فارسی
دوشنبه 31 خرداد 1400 - الاثنين 10 ذي القعدة 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
[ویرایش]

شناخت جهاد اصغر و جهاد اکبر


میزان 4 - شبب دهم چهار شنبه (18-10-1398) - جمادی الاول 1441 - مسجد حسین شهید - 25.39 MB -

جنگ با دشمن بیرونیشناخت دشمن درونیجهاد با دشمن بیرونیدستِ خداوند بودن انسان‌ها در جنگدائمی بودن ضرر دشمنانشیوه مبارزه با خواسته‌های درونسیر نشدن هوای‌نفسمزد جهاد اکبرمظلومیت فرزندان ائمه(علیهم‌السلام)

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین، الصلاة والسلام علی سید الانبیاء والمرسلین، حبیب الهنا وطبیب نفوسنا ابی‌القاسم محمد، صلی الله علیه وعلی اهل‌بیته الطیبین الطاهرین المعصومین المکرمین».

 

جنگ با دشمن بیرونی

از ابتدای شروع زندگی انسان در کره زمین که اراده پروردگار بر این بود دو دشمن در برابر انسان قد علم کردند که هر دو کانون شرّ و خسارت و زیان بودند، پروردگار به اهل دین، اهل دل، عبادت و تقوا، دو جهاد را پیشنهاد داد و مطرح کرد و برای هر دو هم پاداش عظیم قرار داد؛ دشمن اول دشمن بیرونی است، دشمنی بی‌رحم، آلوده باطن و پلید، که غارت کردن جان، مال، سرزمین، کشور و آبروی مردم را بر خود حلال می‌داند، دندان طمعش به شدت تیز است و معده شهواتش هم سیری ندارد، در زمان انبیا مردم مؤمن مامور به جهاد و جنگ با چنین دشمنی بودند. در سوره آل عمران این معنا را می‌بینیم که «مِن نَبِیٍّ قَاتَلَ مَعَهُ رِبِّیُّونَ کَثِیرٌ»؛﴿آل‌عمران:146﴾ ، چه بسیار پیغمبرانی که تربیت‌شدگانی اهل دین و خدا همراه آنان به جنگ با دشمن رفتند، این جنگ هم شکست ندارد، در سوره توبه می‌خوانیم: «یَقتُلُون» دشمن را می‌کشند «وَ یُقتَلُون» عده‌ای از اهل ایمان هم در این جنگ به شهادت می‌رسند، شهادت سعادت ابدی است جنگ با این گرگان و سگان هار پاداش عظیم دارد «فَضَّلَ اللهُ المُجاهِدِینَ عَلَی القَاعِدِینَ أَجرًا عَظِیمًا»؛﴿النساء:95﴾،این جنگ با دشمن بیرونی است.

 

شناخت دشمن درونی

جنگی را هم قرآن مطرح می‌کند که جنگ با دشمن درونی است. این دشمن درونی مجموعه خواسته‌های نامشروعِ بی‌محاسبه است که در باطن انسان میدان‌دار است. آیات شریفه‌ای در قرآن مجید و روایاتی در مکتب اهل بیت(علیهم‌السلام) درباره این جهاد دوم وارد شده است.

 

جهاد با دشمن بیرونی

جهاد با دشمن بیرونی از زمان انبیا تا رسیدن به زمان پیغمبر(ص) ملاک شرعی و دینی داشته، با تکیه بر این ملاکهای شرعی و دینی انسان با اطمینان وارد این جنگ می‌شود و از این که دشمن را نابود کند، خونش را بریزد و اموالش را به غنیمت ببرد دغدغه‌ای وجود ندارد، یعنی با اطمینان و آرامش اهل ایمان بر اساس همین ملاک‌های قرآنی وارد جنگ می‌شوند؛ که نمونه‌اش را دیدید سپاه توانمند و قدرتمند انقلاب اسلامی نیمه‌های شب در همان ساعتی که با ارزشترین سردار مؤمن این کشور و اسلام، حاج قاسم سلیمانی، به شهادت رسید، در همان ساعت و در لحظه دفن او و سپردن او به خدا، نه به خاک، تعدادی موشک دقیق به طرف دشمن پرتاب کردند و جایی که شیطان بزرگ آمریکا برای برپا کردنش چندین میلیون دلار خرج کرده بود و چندین میلیون دلار وسایل در آنجا برای کشتن مردم بی‌گناه و دخالت در کشور اسلامی قرار داده بود، تخریب کردند و به آتش کشیدند و خاکستر کردند و بعد هم اعلام کردند اگر دوباره غلطی بکنید خیلی قویتر و پرقدرت‌تر از این کار با تو درگیر می‌شویم! ملاک سپاه هم این آیات بود «فَاقْتُلُوا اَلْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ»؛﴿التوبه:5﴾، این بت‌پرستان خائن را -که در زمان ما بت جدیدی را عَلَم کردند؛ آن بت فلزی، چوبی و سنگی نیست، دلار است، این بت‌پرستان را که بت‌ آنها دلار است و در سرتاسر غرب اگر جواب بدهند از هر کدام بپرسید معبود شما کیست، می‌گویند: لا اله الا الدلار! این شعار دینی غرب است- (اینها را که بزرگترین سردار و مؤمن‌ترین‌تان را کشتند) با یارانش بکشید، کجا؟ صبر کنیم تا در مملکت و سرزمین خودمان بیاید؟ نه، این ملاکِ بیرون زدن دشمن است «فَاقْتُلُوا اَلْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ» هر کجا اینها را پیدا کردید بکشید؛ عراق است، لبنان، سوریه، یمن و در مناطق دیگر اسلامی است، این ملاک پروردگار است «حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ»، هر کجا آنها را یافتید، بزنید نابودشان کنید، بکشید. این ملاک سپاهِ با عظمتِ این کشور، سپاهِ مؤمن از جان گذشته و خدمتگزارِ شجاع و نترس است.

 

دستِ خداوند بودن انسان‌ها در جنگ

اما دلیل دوم، «قٰاتِلُوهُمْ يُعَذِّبْهُمُ اَللّٰهُ بِأَيْدِيكُمْ»؛﴿التوبه:7﴾، اینها را بکشید، وارد جنگ بشوید تا خدا به دست شما اینها را به عذاب دچار بکند؛ به عذاب موشک، اسلحه، زخم خوردن و کشته شدن. خیلی عجیب است که آیه علنی دارد می‌گوید شما که این کار را کردید، شما دست خدا هستید «قٰاتِلُوهُمْ يُعَذِّبْهُمُ اَللّٰهُ بِأَيْدِيكُمْ وَ يُخْزِهِمْ» تا با دست شما علاوه بر کشتن آنها آبرویشان را ببرد، ذلیل و خوارشان کند، که می‌بینید در این چند روز چه ذلتی و چه خواری باران‌وار دارد روی دولت آمریکا ریخته می‌شود! اینقدر بی‌آبرو شدند که رئیس یکی از بخش‌های هالیوود -که آلوده‌ترین سینمای جهان است- ترامپ را در توییترش سکه یک پول کرده است، در خود آمریکا دارند می‌گویند دیوانه، روانی، دمدمی مزاج، پست، خلافکار و خائن است، خود او و یارانش. این حرف قرآن است: هم خدا به دست شما اینها را بکشد و هم خوارشان کند «وَ یَنصُرکُم عَلَیهِم»؛ ﴿التوبه:14﴾، و پروردگار عالم شما را بر آنها پیروزی بدهد. 

 

بله شما ملت ایران به دست سپاه که دست خداست طبق این آیه چنان پیروز شدید که دشمن ساعت‌هاست گیج و متحیراست، جرات هم ندارد به ما حمله کند برای اینکه به او پیغام دادند اگر یک بار دیگر غلطی بکنی شیشه عمرت و معشوقت، اسرائیل، نقشه‌اش را از روی کره زمین حذف می‌کنیم و می‌کنند، این وعده پروردگار است! در ابتدای سوره اسراء که می‌گوید: بندگان پرقدرت من به شما حمله خواهند کرد، نه حمله کردند، به شما حمله می‌کنند و وارد اسرائیل هم می‌شوند و خانه به خانه دنبالتان می‌گردند، شما را بیرون بکشند و نابودتان کنند، که این کار شدنی است. طبق وعده خدا این بندگان پرقدرت که پروردگار می‌فرماید، از طرفی حزب الله لبنان، به سرپرستی فرد عالم، اولاد پیغمبر(ص) و انسانی بسیار شجاع، فهمیده و دشمن‌شناس است و از طرفی با نیروی شما مردم ایران و دست خدا در بین شما سپاه پاسداران «وَ یَشفِ صُدُورَ قَومٍ مُؤمِنِینَ»؛ ﴿التوبه:14﴾، و من با دست شما که دشمن را بکشم، آبرویش را ببرم و یاریتان بکنم، با دست شما دلهای داغدیده مردم مؤمن را خنک و درمان می‌کنم. این هم ملاکی برای سپاه و شما و برای جنگ با این دشمن بی‌نظیر تاریخ است.

این چهره‌ای که او(ترامپ) دارد، ما در قرآن دشمنان خدا را این‌گونه می‌بینیم که شرح حالشان بیان شده است. این دشمن از فرعون و نمرود بدتر است، از ابولهب و ابوجهل بدتر است، از معاویه، مروان حکم، هارون، مامون و متوکل بدتر است؛ یعنی اگر ترامپ را در یک کفه ترازو بگذارند و تمام ستمگران تاریخ را -با دلیل می‌گویم- در کفه دیگر بگذارند کفه ترامپ و یارانش سنگین‌تر است.

 

دائمی بودن ضرر دشمنان

اما دلیل دیگر سپاه این است که پروردگار می‌فرماید: «فَقَاتِلُوا أَئِمَّةَ الکُفرِ إِنَّهُم لَا أَیمَانَ لَهُم»؛ ﴿التوبه:12﴾، سران کفر را بکشید، چون اینها عقرب‌هایی هستند که اگر زنده بمانند دائم می‌گزند، این سران کفر به هیچ مسئله مثبتی تعهد ندارند، این که رهبری چند سال است می‌گوید مذاکره با آمریکا نمی‌شود و من اجازه نمی‌دهم، طبق همین آیه است، که پروردگار می‌فرماید: اینها متعهد به هیچ‌چیز نیستند؛ نه به قولشان و نه به قراردادشان. مگر یکی از این حیوانات به نمایندگی آمریکا هشت، نه ماه نیامد برای برجام مذاکره کرد و از طرف دولت آمریکا مذاکره را امضا کرد و بعد هم امضایش را به باد داد و گفت: نه من قبول ندارم! معلوم بود که تو قبول نمی‌کنی. این خبر قرآن مجید است: «إِنَّهُم لَا أَیمَانَ لَهُم».

 

بنابراین این جنگ فعلی که نیروی دشمن را در عراق زمین‌گیر کرده است، جنگی براساس قرآن کریم است، شک و تردیدی در آن نیست و امری یقینی، الهی و آسمانی است. این یک دشمن، که البته شما در قران مجید می‌خوانید آیه‌ای است که فعل آن مضارع است؛ یعنی آیه از آینده خبر می‌دهد و کاری به گذشته ندارد، اینکه «أَنَّ الأَرضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ»؛ ﴿الانبیاء:105﴾، در آینده زمین (یعنی کره، یعنی پنج قاره) به دست بندگان شایسته من خواهد افتاد، آن روز دیگر خبری از آمریکا، اروپا، انگلیس و این سگ‌های ولگرد در کره زمین و این عقرب‌ها و گرگ‌ها نخواهد بود. آن روزی که زمین دست بندگان شایسته خدا بیفتد که طبق آیه می‌افتد و ائمه ما خبر دادند که اولین نیرو برای کمک به امام عصر(عج) از ایران حرکت می‌کند. اولین نیرو، نیرویی مؤمن، شجاع، متحور، غیور، الهی و ملکوتی است، از جنوب ایران هم می‌روند. چون با وجود مبارک امام عصر(عج) سه طایفه وارد جنگ می‌شوند و در این سه جنگ امام زمان(عج) با کمک مردم ایران پیروز می‌شود؛ در درجه اول، جنگی از طرف وهابیت است، -این در روایات است- دوم جنگی از طرف لائیک است و سوم جنگی از طرف یهود است، که الان ما یک یهود داریم، ما مسیحی در عالم نداریم چون مسیحیت فعلی یهودیت پولِس است. این یهودیت جهانی است، یعنی پولِس آمد تمام برنامه‌های مسیح را تحریف کرد و آئین مسیح را به رنگ یهودیت درآورد. من در این زمینه مطالعه‌ام خیلی گسترده است، برای من یقینی است که دنیا مسیحی ندارد و این‌ها یهودی هستند. در تلویزیون ایران شاید دیده باشید، من دیدم، این پاپ فعلی که مقرّ حکومتش ایتالیا است، این سه، چهار سال پیش به اسرائیل آمد، در فرودگاه تلاویو وقتی پیاده شد هاخام اسرائیل به دیدنش آمد، (این فیلم هست، شاید در سایت‌ها بگردید ببینید) وقتی پای پله هواپیما آمد، پاپ از هواپیما و از پلکان پیاده شد و اولین کاری که کرد این بود که خم شد و دست هاخام یهود را بوسید؛ یعنی من تسلیم بودن من قطعی است، یک وقت علیه ما بلند نشوی حرف بزنی، ما برده تو هستیم، ما بنده و کارمند تو در واتیکان هستیم.

 این سه طایفه وارد جنگ می‌شوند؛ وهابیت عربستان که بدترین نوع شرک در این عالم است، یهودیت و لائیک تازه. امام زمان(عج) ظهور کرده و این جنگ اتفاق می‌افتد که در روایات ما دارد حضرت دو یا چند نفر را مامور می‌کند که به سرعت به ایران بروید و به یاران من بگویید برای کمک بیایند. دسته دسته مردم ایران از جنوب به طرف عربستان می‌روند و بین مدینه و مکه دشمن را شکست می‌دهند.

 

شیوه مبارزه با خواسته‌های درون

 و اما جنگ دوم، جنگ با هوای نفس است؛ هوا بنا به توضیح حکما، مجموعه‌ای از خواسته‌های نامشروع است که در باطن خودش را نشان می‌دهد و رو در روی خواسته‌های پروردگار است. پروردگار می‌فرماید: کسب مشروع باشد «یَا أَیُّهَا النَّاسُ کُلُوا مِمَّا فِی الأَرض حَلَالًا»؛ ﴿البقره:108﴾، ربا نخور، غصب نکن، اختلاس نکن، دزدی نکن، من به اندازه این‌که شکم‌تان سیر بشود مواد حلال در کره‌زمین قرار دادم، گوشت حلال، سبزیجات، صیفی جات، میوه‌جات و دانه‌های نباتی، نیازی به حرام ندارید، اما درون می‌گوید: من می‌خواهم، بی‌قید و شرط پول می‌خواهم، حالا این پول از هر کجا می‌خواهد باشد، من ارضای غریزه جنسی می‌خواهم از هر کجا می‌خواهد باشد، این خواسته‌های بی‌محاسبه‌ است و مؤمن، یعنی آن کسی که خردورز است، آن کسی که با انبیا سروکار اعتقادی و عملی دارد، آن کسی که با ائمه طاهرین(علیهم‌السلام) و قرآن سروکار دارد در مقابل این خواسته‌های بی‌محاسبه ایستادگی می‌کند، می‌گوید: نه! هر چه درون می‌خواهد مؤمن می‌گوید: نه! من پاسخت را نمی‌دهم و این کمی که طول بکشد هوای نفس ضعیف می‌شود، اگر بیشتر طول بکشد ضعیف‌تر می‌شود و اگر بیشتر طول بکشد دیگر صدایش نمی‌آید، آن‌جا آدم خالص شده است چون دیگر صدای خواسته‌های بی‌محاسبه را نمی‌شنود و دعوت خلاف از باطن را به هیچ عنوان نمی‌شنود.

 

سیر نشدن هوای‌نفس

جمله‌ای پیغمبر(ص) درباره هوای نفس دارند که بیشتر کتابها نقل کردند؛ در وسایل الشیعه، کافی، بحار و در کتابهای دیگرمان هم هست که حضرت می‌فرماید: "تو ای انسان! یک دشمن درونی داری که از نظر دشمنی با دشمن بیرونی قابل مقایسه نیست؛ دشمن بیرونی جانت را می‌زند، مال و خانه‌ات را می‌زند"، موشک می‌فرستد و خراب می‌کند، اما دشمن باطنی دینت را می‌زند، اخلاق، توحید و ایمانت را می‌زند، لذا پیغمبر(ص) می‌فرماید: "این دشمن‌ترینِ دشمنان تو است «أَعْدَي عَدُوِّكَ نَفْسَكَ الَّتِي بَيْنَ جَنْبَيْكَ» دشمن‌ترین دشمنان تو آنی است که بین دو پهلویت لانه دارد؛ شکم و غریزه جنسی، و بعد هم به این دشمن هر چه بدهی نمی‌گوید سیر شدم! تا انسان زنده است می‌گوید باز هم بریز، باز هم لقمه، پول، ربا و اختلاس بده، وگرنه یک آدم چقدر خانه می‌خواهد، چقدر لباس و خوراک می‌خواهد؟ که می‌آید ده میلیون و ده میلیارد مال این ملت مظلوم را در روز روشن می‌دزدد! این برای این است که وقتی انسان تسلیم این دشمن بشود سیر نمی‌شود. 

 

این آیه را در قرآن حتما خواندید، مخصوصا در ماه رمضان که خیلی عادت به خواندن قران دارید، خدا توفیق خاص به شما می‌دهد که در روز قیامت پروردگار عالم وقتی اهل دوزخ را به دوزخ ریخت.

امیرالمؤمنین(ع) در یک روایت دوزخ را توضیح می‌دهد، می‌فرماید: "روی همین زمین است و هفت طبقه روی هم است، اما بهشت هشت مرحله است در «سدرة المنتهی» ولی در سطح صاف است؛ یعنی دو تا بهشت روی هم نیستند، طبقات ندارد، ولی جهنم طبقات دارد، برای بهشت خدا کلمه «کَثِیرًا» ندارد"، در قرآن فقط می‌گوید: اهل ایمان و عمل صالح اهل بهشت هستند، اما برای جهنم می‌گوید: «وَ لَقَد ذَرَأنَا لِجَهَنَّمَ کَثِیرًا مِّنَ الجِنِّ وَ الإِنسِ»؛ ﴿الاعراف:179﴾،  که حالا این کثیر چند میلیارد است هیچکس نمی‌داند! هفت طبقه را خدا پر می‌کند که امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: در این هفت طبقه اگر کسی یک جای پا برای ایستادن پیدا کند خیلی به او لطف شده است! 

 

حالا در جهنم، هفت طبقه آن پر است، پروردگار چنان که در قرآن است رو به جهنم می‌کند و خودش سوالی از دوزخ می‌کند.

 با توجه به اینکه قرآن درباره آخرت می‌گوید: «إِنَّ الاخِرَةَ لَهِیَ الَحَیَوانُ»؛ ﴿عنکبوت:64﴾،  تمام آخرت زنده است؛ یعنی جهنم شعور، فهم و زبان دارد. 

حالا هفت طبقه‌اش پر متراکم است و پروردگار به دوزخ روی می‌کند و می‌فرماید: «هَلِ امتِلاتِ» سیر شدی؟ پر شدی؟ بس است؟ دوزخ به پروردگار می‌گوید: «هَل مِن مَّزِیدٍ»؛ ﴿ق:30﴾،  سیر شدم؟ باز هم اگر داری بریز، باز هم اگر داری به من برسان! 

هوای نفس معده‌ای شبیه دوزخ است، اگر آدم کنترل دینی و تقوایی نداشته باشد هر چه به آن بدهد سیر نمی‌شود. دو هزار زنا به او می‌دهد، میلیاردها پول دزدی به او می‌دهد، هزاران آدم را می‌کشد ولی سیر نمی‌شود.

آمریکا کی سیر شده؟ مگر یک میلیون نفر را در عراق کشت، بیش از یک میلیون نفر را در افغانستان کشت و هزاران بی‌گناه را در آمریکای جنوبی کشت ولی ذَرّات‌خانه‌اش باز هم دارد کار می‌کند، بمب، موشک و اسلحه درست می‌کند و می‌گوید: من سیر نشدم! چند سال پیش هم چیزی را عَلَم کرد، نظم نوین جهانی؛ یعنی تمام کشورهای دنیا و پنج قاره باید یک کشور بشوند به نام آمریکا و یک رئیس هم داشته باشند، رئیس جمهور آمریکا! حالا اگر این کار هم شده بود باز هم سیر نبود و به صنعتگرانش می‌گفت: من را سوار کنید و مریخ، زهره و عطارد ببرید تا ببینیم آنجا هم می‌توانیم زمین، طلا و نقره به نام خودمان کنیم.

 

مزد جهاد اکبر

هوای نفس دشمن‌ترین دشمنان هستند. بشر و مردم مؤمن تا زنده هستند در جهاد با هوای نفس‌اند. پیغمبر(ص) اسم این جهاد را جهاد اکبر و جهاد دو سه شب پیش را جهاد اصغر گذاشته است.

پیغمبر(ص) داشت از جنگی برمی‌گشت، همینطور که روی مرکب نشسته بود، فرمود: «رجعنا من الجهاد الاصغر» ما از جهاد کوچک برگشتیم، داریم به مدینه می‌رویم «وَ بَقِیَ علینا الجهاد الاکبر» اما جهاد اکبر به عهده ما مانده است! «قیل: یا رسول الله و ما الجهاد الاکبر؟» «قال: جهاد النفس»؛ جنگ با خواسته‌های نامشروع جهاد اکبر است، پرسیدند: پاداش این جهاد چیست؟ (حالا پاداش سپاه را که خدا در این جنگ معلوم کرده است) «فَضَّلَ اللهُ المُجاهِدِینَ عَلَی القَاعِدِینَ أَجرًا عَظِیمًا»؛ ﴿النساء:95﴾،  پاداش جنگ با این خواسته‌های نامشروع چیست؟ «وَ أَمَّا مَن خافَ مَقامَ رَبِّهِ»؛ ﴿النازعات:40﴾،  کسی که از ایستادن در پیشگاه خدا در قیامت واهمه، ترس و دغدغه دارد و به خاطر واهمه و دغدغه‌اش «نَهَی النَّفسَ عَنِ الهَوی» برابر هوای نفس یعنی این خواسته‌های نامشروع می‌ایستد و می‌گوید: نه! «فَإِنَّ الجَنَّةَ هِیَ المَأوی» من این قطعه آیه را نمی‌فهمم، برای اینکه خدا در بیشتر سوره‌های قرآن می‌فرماید: «جَنَّاتٌ تَجرِی مِن تَحتِهَا الأَنهَارُ» به صورت جمع می‌گوید، اما در این آیه می‌گوید: «فَإِنَّ الجَنَّةَ هِیَ المَأوی» این جنت کدام جنت است؟ من نمی‌دانم و درکش هم نکردم، با این‌که خیلی هم کنار قرآن کار کردم؛ دقایق، لطائف، حقایق، اشارات و کلمات قرآن، این تفسیری که در چهل جلد نوشتم و هر جلدی هشتصد صفحه است، سیزده سال تمام بدون تعطیلی، حتی در سفرها و سفرهای خارج ادامه داشت، اما من «فَإِنَّ الجَنَّةَ هِیَ المَأوی» را نفهمیدم که این چه بهشتی است، که مزد کسانی است که در جهاد با هوای نفس وارد شدند. و اما عجب آیه‌ای است «وَ أَمَّا مَن خافَ مَقامَ رَبِّهِ وَ نَهَی النَّفسَ عَنِ الهَوی فَإِنَّ الجَنَّةَ هِیَ المَأوی»؛ ﴿النازعات:41﴾.

 

مظلومیت فرزندان ائمه(علیهم‌السلام)

شما اهل مطالعه هستید، از جوانیتان هم اهل منبر بودید و این مطلب را شنیدید تا حالا که من می‌خواهم بگویم. سراغ دارید؟ در کتابها و مطالعات‌تان سابقه دارید که یک بدن را سه امام معصوم با هم غسل بدهند؟ نه قبل از پیغمبر(ص) تا زمان آدم که سابقه نداشته و بعد از پیغمبر(ص) هم تا حالا سابقه نداشته است. حضرت علی(ع) آمد در اتاق و بدن حضرت زهرا(س) را به تنهایی بلند کرد و به حیاط آورد، بدن سنگین نبود، در روایاتمان دارد که فاطمه زهرا(س) هم هیکل پیغمبر(ص) بود، چطور به این راحتی زیر بدن دست برد؟ بدن را خیلی راحت بلند کرد و در حیاط آورد. امام صادق(ع) می‌فرماید: از بدن مادرم غیر از پوست و استخوان چیزی نمانده بود. وصیت هم کرده که من را از زیر لباس غسل بده، نمی‌خواست علی(ع) و بچه‌هایش آزردگی‌های بدنش را ببینند، که بین در و دیوار چه برای این بدن پیش آمد، نمی‌خواست جای قلاف شمشیر، پهلوی شکسته و جای میخ در را روی سینه زهرا(س) ببینند، فرمود: حسن جان، حسین جان! شما آب بیاورید و روی بدن بریزید تا من بدن مادرتان را غسل بدهم. وسطهای غسل، غسل را رها کرد و آمد سرش را به دیوار گذاشت، با اینکه به بچه‌هایش گفته بود بلند بلند گریه نکنید، شروع کرد بلند بلند گریه کردن، گفتند: آقا چرا اینجوری دارید گریه می‌کنید؟ فرمود: زیر لباس دستم به بازویش رسید! بدن را کفن کرد، صدا زد: حسن جان، حسین جان، زینبم، کلثومم! بیایید این آخرین باری است که مادر را می‌بینید، امام مجتبی(ع) صورت روی صورت مادر گذاشت، دو دختر صورت دو طرف بدن گذاشتند و ابی‌عبدالله(ع) صورت کف پای مادر گذاشت، امام دید بچه‌ها دارند بی‌طاقت می‌شوند، نمی‌توانست چهار نفر را با هم بلند کند، اول امام مجتبی(ع) را کنار برد، وقتی آمد ابی‌عبدالله(ع) را بلند کند، امام مجتبی(ع) دوید و دوباره صورت روی صورت مادر گذاشت، بدن را رها نمی‌کردند نمی‌دانم چطوری بچه‌ها را جدا کرد، اما هر کدام را جدا کرد با کمال مهربانی جدا کرد، ولی کربلا وقتی سکینه(س) صورت روی بدن بابا گذاشته بود دو سه بار به ا. اعلام کردند بدن را رها کن، قافله می‌خواهد برود، او رها نکرد «و اجتمعت عدة من الاعراب» عده‌ای با تازیانه و کعب نی ریختند در گودال و شروع کردند بچه را زدن!

خدایا مزد این ده شبی که ما به خانه تو آمدیم در جلسات قران و اهل بیت تو شرکت کردیم نابودی همه دشمنان اسلام قرار بده.

 

تهران: مسجد حسین شهید، فاطمیه 98 - سخنرانی دهم

0% ( نفر 0 )
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
سخنرانی های مرتبط
پربازدیدترین
جهاد جهاد اکبر دشمن درونی جهاد اصغر دشمن بیرونی مبارزه با دشمن
امتیاز شما به این مطلب ؟
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا