فارسی
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

زیارت جناب حذیفه در مدائن

نحوه نمایش

مطلب قبلی حکایت عبور و نماز حضرت امیرالمومنین(ع) در طاق کسری
نماز در مسجد جامع مدائن مطلب بعدی
[دومین وظیفه بعد از زیارت جناب سلمان در شهر مدائن] زیارت جناب حذیفة بن الیمان می‌باشد که از بزرگان اصحاب رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و خاصان امیرمؤمنان(علیه‌السلام) است و در میان صحابه به شناختن منافقان و آگاهی بر اسامی آنان جایگاه خاصی داشت و اگر در نماز جنازه کسی حاضر نمی‌شد، حاکم دوم بر او نماز نمی‌خواند.

او از جانب حاکم دوم سال‌ها والی مدائن بود و پس از عزل کردنش جناب سلمان والی آنجا شد. چون سلمان از دنیا رفت دوباره حذیفه والی مدائن شد و ولایتش مستقر گشت تا نوبت خلافت به شاه ولایت(علیه‌السلام) رسید، از جانب حضرت از مدینه فرمانی مبارک به او و به اهل مدائن صادر شد که در آن فرمان مبارک، از خلافت خود و استقرار حکومت حذیفه بر مدائن اطلاع دادند. ولی حذیفه پس از حرکت آن حضرت از مدینه به جانب بصره، به خاطر دفع شرّ اصحاب جمل و پیش از نزول موکب همایون امیرمؤمنان به کوفه وفات یافت و در همان مدائن دفن شد.

از ابوحمزه ثمالی روایت شده است که: چون حذیفه نزدیک به وفات شد فرزند خود را خواست و او را به عمل کردن به این نصیحت‌های پرفایده وصیت کرد و فرمود: پسرجان من، آشکار کن ناامیدی خویش از آنچه را در دست مردم است که در این ناامیدی بی‌نیازی و توانگری است و از مردم حاجات خود را مخواه که در آن فقر آشکار است و همواره چنان باش که روزی که در آن هستی، از روز گذشته‌ات بهتر باشد و هرگاه نماز می‌خوانی، چنان بخوان که گویا نماز وداع و آخرین نماز توست و کاری مکن که از آن پوزش بخواهی؛


- فضیلت زیارت امام زادگان
- امام‌ زاده های واجب التعظیم
- خیرات برای اموات
- عبرت گرفتن از اموات
- ثواب و آداب زیارت قبور مؤمنان
- ثواب زیارت اهل قبور در روز جمعه
- اهمیت فرستادن هدیه برای اموات و مردگان
- دستوری برای دیدن پیامبر(ص) یا امامان(ع) یا والدین یا یکی از اموات در خواب

مطلب قبلی حکایت عبور و نماز حضرت امیرالمومنین(ع) در طاق کسری
نماز در مسجد جامع مدائن مطلب بعدی

لینک کوتاه
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا