فارسی
جمعه 30 ارديبهشت 1401 - الجمعة 19 شوال 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

فراز 2 فراز بعدی


فراز 1 از دعای 51 ( سپاس خداوند در برابر احسان نیکو )

إِلَهِي أَحْمَدُكَ وَ أَنْتَ لِلْحَمْدِ أَهْلٌ عَلَى حُسْنِ صَنِيعِكَ إِلَيَّ ، وَ سُبُوغِ نَعْمَائِكَ عَلَيَّ ، وَ جَزِيلِ عَطَائِكَ عِنْدِي ، وَ عَلَى مَا فَضَّلْتَنِي بِهِ مِنْ رَحْمَتِكَ ، وَ أَسْبَغْتَ عَلَيَّ مِنْ نِعْمَتِكَ ، فَقَدِ اصْطَنَعْتَ عِنْدِي مَا يَعْجِزُ عَنْهُ شُكْرِي .
خدایا! تو را سپاس می‌گزارم و تو شایستۀ سپاسی. سپاس در برابر احسان نیکویت به من و فراوانی نعمت‌هایت بر من و عطای بزرگت نزد من. سپاس بر رحمتت که به سبب آن مرا برتری بخشیدی و بر نعمتت که بر من سرشار و فراوان فرمودی؛ به اندازه‌ای به من خوبی کردی که سپاس و شکرم از آن وامانده و ناتوان است.

آنچه در اين دعا مطرح است، عبارت است از حمد حق تعالى، طلب حاجات از غنىّ بالذّات، التجا به درگاه دوست، درخواست عفو و بخشش، طلب عافيت، مسئله قضا، شكر پرودگار، طلب گذشت، بيان ناتوانى‌هاى انسان.

تفسير حمد در دعاى اول، و طلب حوايج در دعاى سيزدهم، و التجا در دعاى دهم، و درخواست بخشش در دعاى شانزدهم، و عافيت در دعاى بيست و سوم، و مسئله قضا در دعاى سى و پنجم، و برنامه شكر در دعاى سى و هفتم، و طلب عفو در دعاى سى و نهم، و بيان ناتوانى‌ها در دعاى چهل و هفتم گذشت، بنابراين، متن اين دعا را ترجمه كرده و از حضرت محبوب مى‌خواهم كه به آنچه او مى‌خواهد ما را آراسته فرمايد.


انتخاب شرح:
- حسین انصاریان - محمد رضا آشتیاني - محمد جعفر امامی - محمد علي مدرسی چهاردهی - بدیع الزمان قهپائی - سید عليخان حسينی حسنی مدنی شيرازی - سید علیخان حسينی حسنی مدنی شيرازی - سید محمد باقر حسينی (داماد) - سید محمد باقر موسوی حسينی شيرازی - سید محمد حسین فضل الله - سید محمد شيرازی - سید نعمة الله جزائری - عباس علی موسوی - محمد جواد مغنیه - محمد دارابی - نبیل شعبانگزارش خطا  

^