فارسی
سه شنبه 03 خرداد 1401 - الثلاثاء 23 شوال 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه

فراز 2 فراز بعدی


فراز 1 از دعای 27 ( دعا برای استواری مرزهای مسلمین )

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ، وَ حَصِّنْ ثُغُورَ الْمُسْلِمِينَ بِعِزَّتِكَ ، وَ أَيِّدْ حُمَاتَهَا بِقُوَّتِكَ ، وَ أَسْبِغْ عَطَايَاهُمْ مِنْ جِدَتِكَ .
خدایا! بر محمّد و آلش درود فرست و به عزّتت مرزهای مسلمانان را محکم و استوار ساز و به نیرویت نگهبانان مرزها را توانایی بخش و عطایای آنان را به توانگری‌ات کامل و سرشار کن.

مرزداران‌

اسلام عزيز داراى مرزهاى اعتقادى و معنوى، سياسى و اجتماعى، فرهنگى و تربيتى، و اقتصادى و طبيعى است، و براى هر يك از اين مرزها مرزدارانى است كه مسئووليتشان در پاسدارى از هر يك از اين مرزها بسيار عظيم است.

اگر مرزداران مسئووليت الهى و انسانى خود را نسبت به مرزها به آن شكلى كه لازم و واجب است توجّه نكنند، بدون ترديد دشمنان حق و حقيقت از مرزها گذشته و به تسخير دژهاى اسلام اقدام نمايند، و از اين راه ضربه‌هاى جبران‌ناپذيرى به اسلام و مسلمين وارد مى‌سازد.

اهميّت و ارزش مرزهاى مادّى و معنوى اسلام، و مسئووليت بسيار سنگين و پرمنفعت مرزدارى آن قدر زياد است، و آن چنان مورد توجّه حق و اولياى اسلام است، كه به عنوان واجبى از واجبات الهيّه و حكمى از احكام شرعيه، در قرآن و روايات از آن ياد شده است.

به همين خاطر در اين دعاى بسيار مفصّل و پرمحتوا، حضرت زين‌العابدين (عليه السلام) به آنان كه مرزهاى طبيعى و مادّى مملكت اسلامى را پاسدارى مى‌كنند توجّه خاص دارند و رسول خدا (صلى الله عليه و آله) و ديگر اولياى حق به آنان كه از مرزهاى معنوى نگهدارى مى‌كنند دعا مى‌فرمايند.

پاسدارى از مرزهاى اسلامى كار انبيا و اولياى الهى است، و مرزداران بايد بدانند كه كار آنها به خاطر همگونى با كار انبيا و اوليا در پيشگاه حضرت حق از اجر عظيم و ثواب نامحدود برخوردار است.

مرزداران نياز به عزّت و قوّت عطاى حق دارند، و محتاج به برّندگى اسلحه عليه دشمنانند، و احتياج شديد به فزونى يار، و استحكام سنگر و الفت با يكديگر، و آذوقه پى در پى و چاره جوئى، عليه دشمن دارند، كه بايد با تضرّع و زارى و با حال خضوع و خشوع از حضرت محبوب درخواست نمايند، كه اگر حال انابه و زارى و معنويت و تكيه بر خدا و اعتماد به حضرت حق نباشد، مرزدارى به صورتى كه لازم‌ است امكان نخواهد داشت.

مرزدار واجب است ارزش كارش را بداند، و به عظمت عملش واقف باشد، و به اين معنا توجّه كند كه مرزدارى او و بيدارى و بصيرتش، و قدرت و شجاعتش، و بينايى و آگاهيش، و جرأت و جسارتش، و به خصوص اعتماد و توكّلش به حضرت حق، باعث خوددارى دشمن از حمله به وطن اسلامى، و علّت امنيّت مملكت و آسودگى خيال ملّت است.

وقتى مرزها داراى امنيّت باشد، و دشمن به خاطر مرزداران دلاور منصرف از حمله و تصرّف وطن، و ظلم به جامعه اسلامى باشد، دولت و ملّت اسلامى مى‌توانند با خيال آسوده به آبادى دنيا و آخرت برخيزند، و به امور اقتصادى و معيشت بپردازند، و مراكز فرهنگى و تربيتى را تقويت كنند، و صداى اسلام را به گوش ديگر ملت‌ها برسانند، در اين صورت است كه به خاطر امنيّت، ثوابى كه جز خدا از منافع آن خبر ندارد عايد مرزداران وطن اسلامى مى‌گردد.

هر آن كه جانب اهل خدا نگه دارد

خداش در همه حال از بلا نگه دارد

حديث دوست نگويم مگر به حضرت دوست‌

كه آشنا سخن آشنا نگه دارد

دلا معاش چنان كن كه گر بلغزد پاى‌

فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد

گرت هواست كه معشوق نگسلد پيمان‌

نگاه دار سر رشته تا نگه دارد

صبا بر آن سر زلف اردل مرا بينى‌

ز روى لطف بگويش كه جا نگه دارد

چه گفتمش كه دلم را نگاهدار چه گفت‌

ز دست بنده چه خيزد خدا نگه دارد

سر و زر و دل و جانم فداى آن يارى‌

كه حقّ صحبت و مهر و وفا نگه دارد

غبار راه گذارت كجاست تاحافظ

به يادگار نسيم صبا نگه دارد

(حافظ شيرازى)


انتخاب شرح:
- حسین انصاریان - محمد رضا آشتیاني - محمد جعفر امامی - حسن ممدوحی کرمانشاهی - محمد بن سلیمان تنکابنی - محمد علي مدرسی چهاردهی - بدیع الزمان قهپائی - سید عليخان حسينی حسنی مدنی شيرازی - سید علیخان حسينی حسنی مدنی شيرازی - سید محمد باقر حسينی (داماد) - سید محمد باقر موسوی حسينی شيرازی - سید محمد حسین فضل الله - سید محمد شيرازی - سید نعمة الله جزائری - عباس علی موسوی - محمد جواد مغنیه - محمد دارابی - نبیل شعبان
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^