فارسی
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

فضیلت ماه شعبان

نحوه نمایش

مطلب قبلی اعمال روز مبعث
اعمال مشترک ماه شعبان مطلب بعدی
آگاه باش که شعبان ماه بسیار برجسته و عالی‌رتبه‌ای است و به سید انبیاء انتساب دارد و آن حضرت همه‌ی این ماه را روزه می‌گرفت و روزه آن را به ماه رمضان وصل می‌کرد و می‌فرمود: شعبان ماه من است، هرکه یک روز از این ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب می‌شود.

از امام صادق(علیه‌السلام) روایت شده: چون ماه شعبان می‌رسید حضرت زین‌العابدین(علیه‌السلام) اصحاب خود را جمع می‌کرد و می‌فرمود:
ای اصحاب من، می‌دانید این چه ماهی است؟ این ماه شعبان است و حضرت رسول(صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرمود: شعبان ماه من است؛ پس در این ماه برای جلب محبّت پیامبر خود و برای تقرّب به‌سوی پروردگار خویش، روزه بگیرید، به خدایی که جان علی بن الحسین(علیه‌السلام) به دست قدرت اوست، سوگند یاد می‌کنم از پدرم حسین بن علی(علیه‌السلام) شنیدم که فرمود: از امیر‌المؤمنین(علیه‌السلام) شنیدم: هر که شعبان را برای محبّت پیامبر و تقرّب جستن به‌سوی خدا روزه بگیرد، خدا او را دوست بدارد و در روز قیامت به کرامتش نزدیک کند و بهشت را بر او واجب گرداند.

شیخ از صفوان جمّال روایت کرده است: که امام صادق(علیه‌السلام) به من فرمود:
کسانی را که پیرامون تو هستند به روزه شعبان وادار کن. گفتم: فدایت شوم، مگر در فضیلت آن چیزی می‌بینی؟
فرمود: آری رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هرگاه هلال شعبان را می‌دید، به منادی دستور می‌داد تا در مدینه ندا کند: ای اهل مدینه، من از جانب رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) به‌سوی شما فرستاده شده‌ام، آن حضرت می‌فرماید: آگاه باشید، به‌درستی که شعبان ماه من است، خدا رحمت کند کسی را که مرا در ماه من یاری کند، یعنی آن را روزه بگیرد؛ سپس امام صادق(علیه‌السلام) چنین گفت: امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) می‌فرمود:
از هنگامی‌که شنیدم منادی رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در شعبان ندا داد، روزه شعبان از من فوت نشد و تا زمانی که زنده هستم به خواست خدا از من فوت نخواهد شد. پس می‌فرمود: روزه دو ماه شعبان و رمضان مایه توبه و آمرزش خداست.

اسماعیل بن عبد الخالق روایت کرده است: نزد امام صادق(علیه‌السلام) بودم، ذکر روزه شعبان به میان آمد، حضرت فرمود: در فضیلت روزه شعبان چنین و چنان است تا جایی که انسان مرتکب قتل حرام می‌شود، پس اگر شعبان را روزه بگیرد، این روزه به او سود می‌رساند و به خواست خداوند آمرزیده می‌شود!


- صلوات هر روز ماه شعبان (صلوات شعبانیه)
- مناجات شعبانیه (مناجات ائمه (ع) در ماه شعبان)
- بهترین دعا و ذکر ماه شعبان
- ثواب بسیار صدقه در ماه شعبان
- ذکری در ماه شعبان که برابر با عبادت هزار سال است
- ثواب فراوان روزه داری در ماه شعبان
- نماز حاجت مخصوص ماه شعبان

مطلب قبلی اعمال روز مبعث
اعمال مشترک ماه شعبان مطلب بعدی

[

فضیلت ماه شعبان

] [

شعبان ماه

] [

فضیلت ماه شعبان

] [

متن سخنرانی ،فضایل ماه شعبان

] [

صوت سخنرانی ماه شعبان

] [

فلسفه فوت در ماه شعبان

]
لینک کوتاه
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا