فارسی
سه شنبه 01 بهمن 1398 - الثلاثاء 26 جمادى الاول 1441

  2292
  0
  4.5
(1 نفر )

همه نماز خوان ها مستجاب الدعوه نیستند!

همه نماز خوان ها مستجاب الدعوه نیستند!اگر مدرسه و دانشگاه به انسان رشد علمى مى دهد به این معنا نیست كه هر كس به مدرسه و دانشگاه رفت به آن رشد مى رسد، بلكه به این معناست كه مدرسه و دانشگاه بستر رشد است به شرط آنكه با جدّیّت درس بخوانید و آنچه را مى خوانید بفهمید.

اگر مدرسه و دانشگاه به انسان رشد علمى مى دهد به این معنا نیست كه هر كس به مدرسه و دانشگاه رفت به آن رشد مى رسد، بلكه به این معناست كه مدرسه و دانشگاه بستر رشد است به شرط آنكه با جدّیّت درس بخوانید و آنچه را مى خوانید بفهمید. نماز نیز اگر با اصول و شرایطى كه دارد اقامه گردد، مانع فحشا و منكر مى شود: «اِنّ الصّلوةَ تَنهى عن الفحشاءِ و المُنكر» (سوره عنكبوت، آیه 45)
نمازگزارى كه گاهى خلاف مى كند، اگر اهل نماز نبود خلافش بیشتر بود، زیرا همین نمازگزار براى صحیح بودن نمازش مجبور است بدن و لباسش پاك باشد، لباس و مكانش از مال مردم نباشد و همین مقدار مراعات احكام و مسائل، سبب دور شدن او از برخى گناهان و منكرات مى شود، همان گونه كه پوشیدن لباس سفید، انسان را از نشستن روى زمین آلوده باز مى دارد.
در حقیقت اگر نمازگزار به محتوا و حقیقت نماز توجه كند روح تقوا و پرهیزكاری در قلب او پدیدار می آید و این نیروی تقوا مانع بزرگی از ارتكاب گناهان می شود.
همه نماز خوان ها مستجاب الدعوه نیستند!
در حقیقت اگر نمازگزار به محتوا و حقیقت نماز توجه كند روح تقوا و پرهیزكاری در قلب او پدیدار می آید و این نیروی تقوا مانع بزرگی از ارتكاب گناهان می شود
هیچ کس ادعا نکرده است که انسان نماز خوان از عیب و خطا و آلودگی مبرا است و نماز همه نماز خوان ها را مستجاب الدعوه و از مقربین درگاه خداوند می سازد. تأثیر اعمال و عبادات و به ویژه نماز بستگی کامل و مستقیم به زمینه های روحی و معنوی و و جود بستر مناسب در خود نماز خوان و رفع موانعی که اثر نماز را خنثی می سازد و یا آن اثر را کم رنگ می کنند دارد.
یادمان نرود فردی که نماز می خواند ولی نیت صاف ندارد و دچار گناه و خطا می گردد، عیب و اشکالش ربطی به نمازش ندارد بلکه به آلودگی درونی و عدم زمینه مناسب در درون او بر می گردد.
بالأخره نماز دستش را می گیرد
از شما سوال می کنیم فرد گناهکاری که به قول بعضی ها نیت صافی ندارد اگر نماز را ترک کند و نماز نخواند آیا وضع و حال بهتری پیدا می کند؟ آیا دلش صاف و روشن می گردد؟ بدون شک نماز در همین فرد آلوده و خطاکار به اندازه خودش دارای اثر است به گونه ای که اگر این نماز ترک شود، آلودگی و گناه این فرد بیشتر و فراوان تر می شود. یعنی اثر نماز که همان نهی از فحشا و زشتی منکرات است ولو در حد کم و ناچیز در این فرد ظاهر می گردد و به اندازه خود او را از آلودگی و زشتی بیشتر باز می دارد.
تأثیر اعمال و عبادات و به ویژه نماز بستگی کامل و مستقیم به زمینه های روحی و معنوی و و جود بستر مناسب در خود نماز خوان و رفع موانعی که اثر نماز را خنثی می سازد و یا آن اثر را کم رنگ می کنند دارد
در روایت آمده است: جوانی از انصار نمازش را با پیامبر (صلی الله علیه و آله) می خواند ولی گناه و محرمات را نیز انجام می داد. جریان را به پیامبر (صلی الله و علیه وآله) گفتند. پیامبر (صلی الله و علیه وآله) فرمود: بالاخره نمازش روزی او را از بدی و زشتی باز می دارد. طولی نکشید که دیدند آن جوان توبه کرد و دست از کارهای بد و زشتش برداشت. (میزان الحکمه، ج5، ص371، ح10254)
نمازهای بی روح و دست و پا شکسته هم تأثیر دارد
نماز هر کسی تابع میزان معرفت و شناخت اوست و چون معرفت و ایمان افراد با هم متفاوت است، نمازهای آنها و آثار آن نمازها نیز مختلف است. ولی به هر حال هیچ نمازی بدون اثر نمی باشد هر چند میزان آن آثار کاملاً متفاوت است.
باید دانست که همین نمازهای بی روح و دست و پا شکسته ما نیز خالی از آثار مختلف تربیتی و روانی و اجتماعی نمی باشد و اگر انسان همین نماز بی روح را هم ترک می کرد، میزان جرم و خطا و معصیت او بیشتر می شد. چون اثر عمده نماز که همان نهی از فحشا و زشتی و گناهان است، حتی در این گونه نمازها نیز ظاهر و آشکار می گردد.
انسان مومن باید به هر طریق با خدای خود مرتبط و پیوسته باشد و رابطه اش را با خدای خود هر چه قدر هم که ضعیف و کم رنگ باشد، قطع ننماید و همین ارتباط ضعیف را روز به روز تقویت نماید تا به تدریج به درجات عالی قرب و معرفت خدای متعال برسد:
گرت هواست که معشوق نگسلد پیوند نگاه دار سر رشته تا نگه دارد
منابع:
اندیشه قم
بیانات حجت الاسلام قرائتی

فرآوری: زهرا اجلال 


منبع : پرسمان قرآنی
 • نماز اول وقت
 • مستجاب الدعوه
 • نماز و اخلاق
 • نماز مستحبی
 • نماز واجب
 • همه نماز خوان ها مستجاب الدعوه نیستند!
 • نماز خوان ها
 •   2292
    0
    4.5
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

      موارد و مصارف زکات
      آنچه جبران نشود!
      فرزند پاک‌سرشت
      برهوت کجاست؟
      در خواستن حاجت خود اصرار كنید!
      چرا دعایمان مستجاب نمی شود؟
      دعا بعد از این ذکر مستجاب است
      روزانه چقدر قرآن بخوانیم؟
      آیا ایمان تنها به حجاب است؟
      مژده به کسانی که استغفار می‌کنند

  بیشترین بازدید این مجموعه

        دامهای شیطان!
        40 راهکار اُنس کودکان با حضرت ولیّ عصر (عج)
        محبوب ترین انفاق نزد خدا
        آنچه جبران نشود!
        برهوت کجاست؟
        در خواستن حاجت خود اصرار كنید!
        موارد و مصارف زکات
        دعا بعد از این ذکر مستجاب است
        روزانه چقدر قرآن بخوانیم؟
        فرزند پاک‌سرشت

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز