فارسی
پنجشنبه 29 فروردين 1398 - الخميس 12 شعبان 1440
  2507
  0
  0

آیا حوریان و لذت های بهشتی فقط برای مردان است؟

آیا حوریان و لذت های بهشتی فقط برای مردان است؟

1-تمام نعمتهاي بهشتي كه خداوند براي اهل آن آماده فرموده هم براي مردان بهشتي است و هم براي زنان بهشتی است. خداوند می فرماید:«وَمَن يَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتَ مِن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُوْلَـئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَلاَ يُظْلَمُونَ نَقِيرًا(نساء/124) ؛ و كسانى از مردان يا زنان كه بخشى از كارهاى شايسته را انجام دهند ، در حالى كه مؤمن باشند ، پس اينان وارد بهشت مي شوند ، و به اندازه گودی هسته خرما مورد ستم قرار نمي گيرند.

 

مردان و زنان غرايز و تمايلات متعددي در ارتباط با نعمت‌هاي الهي دارا مي‌باشند كه اين غرايز و تمايلات تماماً به نحو مشروع در بهشت تأمين مي‌گردد و غريزه جنسي نيز يكي از آن غرايز است كه خداوند در مقابل رعايت تقوي و داشتن ايمان و عمل صالح مؤمنان(در عالم دنيا) نيازهاي آنان را در عالم قيامت به نحو احسن تكميل و تأمين مي‌كند. و اگر مي بينيد قرآن براي زنان، به صراحت از چنين مسائل غريزي و شهوي سخن به ميان نياورده است از باب رعايت حيا و عفت و كرامت و شخصيت والاي زن است و كسانيكه چنين مي پندارند كه خداوند بايد به صراحت در قرآن كريم زنان را به چنين امور جنسي و شهوي وعده مي داد واقعاً در مقام تنزل دادن مقام زن و بي ارزش كردن كرامت او هستند 

 

اين خداوند كريم است كه يكي از بزرگترين سوره هاي قرآن خودش را به نام نساء‌(زنان)‌ نازل فرموده در حاليكه هرگز در قرآن كريم سوره اي به نام رجال نداريم و آيات قرآني كه زنان را مخاطب خود قرار داده و صحبت از زنان به ميان آورده به مراتب بالاتر از آياتي است كه پيرامون مردان سخن فرموده است.

 

2- در روایات چنین آمده که در روز قیامت، اگر شوهر زن مؤمنه، اهل بهشت بود او را به اختیار خود می پذیرد و اگر از اهل جهنم بود مردی را از میان مردان بهشتی برمی گزیند. شاید بتوان گفت علت این که زنان بهشتی، چه از جنس حوران بهشتی و چه آنان که وارد بهشت شده اند دارای یک همسر هستند، این است که چند شوهری علاوه بر ناسازگار بودن با طبیعت مرد با طبیعت زن نیز ناسازگار است.

 

اما گروهی دیگر از مفسرین در مقابل مدعی اند که حورالعین می تواند مذکر هم باشد، براساس این نظر شاید علت این که اوصاف حور به کار رفته در قرآن بر مؤنث دلالت می کنند نه بر مذکر، به این جهت بوده است که گفتگو درآن آیات با طائفه مردان مؤمن بوده است نه با زنان مؤمن دنیوی، لذا اسلوب محاوره اقتضا داشت که اوصاف زنان بهشتی ذکر شود. اما باید توجه داشت با مراجعه به آیات، روایات و تفاسیر مربوطه این گونه استفاده می شود که زنان با ایمان در قیامت در کنار زنان بهشتی (حورالعین) با مردان مؤمن بهشتی قرین می باشند. و زنان با ایمان با همسران با ایمان خود وارد بهشت می شوند:

 

1- «اُدْخُلُوا اَلْجَنَّةَ أَنْتُمْ وَ أَزْواجُکُمْ تُحْبَرُونَ» (به آنها خطاب می شود:) «شما و همسرانتان در نهایت شادمانی وارد بهشت شوید!» و منظور از ازواج، همان زنان با ایمانی هستند که در دنیا بودند و بودن در کنار همسران با ایمان و مهربان هم برای مردان لذت بخش است و هم برای زنانشان.

 

2-«هُمْ وَ أَزْواجُهُمْ فِی ظِلالٍ عَلَی اَلْأَرائِکِ مُتَّکِؤُنَ»آنها و همسرانشان در سایه های (قصرها و درختان بهشتی) بر تختها تکیه زده اند.. وآیاتی که داخل شدن همسران صالح را به بهشت وعده داده شده است. از جمله:«رَبَّنا وَ أَدْخِلْهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ اَلَّتِی وَعَدْتَهُمْ وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیَّاتِهِمْ إِنَّکَ أَنْتَ اَلْعَزِیزُ اَلْحَکِیمُ» پروردگارا! آنها را در باغهای جاویدان بهشت که به آنها وعده فرموده ای وارد کن، همچنین از پدران و همسران و فرزندانشان هر کدام که صالح بودند، که تو توانا و حکیمی!

 

«جَنّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَها وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیّاتِهِمْ وَ الْمَلائِکَةُ یَدْخُلُونَ عَلَیْهِمْ مِنْ کُلّ ِ بابٍ» (همان) باغهای جاویدان بهشتی که وارد آن می شوند؛ و همچنین پدران و همسران و فرزندان صالح آنها؛ و فرشتگان از هر دری بر آنان وارد می گردند....ازاین آیات استفاده می شود که زنان و مردانی که در این دنیا همسر یکدیگرند هرگاه هر دو با ایمان و بهشتی باشند در آنجا به هم ملحق می شوند و با هم در بهترین شرایط و حالات زندگی می کنند.

 

 از روایات استفاده می شود که مقام این زنان برتر از حوریان بهشتی است؛ به خاطر عبادات و اعمال صالحی که در این جهان انجام داده اند، بنابراین لذت های بهشت مخصوص مردان بهشتی نیست، بلکه کسی که داخل بهشت می شود از نعمت ها و زیبایی ها لذت خواهد برد. چنان که قرآن می فرماید: «یُطافُ عَلَیْهِمْ بِصِحافٍ مِنْ ذَهَبٍ وَ أَکْوابٍ وَ فیها ما تَشْتَهیهِ اْلأَنْفُسُ وَ تَلَذُّ اْلأَعْیُنُ وَ أَنْتُمْ فیها خالِدُونَ»(این در حالی است که) ظرفها(ی غذا) و جامهای طلائی (شراب طهور) را گرداگرد آنها می گردانند؛ ودرآن (بهشت) آنچه دلها می خواهد و چشمها از آن لذت می برد موجود است؛ و شما همیشه در آن خواهید ماند! در این امر نیز بین مرد و زن بهشتی فرقی نیست هر کدام از آنها هر نوع لذتی بخواهند برای شان موجود است.


منبع : پایگاه عرفان
 • حورالعین
 • حوری بهشتی
 • ازدواج در بهشت
 •   2507
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

         آیا تنها امام زمان (عج) اعمال ما را می بیند، یا همه ...
        علی اکبر(ع) می‌دانست که در خیمه‌ها آبی وجود ندارد، پس ...
        آیا خواندن نماز در پنج وقت صحیح تر است یا در سه وقت؟
        برای رسیدن به چیزی که از خدا می‌خواهم چگونه نیت کنم؟
        محیط برزخ چگونه است؟ چرا قبل از بهشت و جهنم بزرخ می ...
        معنای وارث بودن امام حسین(ع) از پیامبران چیست؟
        فرزندان حضرت آدم باچه کسی ازدواج کردند و نسلشان زیاد ...
        پیامبر اسلام (ص) قبل از نبوت چه آئینى داشت؟
        چند معجزه از معجزات پیامبر(ص) را که در قرآن آمده است ...
        امام موسی کاظم (ع) چگونه به شهادت رسیدند؟

  بیشترین بازدید این مجموعه

        فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ استاد ...
        چرا باید حجاب داشته باشیم؟
        براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟
        آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب آن چیست؟
        چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از كارهاي ما ...
        سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات او چيست؟
        رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از انسان راضي ...
        محیط برزخ چگونه است؟ چرا قبل از بهشت و جهنم بزرخ می ...
        براي گناه نکردن (جلوگيري از گناه) چه اذکار يا دعاهايي ...
        فرزندان حضرت آدم باچه کسی ازدواج کردند و نسلشان زیاد ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز