فارسی
دوشنبه 07 بهمن 1398 - الاثنين 1 جمادى الثاني 1441
  2373
  0
  0

از حضرت زینب(علیهاالسلام) چه می دانیم؟

از حضرت زینب(علیهاالسلام) چه می دانیم؟


مردانی که در این جهان رتبت برتری و تقدم را حائز گشته اند، بی شمارند، ولی زنانی که به این مقام و مرتبت نائل شده اند معدودی بیش نیستند. از معدود زنان با فضیلت حضرت زینب علیها السلام دختر امام علی و حضرت زهرا است.

ازدواج با عبدالله بن جعفر و ادامه زندگی آن بانو
از اخبار و تواریخ بدست می آید که در میان یاران و نزدیکان امیرالمؤمنین علیه السلام افراد زیادی که آرزو داشتند به افتخار همسری عقیله بنی هاشم (عقیله بنی هاشم، از القاب ایشان است و به معنای بانوی ارجمند می توان دانست) حضرت زینب کبری علیه السلام نایل شوند، ولی هر گاه نزد امیرالمؤمنین علیه السلام از این مقوله سخن به میان می آوردند با مخالفت آن حضرت، مواجه می شدند تا آنکه عبدالله بن جعفر بن ابیطالب برادر زاده امیرالمؤمنین علیه السلام برای این منظور قدم پیش گذاشت و کسی را از طرف خود برای خواستگاری به خانه آن حضرت فرستاد و علی علیه السلام تقاضای او را قبول فرمود و مهریّه او را نیز بر طبق مهریه مّادرش فاطمه زهرا علیها السلام قرار داد. چنانچه می دانیم علی بن ابیطالب علیه السلام نزدیک به 4 سال از پایان عمر خود را در کوفه گذرانید و این هم به خاطر این بود که بیشتر هوا خواهان آن حضرت در کوفه بودند و با معاویه که در شام سکونت داشت و خوارج که در نهروان بودند در حال جنگ بود و کوفه از این جهت نزدیکتر و آماده تر از مدینه بود، امیرالمؤمنین علیه السلام با انتقال دادن مرکز خلافت خود از مدینه به کوفه، زینب نیز با شوهرش عبدالله بن جعفر به کوفه آمد و در آنجا سکونت پیدا کردند و عبدالله بن جعفر در جنگ صفین جزء لشکریان آن حضرت بود فرماندهی گروهی از سربازان علی علیه السلام را به عهده داشت در این حضرت زینب علیها السلام نیز به ارشاد و تعلیم زنان کوفه اشتغال داشت و از خصائص ایشان نقل شده که در کوفه 30 مجلس درسی برای زنها تشکیل داده بود.
مردانی که در این جهان رتبت برتری و تقدم را حائز گشته اند، بی شمارند، ولی زنانی که به این مقام و مرتبت نائل شده اند معدودی بیش نیستند. از معدود زنان با فضیلت حضرت زینب علیها السلام دختر امام علی و حضرت زهرا است.اولاد حضرت زینب علیهاالسلام
بر اساس روایت إعلام الوری که از کتاب های تاریخی است، سه پسر، علی و جعفر و عون و یک دختر با نام ام کلثوم اند.
سن حضرت زینب علیهاالسلام
در این باب نمی توان به اطمینان قضاوت نمود و دلیلی بر تعیین سن عمر شریفش نیست. اینقدر می توان گفت که در سفر کربلا عمرش از پنجاه سال افزون بوده است زیرا ولادت با سعادت برادر والاگهرش حضرت سیدالشهدا علیه السلام در سال 3 هجری بوده و با ولادت حضرت زینب علیها السلام مولود دیگری فاصله نبوده است و سال وفات آن حضرت به کلی مجهول است، وفات آن حضرت در زمان یزید بوده که در هیچ روایتی دیده نشده بلکه تمام کتب تاریخی آن را تکذیب می نماید. آن حضرت سفری با شوهر خود، عبدالله بن جعفر به شام رفته است و در همان زمان وفات یافته است و در نزدیکی شهر دمشق در راویه مدفون گردیده است، ولی به لحاظ قرائن تاریخیّه بعید نیست بلکه ظاهر همین است که عمر شریفش از 60 سال گذشته و به 70 سال نرسیده بوده است.
عبادت حضرت زینب علیهاالسلام
بزرگترین وسیله برای تقرب بدرگاه پروردگار عبادت و بندگی در پیشگاه مقدس اوست، از برخی مورخین نقل شده می نویسند در تهجّد و شب زنده داری حضرت زینب علیها السلام در تمام مدت عمرش ترک نشد حتی شب یازدهم محرم که از حضرت سجاد علیه السلام روایت شده که فرمود: در آن شب عمّه ام زینب را دیدم در جامه نماز نشسته و مشغول عبادت است و با تمام مصیبتهایی که بر او وارد شده بود از کربلا تا شام هیچگاه نوافل خود را ترک نکرد .
منابع:
دانشنامه امام حسین علیه السلام
دانستنی های حضرت زینب، سلام الله علیها

فرآوری: محمد باعزم


منبع : تبیان
 • عقیله بنی هاشم
 • از حضرت زینب(علیهاالسلام) چه می دانیم؟
 • حضرت زینب(علیهاالسلام)
 • عبدالله بن جعفر
 • زینب کبری
 •   2373
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

      این معنای حقیقی استغفار است!
      حجاب از نگاه استاد انصاریان
      حقیقت تقاضای شنیدن خداوند
      حضور امام حسین(ع) بر بالین شیعیان هنگام مرگ و عالم برزخ
      تجویز امام صادق(ع) برای عصر غیبت
      40 راهکار اُنس کودکان با حضرت ولیّ عصر (عج)
      راهکاری برای رفع فقر و تنگدستی
      دام‌های شیطان!
      موارد و مصارف زکات
      آنچه جبران نشود!

  بیشترین بازدید این مجموعه

        حجاب از نگاه استاد انصاریان
        حضور امام حسین(ع) بر بالین شیعیان هنگام مرگ و عالم برزخ
        سوره ای که «خیمه قرآن» است
        حضرت عزرائیل در یک لحظه جان چند نفر را می گیرد؟
        ابلیس یا شیطان؟ کدام واژه صحیح است؟
        این معنای حقیقی استغفار است!
        حقیقت تقاضای شنیدن خداوند
        تجویز امام صادق(ع) برای عصر غیبت
        40 راهکار اُنس کودکان با حضرت ولیّ عصر (عج)
        راهکاری برای رفع فقر و تنگدستی

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز