فارسی
شنبه 27 بهمن 1397 - السبت 11 جمادى الثاني 1440
  799
  0
  2.5

چرا حضرت علی قبل از رفتن حضرت زهرا به پشت در واکنش نشان نداد؟

چرا حضرت علی قبل از رفتن حضرت زهرا به پشت در واکنش نشان نداد؟

اولاً کسي نمي پذيرد كه همسر، يا مادر و يا خواهرش مورد تهاجم قرار گيرد و او درخانه نشسته باشد و بگويد: «لا حول ولا قوه الا بالله». اگر چنين كند قطعاً مردم خواهند گفت: او ترسو است، اما هر گاه مهاجمان بخواهند ما را به معركه اي بكشند يا احساسات ما را تحريك كنند تا متشنّج شويم و واكنش نشان دهيم بدون اينكه به نتايج كارهايمان توجه كنيم، اگر به خواسته مهاجمان پاسخ مثبت دهيم و اهدافشان را محقق سازيم همه، ما را سرزنش خواهند كرد. اين گروه مهاجمه، همين را از علي(ع) مي خواستند،واگر علي(ع) به آنان پاسخ مثبت مي داد، فرصت شناخت از بين مي رفت و به آنان فرصت مي داد كه همه برگهاي برنده و همه امكانات تحريف و تغيير حقيقت را بدست گيرند. شجاعت حضرت علي(ع) در اينجا صبر بر اذيت و بي توجهي به تحريكاتي است كه بر ضد او راه انداخته اند. علي(ع) كسي است كه همه چيز را در راه حفظ دين قرباني مي كند، و اين مسؤليت و تكليف شرعي خود مي داند او كسي نبود كه در راه رسيدن به هيچ چيز از دينش كوتاه بيايد.

 

ثانیاً: يكي از خاورشناسان در بيان اين حقيقت مهم مي گويد اگر علي(ع) به مهاجمان پاسخ مي داد قطعاً حق و حقيقت تباه و نابود مي شد، و شايد امروز بسياري از ما نه شيعه بوديم و نه حق و صداقت او را مي شناختيم. درجریان آتش زدن خانه وحی و اذیت و آزار کردن فاطمه زهرا (س) و بشهادت رساندن مادر و فرزند هم حضرت علی ع همین تهدید را کرد و در شهادت حضرت زهرا (س) مساله کاملا شخصی بوده است و از طرفی حضرت علی (علیه السلام ) خبث باطن و ظلم و ستم آنها را با صبر اولیه اش برای مردم بر ملا کرد و در هنگامی که هجوم به بیت فاطمه (سلام الله علیها) آوردند جان امیر المومنین (ع) در خطر بود حضرت زهرا آمد به پشت درب که آنها از دختر پیامبر اکرم حیا کنند و دیگر متعرض نشوند و در عرب رسم بوده اگر زن به پشت درب می آمد دیگر متعرض نمی شدند حالا اگر آن زن دختر پیامبر باشد باید بیشتر احترام می کردند چون شنیده بودند که پیامبر فرمود ان الله یغضب لغضب فاطمه (س) ولی خبث و نفاق آنها ظاهر شد. حضرت علی (ع) امام معصوم است هرگز کاری بر خلاف دستور خدا و پیامبر انجام نمی دهد.همچنین درروایت است فاطمه زهرا سلام الله علیها به امیر مومنان علیه السلام امرکرد که پشت درنیاید واطاعت این امرواجب بوده است.بنابر اين مسئله اين نبوده كه حضرت علي(ع) شجاعت نداشته یا ترسیده باشد بلكه مسئله اين بوده كه مصالح و شرايط زماني آن موقع ايجاب كرده كه آن حضرت دست به شمشير نبرد و اين توصيه اي بوده كه شخص رسول خدا(ص) به آن حضرت كرده و در كتاب وحي الهي كه نزد حضرت امير موجود بوده نوشته شده و علي بن ابيطالب تسليم در مقابل اراده خدا و دستور پيامبر است و آنچه در تاريخ درباره بيعت ايشان با خلفا آمده است به فرموده خود ايشان تنها و تنها براي حفظ جامعه نوپاي اسلامي و گرفتار نشدن آن به گرداب فتنه ها و چنگال دسيسه ها بود.

 

ثالثاً: آن حضرت مي خواسته خبث باطني و نفرت ذاتي دشمنان خودش را بيشتر و بهتر به جهانيان و تاريخ بفهماند و نهايت ظلم و ستم و بي رحمي و نفاق آنها را به دست خودشان بر همگان برملا سازد. 

  799
  0
  2.5
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

      در سلام آخر زیارت عاشورا منظور از علی الارواح التی حلت ...
      دلیل نامگذاری فرزندان حضرت علی(ع) به عمر و ابوبکر چیست؟
      چه کسانی بدن حضرت زهرا(س) را غسل دادند؟
      چرا حضرت علی قبل از رفتن حضرت زهرا به پشت در واکنش نشان ...
      چرا به حضرت فاطمه(س) ام‌ابیها می‌گویند؟
      چرا حضرت علی(ع) در مقابل اهانت به حضرت فاطمه(س) سکوت ...
       منظور از قرائت های مختلف در مورد قرآن کریم چیست؟ آیا ...
      علم الاسماء چیست ؟
      سفارش به سکوت در آموزه‌های دینی چه مشخصات و اندازه‌ای ...
      حضرت فاطمه زهرا(س) در چه زمانی و در کجا خطبه فدکیه را ...

بیشترین بازدید این مجموعه

      فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ استاد ...
      چرا باید حجاب داشته باشیم؟
      فرق كلّي حيوان با انسان در چیست ؟
      آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب آن چیست؟
      چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از كارهاي ما ...
      سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات او چيست؟
      رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از انسان راضي ...
      قاتل حضرت زهرا کیست؟
      چرا به حضرت فاطمه(س) ام‌ابیها می‌گویند؟
      چرا سگ نجس است و نمی‌توان آن را درخانه نگه داشت؟

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز