فارسی
يكشنبه 14 آذر 1400 - الاحد 1 جمادى الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
534
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 6 مهر 1398 ساعت 09:44 صبح

استاد انصاریان در خوی: نارضایتی پدر و مادر موجب دوری از رحمت الهی است

استاد انصاریان در خوی: نارضایتی پدر و مادر موجب دوری از رحمت الهی است

دارالعرفان / استاد برجسته اخلاق، تهذیب و تربیت حوزه‌ علمیه گفت: عده‌ای با ادعای روشنفکری و درآوردن ادای جُهّال بدون این‌که حتی یک جمله از قرآن و یا روایات را ببینند، قرآن را مورد تمسخر قرار می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در بقعه شیخ نوایی شهرستان خوی، با اشاره به این که صبر و اخلاق حسنه لازمه تبلیغ دین الهی است، اظهار داشت: گاهی افرادی چندین‌بار یک سؤال را از پیامبر اسلام(ص) سؤال می‌کردند و حضرت با نهایت صبر به پرسش‌های تکراری آن‌ها پاسخ می‌دادند.

 

وی پاسخ به اعمال انسان را از صفات بارز دنیا عنوان کرد و گفت: دنیا به تمام اعمال انسان پاسخ می‌دهد و هیچ عملی در این دنیا بدون پاسخ باقی نخواهد ماند و قرآن کریم بیان می‌کند که اگر نیکی کنید این نیکی در حق خود شما خواهد بود و اگر بداخلاقی کنید این بداخلاقی به خود شما برمی‌گردد که گرفتاری و بیماری‌ها نمونه بارز آن است.

 

عیادت از بیماران یکی از روش‌های زیست انسان با دیگران است

استاد برجسته حوزه علمیه، عیادت از بیماران را از دستورات مؤکد دین عنوان کرد و افزود: در بیانات ائمه معصومین(ع) روایات فراوانی در مورد روش زیست با دیگران بیان شده است که عیادت از بیماران مسلمین و رسیدگی به امور آن‌ها و حل مشکلات بیماران نمونه بارز روش زیست با مردم است.

وی ادامه داد: عده‌ای با ادعای روشنفکری و درآوردن ادای جُهّال بدون این‌که حتی یک جمله از قرآن و یا روایات را ببینند، قرآن را مورد تمسخر قرار می‌دهند و حال آن‌که قرآن هماهنگ با سیستم دنیا نازل شده است و هیچ مطلب متضاد با علم در قرآن موجود نیست و دانشمندان بر این مطلب اعتراف دارند و هر سه کتابی که خدای متعال بر بشر نازل کرده با هم هماهنگ هستند و قرآن دارای حافظه است و لفظ " شافعٌ مُشفع" در مورد قرآن نازل شده است و نباید فقط به قرآن به عنوان خط نگریست بلکه قرآن یک وحی زنده است.

 

با این همه علوم، بخش عمده انسان ناشناخته مانده است

استاد انصاریان تصریح کرد: دانشمندان تأکید دارند که درباره وجود انسان بیش از هفت میلیون مسئله مطرح شده است و بخش عمده انسان هنوز ناشناخته است و تنها آفریدگار است که بر تمام وجود انسان علم دارد.

وی تصریح کرد: قرآن وحی و شعور است و روز قیامت بشر را می‌شناسد و می‌داند از چه کسی شفاعت کرده و از چه افرادی در مورد خدا شکایت کند و در سوره زلزال بیان شده است که روز قیامت هر خبری که در روی زمین اتفاق افتاده قرآن آن را بازگو می‌کند و جهان دارای گوش و چشم است و همه چیز در این عالم محفوظ است و هیچ چیزی در این عالم گم نمی‌شود.

 

نارضایتی پدر و مادر موجب دوری از رحمت الهی است

مفسّر و پژوهشگر قرآن کریم بیان داشت: نگاه‌های با بغض به پدر و مادر اگر در این دنیا با توبه مورد غفران قرار نگیرند، در آخرت تاوان سختی را به همراه خواهند داشت و بزرگترین مراجع دینی نظیر شیخ انصاری(ره) خدمت به مادر را بزرگترین لطف الهی و رحمت خدا عنوان می‌کردند.

وی بیان داشت: اگر پدر و مادر از انسان ناراضی باشند انسان در دنیا گرفتار خواهد شد و بوی بهشت به مشام کسی که پدر و مادر وی ناراضی از او از دنیا بروند، نمی‌رسد و باید در مقابل برخی بداخلاقی والدین که به خاطر فشارهای زندگی است، صبر کرده و به آن‌ها با ابراز محبت جواب داد.

استاد انصاریان با اشاره به این‌که همه اعمال انسان دارای عکس‌العمل است تأکید کرد: هر مقدار که در وجود انسان از اخلاق خلأ باشد به همان اندازه از رحمت الهی دور خواهد بود و قرآن به انسان سفارش می‌کند که اگر با عقلانیت زندگی کنید بازنده نخواهید بود و همیشه پیروز میدان هستید.

 

متن کامل، صوت،عکس و کلیپ های این سخنرانی را - اینجا - ببینید

 • خدمت به مادر
 • صبر و اخلاق حسنه
 • عیادت از بیمار
 • تمسخر قرآن
 • بوی بهشت
 • بداخلاقی والدین
 • ابراز محبت
 • 534
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب


  بیشترین بازدید این مجموعه


   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا  

  ^