فارسی
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

فضيلت و کیفیت زيارت كاظمين، امام کاظم(ع) و امام جواد(ع)

نحوه نمایش

مطلب قبلی فوائد و فضیلت‌های بی‌نظیر تربت امام حسین(ع) و آداب استفاده از آن
زیارت مخصوص امام موسی کاظم(ع) مطلب بعدی
بدان که برای زیارت این دو امام معصوم فضیلت بسیاری ذکر شده:

در اخبار بی‌شماری وارد شده که زیارت موسی بن جعفر(علیه‌السلام) مثل زیارت پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) است و در روایتی است: هرکه او را زیارت کند، مانند آن است که حضرت رسول(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و امیرمؤمنان(علیه‌السلام) را زیارت کرده و در روایت دیگری: مثل آن است که امام حسین(علیه‌السلام) را زیارت کرده باشد.

در حدیث دیگری: هرکه او را زیارت کند، بهشت برای اوست.

شیخ جلیل محمّد بن شهرآشوب در «مناقب» از تاریخ بغداد نقل کرده: که خطیب مؤلّف آن کتاب به سند خود از علی بن خلال روایت نموده: هیچ امر دشواری مرا روی نداد که بعد از آن به نزد قبر حضرت موسی بن جعفر(علیه‌السلام) روم و متوسّل به آن بزرگوار شوم، مگر آن‌که خدا، آن را برایم آسان کرد؛

و نیز گفته است: زنی در بغداد دیده شد که می‌دوید، به او گفتند: کجا می‌روی؟ گفت: به سوی قبر موسی بن جعفر(علیه‌السلام) می‌روم، برای پسرم که او را حبس کرده‌اند دعا کنم، مردی حنبلی مذهب در آنجا حاضر بود، آن زن را مسخره کرد و گفت: پسرت در زندان از دنیا رفت، آن زن گفت: خداوندا از تو درخواست می‌کنم، به حق کسی که در زندان شهیدش کردند [مرادش موسی بن جعفر(علیه‌السلام) بود] قدرت خود را به من بنما، به ناگاه پسر آن زن را رها کردند و فرزند آن مرد حنبلی را که مسخره کرده بود، به تلافی گناه او گرفتند.

شیخ صدوق از ابراهیم بن عُقبه روایت کرده: خدمت امام هادی(علیه‌السلام) نامه‌ای نوشتم و در نامه پرسیدم از زیارت ابی‌عبدالله الحسین(علیه‌السلام) و از زیارت حضرت موسی بن جعفر(علیه‌السلام) و حضرت جواد(علیه‌السلام). منظور از پرسش آن بود که بدانم کدام یک از این دو زیارت برتر است؟ حضرت در پاسخ نوشته بودند: ابوعبدالله مقدّم است و زیارت این دو معصوم جامع‌تر و ثوابش عظیم‌تر است.


- صلوات بر امام موسی کاظم(ع)
- صلوات بر حضرت جواد(ع)
- زیارت وداع کاظمین، امام کاظم(ع) و امام جواد(ع)
- حکایت حاجی علی بغدادی(ع)

مطلب قبلی فوائد و فضیلت‌های بی‌نظیر تربت امام حسین(ع) و آداب استفاده از آن
زیارت مخصوص امام موسی کاظم(ع) مطلب بعدی

[

زیارت کاظمین

] [

ثواب زیارت کاظمین

] [

ثواب زیارت کاظمین

] [

ثواب زيارت كاظمين

]
لینک کوتاه
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا