فارسی
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

فضیلت مسجد کوفه

نحوه نمایش

مطلب قبلی زیارت امیرالمومنین حضرت امام علی(ع) در شب و روز مبعث
اعمال مسجد كوفه مطلب بعدی
آگاه باش که کوفه یکی از آن چهار شهری است که حق‌تعالی آن را اختیار فرموده و «طور سینین» تفسیر به آن شده و در روایت آمده است که: کوفه حرم خدا و حرم رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و حرم امیرمؤمنان است و یک درهم صدقه در آن، به صد درهم در جای دیگر و دو رکعت نماز در آن به صدر رکعت محاسبه می‌شود.

فضیلت مسجد کوفه زیاده از آن است که ذکر شود و در بیان شرافت آن کافی است که یکی از چهار مسجدی است که شایسته است برای درک فیوضاتشان به شتاب به سوی آن‌ها کوچ کرد و یکی از محل‌هایی است که مسافر، بین قصر و اتمام نماز در آن آزاد است و نماز واجب در آن برابر حجّ مقبول و معادل هزار نماز است که در جای دیگر خوانده شود.

در روایات وارد شده است که: مسجد کوفه محلّ نماز پیامبران است و جایگاه نماز حضرت مهدی(عج) خواهد شد و در روایتی است: که هزار پیامبر و هزار جانشین پیامبر در آن، نماز خوانده‌اند و از بعضی روایات استفاده می‌شود که مسجد کوفه از مسجد اقصی که در بیت‌المقدس است برتر است.

ابن قولویه از حضرت امام باقر(علیه‌السلام) روایت کرده: اگر مردم بدانند مسجد کوفه چه اندازه فضیلت دارد، هر آینه از شهرهای دور، تهیه زاد و راحله کنند و به سوی این مسجد بیایند و نیز فرمود: نماز واجب در آن، برابر است با حجّ مقبول و نماز مستحب برابر است با عمره مقبوله، به بیان روایت دیگر نماز واجب و مستحبّ در آن همانند حج و عمره‌ای است که با رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) بجا آورده شود.

شیخ کلینی و غیر او از بزرگان روایت کرده‌اند از هارون بن خارجه که امام صادق(علیه‌السلام) به من فرمود: ای هارون بین تو و مسجد کوفه چه اندازه مسافت است، یک میل می‌شود؟ گفتم: نه؛ فرمود: همه نمازهای خود را در آنجا می‌خوانی؟ گفتم نه؛ فرمود: اگر من نزدیک آن مسجد بودم امید داشتم از من یک نماز در آن فوت نمی‌شد؛ هیچ می‌دانی که برتری و مزیت آن مکان چیست؟
نبوده بنده‌ی صالحی نه پیامبری مگر آنکه در مسجد کوفه نماز خوانده، حتی در شبی که رسول خدا را به معراج می‌بردند، جبرئیل به آن حضرت عرضه داشت: می‌دانی کجایی؟ اکنون در برابر مسجد کوفه‌ای؛ فرمود: از پروردگارم اجازه بخواه تا در آن مسجد بروم و دو رکعت نماز بخوانم؛ جبرئیل از حضرت حق اذن خواست، حق‌تعالی مرحمت فرمود، پس آن حضرت را فرود آورد و در آن دو رکعت نماز خواند.
به‌درستی که جانب راست آن باغی است از باغ‌های بهشت و وسط آن باغی از باغ‌های بهشت و پشت آن باغی از باغ‌های بهشت، همانا نماز واجب در آن برابر است با هزار نماز و نماز مستحب در آن برابر است با پانصد نماز و نشستن در آن، بدون تلاوت قرآن و ذکر، عبادت است و اگر مردم بدانند چه اندازه فضیلت در آن است به سوی آن بیایند، گرچه به روش کودکان خود را به زمین کشند؛

و در روایت دیگر آمده: نماز واجب در آن برابر حج است و نماز مستحب به اندازه عمره و در «ذیل زیارت هفتم» حضرت امیر اشاره به برتری و مزیت این مسجد شریف گذشت و از پاره‌ای روایات استفاده می‌شود که جانب راست این مسجد از جانب چپ آن افضل است.


- اعمال مسجد كوفه
- معجزه امیرالمومنین در حق دختر بی شوهر
- انجام نماز و دعا در وسط مسجد کوفه
- نماز حاجت در مقام نوح(ع) در مسجد کوفه
- اعمال محراب حضرت علی(ع) در مسجد کوفه
- مناجات امیرالمومنین حضرت امام علی(ع) در مسجد کوفه (مولای یا مولای)
- کیفیت نماز حاجت در مسجد کوفه
- اعمال مقام امام صادق(ع) در مسجد کوفه

مطلب قبلی زیارت امیرالمومنین حضرت امام علی(ع) در شب و روز مبعث
اعمال مسجد كوفه مطلب بعدی

[

مسجد کوفه

] [

فضیلت کوفه

] [

فضایل مسجد کوفه

] [

نمازهای مسجد کوفه

] [

فضیلت ها و مقامات مسجد کوفه

] [

مسجد کوفه در روایات

] [

فضیلت نماز در مسجد کوفه

]
لینک کوتاه
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا