فارسی
سه شنبه 29 مهر 1399 - الثلاثاء 3 ربيع الاول 1442

مومنان واقعی خدا


یاد خدا - جلسه هفتم چهارشنبه (20-9-1398) - ربیع الثانی 1441 - مسجد آ مسیح - 16.41 MB -

تعریف مومن واقعیدلیل بیماری مومن-ریزش گناهان با بیماریزندگی سخت ملامهدی-ارزش و احترام مومنیافتن گنج توسط مومنتعریف شیعیان واقعی از زبان ائمهفروشگاهی فاقد فروشنده چگونگی تقسیم گنج دل مومناندفاع خداوند از مومنان-نماز خالص امیرالمؤمنین(ع)لطف خدا برای مومنان-ده قدم جلوآمدن در مقابل یک قدمروضۀ حضرت علی‌اکبر(ع)دعای پایانی

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین الصلاة و السلام علی سید الانبیا و المرسلین حبیب الهنا و طبیب نفوسنا ابی القاسم محمد صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین و المعصومین المکرمین».

 

تعریف مومن واقعی

مجموعه­ی دین که در کتاب خدا، روایات صحیح و مستند اهل بیت(ع) مطرح شده، کارش نسبت به انسان سازندگی است؛ یعنی قرآن و روایات مصالح ساختن انسانیت هستند، که پروردگار مهربانِ ‌عالم اختیار به کار گرفتن این مصالح را به خود انسان داده است. کارِ فرهنگ­های بشری، ابلیسی و مادی، تخریب بنای انسانیت است. خداوند متعال هم بالاترین نعمت را به عنوان عقل به انسان عنایت کرده و انبیا و ائمه­ی طاهرین را هم کمکِ عقل قرار داده تا انسان انتخابی صحیح کند و با این مصالح ملکوتی و الهی خودش را بسازد و بنا به گفته­ی خیلی از بزرگان اسلام تبدیل به انسان کامل شود، یعنی انسانی که در او عیب و نقصی در امور معنوی و امور تربیتی دیده نشود. وقتی که انسان این کار را انجام بدهد، یعنی با آیاتِ قرآن و روایات خودش را بسازد، به موجودی که پروردگار عالم در قرآن اسمش را مومن گذاشته تبدیل می­شود. مومن معنی خیلی فوق العاده­ای دارد، مومن در دنیا و آخرت در حصارِ امنیتِ پروردگارِ مهربانِ عالم است؛ یعنی وقتی ساخته شود و مومن واقعی بشود از هجوم انواع خطرات درونی در امان می­ماند.

 

دلیل بیماری مومن

ممکن است مشکلی برای جسمش تا حد شهادت پیش بیاید، ولی خدا همین مشکلات جسمی را هم برای مومن ثواب به حساب آورده است. در روایاتمان داریم که بیمارِ مومن، مرد یا زن، فرقی نمی­کند، وقتی در بستر افتادند و از درد ناله می­کنند، پروردگار به نویسنده­ی اعمال­شان خطاب می­کند: ناله­های بنده­ی من را تسبیح بنویس! او از درد ناله می­کند ولی در پرونده­اش سبحان الله ثبت می­کنند. 

 

-ریزش گناهان با بیماری

لطف دیگری که به مومن می­کنند این است که وقتی بیماری در بستر می­افتد، حالا این بیماری هر چه هست؛ دل‌درد، قلب‌درد یا تن‌درد است، امیرالمؤمنین(ع) دراین‌باره می­فرماید: «فانه یحط الذنوب کما تحط الشجر الورق» -این را می­دانیم پیغمبر(ص) و ائمه­ی ما می­دیدند و می­گفتند، این با کسانی که کتاب و مقاله می­خوانند و می­آیند می­گویند، می­شنوند و می­آیند می­گویند، خیلی فرق دارد اما ائمه­ی طاهرین حقایق را می­دیدند و می­فرمودند- بیماری برای مومن اگر گناهی داشته باشد، زمانی مومنی اصلاً در پرونده­اش گناهی ندارد، در اینجا بیماری برای او اضافه شدن درجات پیش پروردگار است. اما زمانی مومن گناهانی در پرونده دارد، حالا بیمار شده، درد می­کشد و ناله می­کند (این مطلب در نهج البلاغه در باب حکمت­ها است) حضرت می­فرماید: این بیماری گناهان را از مومن می­ریزد، مثل درختی که برگش را می­ریزاند، یک ماه در بستر بوده و حالا بیدار می­شود، بینا می­شود، به حال می­آید و اگر بتواند پرونده­اش را نگاه کند می­بیند کل گناهان دوره­ی تکلیفش که بین خودش و خدا بوده از پرونده پاک شده، این شدنی است؟ چرا شدنی نیست، مگر قدرت، رحمت یا کرم پروردگار محدود است؟ آنجا که قدرت حدود ندارد اشاره‌ای به پرونده می­کند و گناهان می­ریزد. 

 

واقعاً پروردگار با امثال حُربن‌یزید چه کار کرد؟ شما می­توانید ثابت کنید که گناهان حر در پرونده­اش مانده؟ در حالی که وجود مقدس ابی‌عبدالله(ع) کنار جنازه­ی خون آلودش فرمود: «انت سعید فی الدنیا و فی الاخره» ریزش گناهان برای پروردگار مهربان عالم کاری ندارد، خداوندی که خاک را تبدیل به هزاران نوع گل و گیاه می­کند، خداوندی که از نطفه­ی هر حیوانی، حیوان جدیدی می­سازد، خداوندی که میلیاردها کهکشان را با میلیاردها میلیارد ستاره در عالم اداره می­کند، این کار برایش مشکل است که گناهان بنده­اش را پاک کند؟ یعنی از دستش برنمی­آید؟ این برای مومن امتیاز است.

 

زندگی سخت ملامهدی

 آن وقت مسألۀ دیگری درباره­ی مومن در جلد دوم کتاب با ارزش جامع السعادات بیان شده که بزرگترین عالم شیعه در این سیصد سال اخیر می­گوید: در اسلام کتابی دربارۀ اخلاق بالاتر از این کتاب نوشته نشده است. مرحوم ملا مهدی هم همسایه­ی شما بوده، نراق با اینجا فاصله­اش خیلی نیست، نزدیک است، شما جاده­ی موته را که بروید و سر سه راهی برسید کمی دست چپ بپیچید نوشته نراق، سه ربع که بروید به نراق می‌رسید. ملا مهدی خودش از بزرگ­ترین علمای مطرح شیعه است و داستان­هایی در اصفهان دارد که اگر من برایتان بگویم مات­تان می­برد، یعنی الان دیگر کسی را نداریم این حرف­ها را راحت باور کند.

ملا مهدی در اصفهان در اتاقِ مدرسه می‌ماند. در اتاق چراغی نداشت یعنی پولی که برود روغنِ چراغ بخرد و با آن چراغ، کتاب مطالعه کند، نداشت. بیشتر وقت­ها داخل کوچه می­آمد و نان­های خشکی که دور ریخته بودند، پوست هندوانه­ها و پوست خربزه­هایی که دور ریخته بودند، اینها را داخل کیسه می­ریخت و به مدرسه می­برد، پوست خربزه­ها و هندوانه­ها را می­شست و می­نشست با همان نان­هایی که دور ریخته بودند خودش را اداره می­کرد و درس می­خواند. شب­ها هم برای مطالعه، چون مدرسه موقوفه‌ای برای دستشویی­ها داشت و تا سحر دوتا چراغ موشی روشن می­کردند، کتاب را برمی­داشت و کنار دستشویی می­آمد مطالعه و می­کرد تا شد ملا مهدی.

پسرش هم ملا احمد آن هم شخصیتی فوق العاده­ای شد.

 

-ارزش و احترام مومن

 ایشان در جلد دوم جامع السعادات نوشته که پیغمبراکرم(ص) فرمود: «المومن اعظم حرمت من الکعبه» ارزش مومن از کعبه بالاتر است.

در روایتی دیگر از پیغمبر(ص)، حضرت رضا(ع) نقل می­کند: «المومن افضل من ملک المقرب» مومن از جبرئیل، میکائیل، عزرائیل و اسرافیل بالاتر است؛ مومن یعنی آن کسی که با مصالح قرآن و روایات خودش را ساخته و حالا مومن و پارچۀنور شده است.

 

یافتن گنج توسط مومن

شخص مومنی را برایتان بگویم -تعجب ندارد وقتی شخصی مومنِ واقعی است کارهایش تعجب ندارد- بلند می­شود و پیش شخصی می­رود، می­گوید: من شنیدم زمینت را می­فروشی، من لازم دارم، به من می­فروشی تا من بخرم؟ اگر نمی­فروشی بروم جای دیگر زمین پیدا کنم و بخرم. مرد می­گوید: نه من فروشنده­ام، قیمتش هم این است. قیمت را می‌گوید، شخص مومن می­گوید: مشکلی نیست، پولش را می­دهد و زمین را می­خرد. زمین را که می­خرد، مدت کمی می­گذرد، بیلی داخل این زمین می­زند و گنجی از داخل این زمین پیدا می­شود، بلند می­شود پیش صاحب زمین می­رود و می­گوید: برادر، من از شما قطعه‌ای زمین خریدم، گنج که نخریدم، بیا گنجت را بردار و برو. خوب است دیگر، مومن خیلی خوب است، مومن از مال دنیا سیر است؛ ممکن است نداشته باشد ولی سیر است. صاحب زمین به او می­گوید: من زمین را به تو فروختم و از گنج خبر نداشتم، آن چه که داخل زمین است برای تو است، تو پول دادی و این زمین را خریدی، حالا در دل زمین گنج درآمده به من چه! این مال تو است، این زمینی که از من خریدی فضایش تا آسمان ملک تو است؛ صد طبقه بخواهی بسازی برای خودت است و زیرش هم می­خواهی ده طبقه بروی پایین برای تو است، حالا زیر این زمین ممکن است سنگ پیدا شود، آجر و فلز پیدا شود. حالا دوتا مومن واقعی در خرید زمین به هم خوردند. صاحب زمین می­گوید گنج برای خودت است و خریدار اصرار دارد بیا گنج را بردار برو، نه این قانع می­شود و نه آن قانع می­شود، نه این قبول می­کند و نه آن قبول می­کند. بالاخره این اختلاف را چطوری باید حل کرد؟ باید برویم پیش یکی که مثل خودمان باشد «وَ اَلْمُؤْمِنُونَ وَ اَلْمُؤْمِنٰاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيٰاءُ بَعْضٍ» ﴿التوبة، 71﴾ تمام مردان مومن عاشق همدیگر هستند. الان این‌گونه نیست؛ الان وضع ما را بهم ریختند، روحیه­ و فکر ما را بهم ریختند، ما را نسبت به همدیگر بی­محبت وغریبه کردند. آن «إِنَّمَا اَلْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ» ﴿الحجرات‏، 10﴾ قرآن الان در این مملکت کم است، واقعاً همه­ی مردم مملکت با هم برادرند.

 

تعریف شیعیان واقعی از زبان ائمه

مردی پیش امام صادق(ع) می­آید، سلام می­کند و می­نشیند. امام صادق(ع) می­فرماید: از آن شهری که آمدی ما شیعه هم داریم؟ گفت: بله یابن رسول الله، شیعه پر است. فرمود: اگر شیعه­ی ما گرفتار شود، آزاد و راحت می­تواند بیاید در مغازه­ی شیعه­ی دیگری، دخلش را جلو بکشد، پنجاه تومان احتیاج دارد، بشمارد و از داخل دخل بردارد و برود کارهایش را بکند، بعد این پنجاه تومان را بیاورد داخل این دخل بگذارد؟ مرد گفت: چه می­گویی یابن رسول الله؟ حضرت فرمود: پس چرا می­گویی داخل آن شهر شیعه هست؟

الان با ما کاری کردند نمی­توانیم این کار را بکنیم، می­توانیم؟ من فردا صبح اینجا بیایم و بروم در مغازه­ای لوکس، دخلش را جلو بکشم و پول­ها را دسته کنم و دو میلیون تومان برای حل مشکلم بردارم! تلفن، نیروی‌انتظامی و دستبند است و آقا را کلانتری می­برند بعد هم دادگاه و می­گویند دزد است، هر چه بگویم به حضرت عباس(ع) من دزد نیستم، من شیعه هستم -ائمه­ی ما فرمودند: شیعیان ما با هم یکی هستند- من دو میلیون پول نیاز داشتم برداشتم و تا دو ماه دیگر هم برمی­گردانم، می­گویند عجب دزد خوبی! پول را می­برد و می­خواهد برگرداند.

 

 یعنی آن فضای ایمان و تشیّع را دودآلود و ابری کردند و آن خوشبینی اسلامی را از ما گرفتند؛ هم غربی­ها سبب شدند بگیرند و هم در داخل کشور اشتباهات افراد مختلف باعث شد که این ابر خوشبینی را از فضای کشور کنار بزنند، همه از هم می­ترسند.

 الان من بروم بگویم: آقا من یخچال می­خواهم، قیمتش چند است؟ مثلاً می­گوید: پانزده میلیون تومان، می­گویم: چک یک ماهه به شما بدهم؟ می­گوید: خب ما شما را می­شناسیم، داخل تلویزیون هم دیدیم، حتماً آدم خوبی هستی دیگر، حالا چک یک ماهه را بده. من چک را می­دهم، این آدمی که یک ماه دیگر من باید پانزده میلیونش را به حساب بریزم راحت نیست، دغدغه و ترس دارد که پولم را می­دهد یا نمی­دهد. فضا این‌گونه شده، خیلی هم حیف شد.

 

فروشگاهی فاقد فروشنده 

الان در قم (حالا آدرسش را نمی­دهم) مدرسه‌ای داریم که کنار این مدرسه هشتصد، نهصدتا خانه برای طلبه­ها ساختند، محوطه­ی بسیار بزرگی است، فروشگاه بزرگی داخل این محل هست، همه چیز هم دارد، به قول شما از سیر تا پیاز زندگی داخل این فروشگاه است؛ ظرف هست، پرده، تلویزیون، برنج، نخود و لوبیا هست، فقط روی جنس­ها قیمتش نوشته شده، همه مشتریان هم طلبه­ هستند، هر کس هر چه لازم دارد می­رود قیمت را می­بیند، می­کشد، متر می­کند، پولش را داخل دخل آن فروشگاه می­ریزد و بعد هم می­رود؛ یعنی کل شیعه­نشین­ها باید اینطور باشند. ما چرا مغازه­های‌مان را دوتا قفل می­زنیم، دزدگیر می­زنیم، تلویزیون و مدار بسته می­بندیم بعد هم به کلانتری وصلش می­کنیم. مگر در این مملکت چه خبر شده؟!

 

چگونگی تقسیم گنج 

ما دونفر الان اختلاف داریم، من می­گویم آقا بیا گنجت را ببر تو می­گویی نه من زمین فروختم، به من چه که داخل این زمین گنج بوده، باید بلند شویم و پیش حکیمی دانا برویم.

 (چقدر خدا در قرآن حکمت و حکیم را تعریف کرده است. در سوره­ی بقره می­گوید: «وَ مَنْ يُؤْتَ اَلْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْراً كَثِيراً» ﴿البقرة، 269﴾) 

پیش حکیم برویم، گفت حکیم چه کسی است؟ آن کسی که می­خواهد بین من و این رفیق و شریکم، بین ما دوتا خریدار و فروشنده داوری کند، اصلاً به ذهنش نمی­آید که از ما دوتا رشوه بگیرد، این حکیم است اصلاً به ذهنش نمی­آید که به من بگوید برو به این شماره حساب پول بریز و بعد بیا من به نفعت داوری کنم. حکیم یعنی آدمِ صاف، آدمِ سالم؛ یعنی آدمی که مومن است و میل به رشوه، گناه و معصیت ندارد، خودش امشب لنگ دوتا نان سنگک است ولی می­گوید امشب را می­رویم آب می­خوریم و می­خوابیم، فردا خدا بزرگ است، باید پیش چنین آدمی برای داوری و قضاوت برویم. حالا ببینید چقدر زیبا داوری شد! پیش حکیم آمدند، حکیم به آن کسی که زمین را خریده بود و گنج داخل زمین بود و به فروشنده اصرار داشت بیا گنج را بردار برو، گفت: دختر داری؟ مرد گفت: بله، حکیم گفت: شوهر دادی؟ گفت: نه. -حالا ببینید کل دادگاه چقدر طول کشید، نه قلم، نه کاغذ، نه مرکب و نه دوات، اصلاً دادگاه بین دونفر مومن خرج ندارد، دونفر مومن هم اصلاً دادگستری، دادگاه، داور و قاضی را قبول ندارند، به خانه­ی عالم و مومن می­روند، حرف­شان را می­زنند و نیم ساعته هم حل می­شود- حکیم به صاحب زمین گفت: پسر داری؟ گفت: بله، گفت: زن دادی؟ گفت: نه، حکیم گفت: این دوتا را بروید بنشینید بله­برون و عقد کنید و این گنج را خرج این پسر و دختر جوان کنید و با این پول عروسی بگیرید و خانه بخرید و سرمایه‌ای هم به پسر بده تا برود کاسبی کند. آنها هم گفتند: قبول.

 کل این داوری در کنار مومن دو دقیقه هم نکشید. الان ما گیر قوانین پیچ‌درپیچ و کاغذبازی­های دو هزار و سه هزار صفحه‌ای هستیم. گاهی داخل تلویزیون پرونده­های این اختلاس­چی­ها را که نشان می­داد -اختلاس­چی­ها را خدا به سلامت­شان بدارد- روی میز قاضی صد جلد پرونده هست! وای که قرآن چقدر عجیب می­گوید، می­گوید: بندگان من، من آسانی شما را می­خواهم؛ من در عبادت می­خواهم شما راحت باشید؛ می­خواهم در ارتباطات، ازدواج و زندگی راحت باشید، همه­ی این راحتی­ها به ناراحتی تبدیل شده است. حکیم گفت: این گنج را دربیاورید و بفروشید و برای این عروس و داماد خانه و محل کسب بخرید. هر دو گفتند: باشد و داستان حل شد.

 

دل مومنان

حالا ببینید تعریف خدا از مومن چقدر عالی است، به خدا من وقتی اینطور آیات را روی منبر می­خوانم اصلاً از این دنیا بیرون می­روم و حال و وضع دیگری دارم، خودم نیستم که صفات این آیات در من باشد، ولی حالا عسل نمی­خورم اما از تعریف عسل لذت می­برم «إِنَّمَا اَلْمُؤْمِنُونَ» حالا یک ربعی باید راجع به این «إِنَّمَا» صحبت کنم ولی آن را رها می­کنم، «إِنَّمَا» در عربی یعنی این چیزی که می­گویم دومی ندارد، همین، منتظر نباش کنار این مسألۀ من، مسأله­ی دیگری را هم الم کنم، «إِنَّمَا» همین است «إِنَّمَا اَلْمُؤْمِنُونَ اَلَّذِينَ إِذٰا ذُكِرَ اَللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ» ﴿الأنفال‏، 2﴾ مردم مومن عجب دلی دارند! چند شب پیش گفتم دل اینها اسمش قلبِ سلیم است؛ یعنی دلی با سلامت که هیچ هوس و آلوده­ای در این دل نیست. «إِنَّمَا اَلْمُؤْمِنُونَ اَلَّذِينَ إِذٰا ذُكِرَ اَللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ» ﴿الأنفال‏، 2﴾ مومنون کسانی هستند که هر گاه ذکر خدا شود، حالا یا قرآن خدا را بخوانند یا دعایی بخوانند یا کسی حرف خدا را بزند و اینها بشنوند، «إِذٰا ذُكِرَ اَللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ» ﴿الأنفال‏، 2﴾ دلشان پر از واهمه می­شود؛ یعنی این‌قدر ذکرالله از نظر معنوی سنگین است که دل اینها را تکان می­دهد، «إِذٰا ذُكِرَ اَللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ إِذٰا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آيٰاتُهُ زٰادَتْهُمْ إِيمٰاناً» ﴿الأنفال‏، 2﴾ هر وقت نشانه­های خدا یا آیات خدا خوانده می­شود به ایمان این‌ها اضافه می­شود؛ یعنی تا زنده هستند این ایمان در حال اضافه شدن است، یعنی روز به روز به خدا وابسته­تر، عاشق­تر، با محبت­تر، عابدتر، پاک­تر و صاف­تر می­شوند، «وَ عَلىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ»  ﴿الأنفال‏، 2﴾ فقط تکیه­گاه­شان خداست، فقط اینها خوب خدا را می­شناسند.

 

دفاع خداوند از مومنان

 می­دانید خداوند برای مومن چه کار می­کند؟ من یک آیه­اش را بخوانم: «إِنَّ اَللّٰهَ يُدٰافِعُ عَنِ اَلَّذِينَ آمَنُوا» ﴿الحج‏، 38﴾ منِ خدا، وکیل اهل ایمانم که کارهایشان را خودم درست کنم، زندگی این‌گونه قشنگ است. حالا بلند شوم پیش وکیل بروم و او می­گوید بیست میلیون پول بده تا این پرونده را به نفعت بچرخانم. طرف مقابلم هم سی میلیون به وکیل دیگری می­دهد و می­گوید دم قاضی را ببین و امضا را برای من بگیر. اما پروردگارِعالم نه پول می­خواهد، نه دمش را ببینی، خودش اعلام کرده: من وکیل بندگان مومنم هستم و دفاع از آنها در اختیار خودم است.

 

شما ببینید می­آیند هفتادودو نفر را در بیابانی، تشنه قطعه قطعه می­کنند، خدا که وکیل این هفتاد و دو نفر است تا حالا چه کار کرده؟ اینکه با چشم قابل دیدن است «وَ عَلىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ»  ﴿الأنفال‏، 2﴾ «اَلَّذِينَ» این مردمِ مومن «اَلَّذِينَ يُقِيمُونَ اَلصَّلاٰةَ» ﴿المائدة، 55﴾ این‌ها تا زنده هستند با نماز همراه هستند، دلسرد نمی­شوند، نمی­بُرّند، کسل نمی­شوند، با نماز هستند، واجبات را می­خوانند و عاشق مستحبات هم هستند، مثل نماز شب «اَلَّذِينَ يُقِيمُونَ اَلصَّلاٰةَ» ﴿المائدة، 55﴾ حالا ما نمازی می­خوانیم که عالی است، نمره دارد و قبول هم می­شود و با آن بهشت هم می­رویم. مومنین نمازی بالاتر از ما می­خوانند، همینطور گروه گروه برو بالا.

 

-نماز خالص امیرالمؤمنین(ع)

تا حالا در سن 22 یا 23 سالگی نوبت نماز خواندن امیرالمؤمنین(ع) است، در22 سالگی فرقش را شکافتند، جراح زخم را بسته،  چند جای بدن تیر خورده، زخم را بستند ولی تیری از گوشتِ پای ساق فرو رفته و شکافته و داخل استخوان و عصب نشسته، جراح نمی­تواند این را بیرون بیاورد، به تیر که دست می­زند ناله­ی امیرالمؤمنین(ع) بلند می­شود. جراح پیش پیغمبر(ص) آمد و گفت: امیرالمؤمنین(ع) نمی­گذارد تیر را بیرون بکشم، پیغمبر(ص) گفت: مشکلی نیست، صبر کن وقت نماز شود و علی نماز بخواند، آن‌وقت برو تیر را بیرون بکش. 

 

حالا از شخصی سُنی، آن هم سنی حنفی، که این روایت را شعرش کرده شعرش را برایتان بخوانم:

شیر خدا شاه ولایت علی// صیقلی شرک خفی و جلی

روز احد چون صف هیجا گرفت// تیر مخالف به تنش جا گرفت

(غنچه­ی پیکان یعنی نوک تیر. چاقو زد، پا را شکافت و تیر را درآورد)

غنچه­ی پیکان به گل او نهفت/ صد گل راحت ز گل او شکفت

غرقه به خون غنچه­ی زنگارگون/ آمد از آن گلبن احسان برون

گل گل خونش به مصلا چکید/ گفت: چو فارغ ز نماز آن بدید

«این همه گل چیست ته پای من/ ساخته گلزار مصلای من؟»

(بیست و دو سالش است)

صورت حالش چو نمودند باز/ گفت که سوگند به دانای راز

کز الم تیغ ندارم خبر/ گرچه ز من نیست خبردارتر

جامی، از آلایش تن پاک شو/ در قدم پاکروان خاک شو 

باشد از این خاک به گردی رسی/ گرد شکافی و به مردی رسی

این نمازاست.

«وَ مِمّٰا رَزَقْنٰاهُمْ يُنْفِقُونَ»  ﴿البقرة، 3﴾ اینها تا آخر عمرشان برای کار خیر، برای مردم ضعیف و فقیر دست به جیب هستند.

 

لطف خدا برای مومنان

 خب من قیامت با اینها چه کار می­کنم؟ سه­تا مسأله در آیه­ی بعد گفته که بهت­آور است، که البته این سه­تا مسأله یکی دوتایش الان برای ما قابل درک نیست، حالا من می­خوانم، معنی هم می­کنم، اما خودم عمق مطلب را نمی­فهمم و نمی­دانم. خدایا اینجا خانه­ات است، دو، سه کلمه با تو حرف بزنیم؛ فارسی، فقیرانه، معمولی و بی­رودربایستی. خدایا دست ما خالی است، خدایا ما فقیر و تهیدستیم، ما عقب افتاده­ایم، خدایا فاصله­ی ما با تو خیلی است، خدایا تو بگو چه کار کنیم؟ ولی من به شما می­گویم چه کار کنید. 

 

-ده قدم جلوآمدن در مقابل یک قدم

من شبی در شهری بزرگ که مرکز استان بود -آن وقت که خیلی سرحال و جوان بودم و سی و سه، چهار سالم بود- در مسجد جامع آن شهر، شبِ جمعه دعای‌کمیل خواندم. ده شب منبر بودم، مسجد جامع در آن شهر بالای ده هزار متر بود، می­گفتند خیابان­های اطراف مسجد از جمعیت بند بوده، من که نمی­دیدم، تاریک هم بود، من کنار دستیم را هم نمی­دیدم، من آمدم این روایت را وسط دعا خواندم، یکی هم کنار دست من بود، خیلی تاریک بود، خیلی گریه­ی نابی داشت، من گفتم: مردم، خدا فرموده یک شبر به طرف من بیایید من ده شبر می­آیم؛ حالا ساده­ترش خدا در حدیث قدسی می­گوید: بنده­ی من یک قدم بیا، من ده قدم می­آیم. حالا مردم هم در اوج گریه بودند، این که کنار دست من بود جوان هم بود، در آن اوج گریه زد به پهلوی من و آرام گفت که آقا حالا مردم دارند گریه می­کنند، خدا گفته اگر شما یک قدم بیایید من ده قدم می­آیم، به او بگو آن یک قدم هم ما نمی­توانیم بیاییم، تو بیا ما دیگر زوری نداریم، نوری نداریم، ما وضع­مان خراب است.

الهی سینه­ای ده آتش افروز// در آن سینه دلی و آن دل همه سوز

 هر آن دل را که سوزی نیست، دل نیست// دل افسرده غیر از آب و گل نیست

 کرامت کن درونی درد پرورد// دلی در وی درون درد و برون درد

به سوزی ده کلامم را روایی// که از آن گرمی کند آتش گدایی

 بده گرمی دل افسرده­ام را// فروزان کن چراغ مرده­ام را

 ندارد راه لطفم روشنایی// ز لطفت پرتویی دارم گدایی

به راه این امید پیچ در پیچ// مرا لطف تو می­باید دگر هیچ

 

روضۀ حضرت علی‌اکبر(ع)

با عده­ای از رفقایم شبی در حرم ابی عبدالله(ع) بودم، خلوت بود، نمی­توانستم خودم را نگهدارم، داشتم می­مردم. یکی از رفقا به من گفت: دو کلمه روضه­ی حضرت‌اکبر(ع) را در این حرم بخوان، گفتم: نمی­خوانم، گفتند: روضه­ی علی اکبر(ع) که خیلی سوزناک است، گفتم: نمی­خوانم، اگر می­خواهید بخوانم ابی عبدالله(ع) را از حرم بیرون ببرید

پس بیامد شاه معشوق الست// بر سر نعش علی اکبر نشست

سر نهادش بر سر زانوی ناز// گفت کی بالیده سرو سرفراز

ای به‌طرف دیده خالی جای تو// خیز تا بینم قد و بالای تو 

این بیابان جای خواب ناز نیست// کایمن از صیاد تیرانداز نیست

خیز و تا از این صحرا رویم// تک به سوی خیمه­ی لیلا رویم

اینقدر بابا دلم را خون مکن// زاده­ی لیلا مرا محزون مکن

 

دعای پایانی

«اللهم اغفرلنا و لوالدینا و لوالدی والدینا اللهم اشفع مرزانا اللهم اشفع مرزانا اللهم اغفر لموتانا اللهم ارحم شهدائنا اللهم اید قاعدنا اللهم اجعل عاقبتنا خیرا». 

 

گلپایگان مسجد آ مسیح ربیع الثانی 98 جلسه­ی هفتم

سخنرانی های مرتبط
پربازدیدترین
مومن ایمان لطف خدا شیعه واقعی تقسیم گنج دفاع خدا
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز