخ به نقل از استاد انصاریان
      مجموع آثار استاد انصاریان به زبان فارسی و زبان‌های ...
       استاد انصاریان: بشارت خداوند به مؤمنین/ مؤمنین واقعی ...
       استاد انصاریان: امروز هم، عقل و روح زن را خاک ...
      استاد انصاریان: نتیجه عشق واقعی به اهل‌بیت(ع)/ انسان در ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز