فارسی
دوشنبه 05 آبان 1399 - الاثنين 9 ربيع الاول 1442
  157
  0
  0

استاد انصاریان بیان کرد: وعده خداوند به شهید قاسم سلیمانی/ ویژگی مؤمنانی که بهشت برای آنان گسترده شده است 

استاد انصاریان بیان کرد: وعده خداوند به شهید قاسم سلیمانی/ ویژگی مؤمنانی که بهشت برای آنان گسترده شده است 

دارالعرفان/ محقق، مفسر و پژوهشگر قرآنی گفت: شهید قاسم سلیمانی هشت سال در جبهه حق علیه باطل، چهارده پانزده سال در عراق و سوریه و لبنان، حضور داشت و همواره خستگی‌ناپذیر بود تا به اوج شهادت رسید. 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در دانشگاه امام صادق(ع) تهران، از طریق قرآن مجید و با استناد به سوره مبارکه توبه، گزارشی از وضع سالک، عارف، مخلص و شهید با عظمت، حاج قاسم سلیمانی ارایه و اظهار کرد: خداوند در آیه 111 سوره توبه می‌فرماید: «إِنَّ اَللّٰهَ اِشْتَریٰ مِنَ اَلْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوٰالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ اَلْجَنَّةَ؛ من مشتری مردم مؤمن هستم، هیچ‌‌کسی هم نمی‌تواند مشتری مؤمن شود، برای اینکه قیمتش را ندارد».

 

استاد برجسته اخلاق حوزه‌های علمیه در بیان قیمت و ارزش انسان به نمونه‌ای اشاره و خاطرنشان کرد: شخصی کنار دَر ورودی کعبه دعا می‌کرد و خدا را به کعبه قسم می‌داد، پیغمبر(ص) در طواف بودند که یک‌مرتبه ایستادند و به او گفتند: «خدا را به قسمِ بالاتر قسم بده، اگر می‌خواهی مشکلت حل شود». گفت: خدا را به چه کسی قسم بدهم مهم‌تر از کعبه؟ فرمودند: اگر مؤمنی، خدا را به خودت قسم بده، «فإن المؤمن اعظم حرمه من الکعبه»، ارزش مؤمن بزرگ‌تر و سنگین‌تر و بالاتر از ارزش کعبه است».

 

وی ادامه داد: امام عسکری(ع) می‌فرمایند: روز قیامت اگر صدوبیست‌وچهار هزار پیغمبر و ما دوازده امام در یک صف نشسته باشیم و یک مؤمن از جلوی صدوبیست‌وچهار هزار پیغمبر و ما دوازده نفر رد بشود، ما به احترام او همه از جا بلند می‌شویم. فروشنده به پروردگار باید بِیَرزد، به پروردگار و مؤمن می‌ارزد، به پروردگار که جنسش را به او بفروشد، هیچ‌کس هم نمی‌تواند مشتری مؤمن باشد، چون قیمت مؤمن دست هیچ کس نیست جز پروردگار عالم، او می‌داند چقدر می‌ارزد! البته مؤمنین با همدیگر از نظر درجات و ظرفیت‌ها فرق می‌کنند، ولی مؤمن مؤمن است.  

 

استاد انصاریان گفت: خداوند متعال در آیه 111 سوره توبه می‌فرماید: «من جان و مال مؤمن را می‌خرم و به او قیمت و ارزش می‌دهم».«بِأَنَّ لَهُمُ اَلْجَنَّةَ» در بیشتر آیات، جنات داریم. معلوم می‌شود این جنت، یک جنت خاص و قیمتی است که خدا به جان و مال مؤمن می‌دهد. سپس خداوند در این آیه مؤمن را توصیف می‌کند: «یقٰاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اَللّٰهِ». یقاتلون به معنای همواره و پیوسته است. این آیه مصداق شهید قاسم سلیمانی است که هشت سال در جبهه حق علیه باطل، چهارده پانزده سال عراق و سوریه و لبنان، قتال دائمی داشت، همواره خستگی‌ناپذیر بود تا به اوج شهادت رسید. 

 

مبلغ برجسته بین الملل افزود: خداوند می‌فرماید: «وَعْداً عَلَیهِ حَقًّا». من یک وعده حق، راست و صحیحی به مؤمن دادم و آن وعده جنت در این عالم است و «وَمَنْ أَوْفیٰ بِعَهْدِهِ مِنَ اَللّٰهِ؛ وفادارتر از خدا به عهدش چه کسی است؟» سپس خداوند رو می‌کند به مؤمنی که جان و مالش را فروخته و می‌گوید: «بِبَیعِکمُ اَلَّذِی بٰایعْتُمْ بِهِ؛ به این معامله‌ای که با من کردی»، «فَاسْتَبْشِرُوا؛ مژده باد به تو» «بِأَنَّ لَهُمُ اَلْجَنَّةَ» عمل به وعده‌ای که به تو دادم، «وَذٰلِک هُوَ اَلْفَوْزُ اَلْعَظِیمُ؛ مؤمن! آنچه در برابر پرداخت جانت و مالت به‌دست آوردی، کامیابی بزرگی است».  

 

استاد انصاریان در مورد خصوصیات مومنی که خداوند وعده بهشت را به او داده، گفت: «اَلتّٰائِبُونَ» این مؤمن توبه ویژه‌ای دارد! توبه‌ای که کار انبیا بوده، یا به قول امیرالمؤمنین علی(ع)، کار بندگان ویژه خدا بوده است: «اَلتّٰائِبُونَ اَلْعٰابِدُونَ اَلْحٰامِدُونَ اَلسّٰائِحُونَ اَلرّٰاکعُونَ اَلسّٰاجِدُونَ اَلْآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ اَلنّٰاهُونَ عَنِ اَلْمُنْکرِ وَ اَلْحٰافِظُونَ لِحُدُودِ اَللّٰهِ وَ بَشِّرِ اَلْمُؤْمِنِینَ»﴿التوبة، 112﴾.

 

 • بهشت
 • مقام شهید
 • ارزش والای مؤمن
 • حاج قاسم سلیمانی
 • مشتری خدا
 • توبه ویژه‌
 • جبهه حق علیه باطل
 •   157
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

  مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسگری(ع) با سخنرانی استاد ...
  انسان کامل از تمام ارزش‌ها و کمالات برخوردار است
  با چشم دل و نور عقل می‌توان عظمت پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) ...
  استاد انصاریان الگوی رفتاری امام مجتبی(ع) را تببین ...
  برای دیدن چهره آسمانی امام حسین(ع)، باید با چشم دل و عقل ...
  گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در قم
  زائران حسینی، شریک ثواب شهدای کربلا هستند
  مراسم عزاداری دهه سوم ماه صفر با سخنرانی استاد ...
  صندلی، ثروت نادرست و شهوت حرام لطمات بسیاری به دین ...
  پیام تشکر استاد انصاریان

  بیشترین بازدید این مجموعه

  تقویت دین مبین اسلام در کشورهای مستعمر
  پاسخ دفتر حضرت استاد انصاریان به شبکه کلمه
  استاد انصاریان: 4 حلقه اتصال/ پایه‌های تقوا بر روی ترک ...
  مرزهای مجاز زمینی برای تردد زائرین اربعین حسینی اعلام ...
  استاد انصاریان: رحمانیت و رحیمیت باید از افق اعمال و ...
  استاد انصاریان: چشم‌پوشی از حرام الهی، از خصایل ...
  استاد انصاریان: توحید پشتوانۀ زندگی است/ برخی از انسان ...
  استاد انصاریان: تمام خوبی‌ها در بستر تقوا ظهور می‌کند ...
  استاد انصاریان: حسد و کبر مانع رسیدن انسان به اسرار ...
  توصیه استاد انصاریان پیرامون جلوگیری از بلایا و ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز