فارسی
سه شنبه 14 مرداد 1399 - الثلاثاء 14 ذي الحجة 1441

  217
  0
  0

استاد انصاریان؛

ثمرۀ اتصال معنوی به اولیای الهی چیست؟/ ارزش‌های ناشناختۀ حضرت معصومه(س)

 دارالعرفان/ محقق، مفسر و پژوهشگر علوم قرآنی با بیان اینکه اولیای الهی منابع نور، ایمان، اخلاق و ارزش‌ها هستند، اظهار کرد: بدون شک، اگر دل و روح ما اتصال محبتی و عاشقانه به آنها پیدا کند، نور، اخلاق و ارزش‌های آنها در حد سعهٔ وجودی‌مان در وجود ما طلوع می کند.
ثمرۀ اتصال معنوی به اولیای الهی چیست؟/ ارزش‌های ناشناختۀ حضرت معصومه(س)

 

اتصال معنوی به اولیای خدا، سبب رسیدن فیوضات الهیه می‌شود

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان به مناسبت دهه کرامت در حرم حضرت معصومه(س) در مورد ثمرۀ اتصال معنوی به اولیای الهی، گفت: ما در زیارت حضرت معصومه(س)، جملهٔ ولی‌الله را سه‌بار می‌خوانیم، در صورتی که این جمله را در زیارت سایر زنان اهل‌بیت(ع) نمی‌بینیم. حتماً خواسته‌اند به ما درس بدهند که بدانیم اتصال معنوی به اولیای خدا، سبب رسیدن فیوضات الهیه می‌شود.

 

اولیای الهی، منبعی از نور، ایمان، اخلاق و ارزش‌ها

محقق، مفسر و پژوهشگر علوم قرآنی با بیان اینکه اولیای الهی منابع نور، ایمان، اخلاق و ارزش‌ها هستند، اظهار کرد: بدون شک، اگر دل و روح ما اتصال محبتی و عاشقانه به آنها پیدا کند، نور، اخلاق و ارزش‌های آنها در حد سعهٔ وجودی‌مان در وجود ما طلوع می‌کند و بر این اساس برخی سلمان، عمار و ابوذر می‌شوند، اینان آنچه دارند، از همان اتصال محبتی، عاشقانه و باور واقعی به‌دست آورده‌اند؛ وگرنه سلمان قبل از اتصال به رسول خدا(ص)، یک زرتشتی بود و ارزشی نداشت. حتی مدتی قبل از اتصال به ولی‌الله‌الاعظم هم نصرانی و مسیحی بود؛ ولی بعد از اینکه به‌خاطر جست‌وجوگری، علاقه و محبت خویش، با پیغمبر اکرم(ص) اتصال برقرار کرد، به‌نظر می‌رسد یک سال نگذشت که پیغمبر(ص) روی منبر فرمودند: «سَلْمانُ مِنّا أَهْلَ الْبَيْتِ». این قرب مقام سلمان است. در حقیقت یک زرتشتی ایرانی و یک مسیحی، آن‌چنان ظرف ارزش‌ها می‌شود که «مِنّا أَهْلَ الْبَيْتِ» می‌گردد.

 

نسبت به خود، عالَم، مردم و پروردگار فکر بد نداشته باشید

مبلغ برجسته بین الملل ادامه داد: پیغمبر(ص) می‌فرمودند: «مَنْ رآنی فَقَد رَأَی الحَقَّ» هر کس من را ببیند، خدا را دیده است. خدا با چشم سر دیده نمی‌شود، چون ظرفیت چشم ما بسیار محدود و پروردگار وجود بی‌نهایت است، هیچ‌وقت بی‌نهایت در این دو ظرف محدود چشم جای نمی‌گیرد. در نهج‌البلاغه نیز امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: «اگر می‌خواهید خدا را ببینید، قرآن را ببینید؛ قرآن تجلی‌گاه پروردگار است». پروردگار می‌فرماید: اگر کسی بخواهد قرآن را با همان حقیقتی که هست، لمس کند، حتماً می‌تواند و راه آن این است که «لَا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ»(سورهٔ واقعه، آیهٔ 79) طهارت عقل داشته و نسبت به خودش، عالم، مردم و پروردگار فکر بد نداشته باشد. وقتی این طهارت‌ها پدیدار شود، انسان به قرآن می‌رسد و حقایق و واقعیات قرآن را لمس می‌کند.

 

معرفت، راه اتصال به اولیای الهی

استاد برجسته اخلاق حوزه‌های علمیه بیان کرد: اولیای الهی منابع همهٔ ارزش‌ها هستند و شما باید اتصال قلبی، محبتی و عاشقانه به آنها پیدا کنید که امام صادق(ع) می‌فرمایند: راه این اتصال، معرفت است؛ یعنی وقتی اولیای الهی را بشناسید، قهراً عاشق آنها می‌شوید؛ انسان فقط از طریق مطالعهٔ حالات، خُلقیات، اعمال و ارزش‌های اولیای خدا معرفت پیدا می‌کند و معرفت پایه محبت می‌شود و محبت اتصال به همراه می‌آورد.

 

استاد انصاریان نسبت به ولی‌الله بودن حضرت معصومه(س) تأکید و اظهار کرد: مسائل ملکوتی عجیبی در آخر زیارت حضرت معصومه(س) وجود دارد که یکی این است: «یٰا فاطمةُ اشفعی‌ لی فی‌ الْجَنَّةِ» اگر من در قیامت گیر کردم، به مانع برخوردم و به این نتیجه رسیدم که مرا راه در بهشت نمی‌دهند و آبروی به‌دردخوری ندارم، شما به‌سراغ من بیا و با آبرویی که داری، از من پیش خدا میانجی‌گری کن، واسطه بشو و به پروردگار بگو: این شخص شیعهٔ پدران من، زائر من و گریه‌کن بوده و حال گیر افتاده است. خداوند متعال خواستهٔ حضرت معصومه(س) را برنمی‌گرداند.

 

انتهای پیام /

 

متن کامل، صوت،عکس و کلیپ های این سخنرانی را - اینجا - ببینید

  217
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    تکروی مورد نفرت خداست
    گزارش تصویری/ مراسم دعای عرفه در حسینیه هدایت با نوای ...
    گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در بیت آیت الله ...
    برگزاری مراسم روحبخش دعای عرفه امام حسین(ع) توسط استاد ...
     با رعایت بهداشت به مراسم‌های عزاداری امام حسین علیه ...
    معرفی کتاب «یک شب و روز عاشورا» از سری آثار عاشورایی ...
    کارهای شایسته در راه خدا ضمانت ماندگاری آنهاست 
    گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در مسجد اعظم قم
    استاد انصاریان در مسجد اعظم قم سخنرانی خواهند داشت
    تعطیلی عقل انسان را به سوی دوزخ می‌برد

بیشترین بازدید این مجموعه

       به مناسبت میلاد پنجمین اختر آسمان ولایت و امامت/ نقش ...
      استاد حسین انصاریان : رهبری تمام ملت های جهان شایسته ...
      کمپین ماه مبارک رمضان در دبی برپا می‌شود
      استاد انصاریان: گناه قلب سنگین‌تر گناه آدمی است / حضرت ...
      مراسم احیاء شب بیست و یکم + صوت
      گزارش تصویری مراسم احیاء شب بیست و یکم رمضان توسط ...
      استاد انصاریان در سومین شب احیاء: گناه مخالفت با تمام ...
      با این ذکر از غیبت کردن جلوگیری کنید
      گزارش تصویری/ گلباران حرم مطهر حضرت معصومه(س) در سالروز ...
      پخش زنده مراسم دعای عرفه حضرت استاد انصاریان از حسینیه ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز