فارسی
سه شنبه 04 آذر 1399 - الثلاثاء 8 ربيع الثاني 1442

  128
  0
  0

استاد انصاریان تبیین کرد: خداوند در چه صورتی چشم و گوش بنده خود می‌شود؟/ تمسک به درخت طوبی انسان را بهشتی می‌کند

استاد انصاریان تبیین کرد: خداوند در چه صورتی چشم و گوش بنده خود می‌شود؟/ تمسک به درخت طوبی انسان را بهشتی می‌کند

 دارالعرفان/ مفسر، محقق و پژوهشگر علوم و معارف قرآن کریم به تبیین علم ائمه(ع) و انبیاء(ع) و منشأ علوم آنها پرداخت و تفاوت آن با علوم بشری را توضیح داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان استاد حسین انصاریان، در مسجد آل یاسین تهران به بحث پیرامون دانش انبیاء(ع) و ائمه(ع) و تفاوت دانش آن‌ها با علم دیگر افراد بشر پرداخت و بیان کرد: دانش انبیاء(ع) و ائمه طاهرین(ع) با همه دانش‌ها تفاوت دارد. دانش مردم عالم دائماً در حال تغییر است و همه علوم نیز این طورند که عالمان امروز مطلبی را قاطعانه می‌گویند، اما چند روز بعد این مطلب به صورت قاطعانه رد می‌شود و تا بشر در کره زمین وجود دارد، این تغییر علمی و تحول دانش نیز وجود خواهد داشت و ایستایی ندارد، اما دانش انبیاء(ع) و ائمه(ع) چون دانش اعطایی بوده، یعنی یک نعمت خاصی بوده که خداوند به آن‌ها عطا کرده، تا قیامت قابل تغییر نیست.

 

در چه صورتی خداوند چشم و گوش بنده خود می‌شود؟

این استاد برجسته اخلاق در ادامه افزود: در هر روزگاری که گروهی دانش واقعی ائمه(ع) را انکار کرده‌اند، بعد از مدتی معلوم شد که انکار آن‌ها درست نبوده و یا از انکار خود برگشتند یا برای آیندگان روشن شده است. جالب اینکه علم انبیاء(ع) و ائمه(ع) یک چشم الهی بوده است. در روایات و حتی در کتب خیلی مهم داریم که خداوند مهربان شرایطی برای بندگی بیان فرموده که بخشی از آن در کتاب شریف اصول کافی است، اگر این شرایط عملی شود که در ائمه(ع) عملی شده، خداوند می‌فرماید که من چشم عبد خود می‌شوم و بنده من هر چه را می‌بیند با کمک این چشم است و هر چه می‌شنود نیز با کمک این گوش است و هر حرکتی هم می‌کند با قدرتی است که من در او قرار دادم. چنین علمی در ۱۲۴ هزار پیامبر و در دوازده امام وجود داشته است و این مطلب را بیان کرده‌اند که آنچه در عالم ملکوت یعنی پشت پرده این عالم است و آنچه در این عالم یعنی عالم شهود وجود دارد یک ماهیت و حقیقت است.

استاد انصاریان بیان کرد: خداوند در قرآن کریم فرمود: «یَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَیْرَ الْأَرْضِ وَالسَّمَاوَاتُ وَ بَرَزُوا لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّار». در واقع همین زمین وارد قیامت می‌شود، اما نه با این شکل و اینکه کیفیت و شکل و... زمین چگونه است بحث مفصلی محسوب می‌شود، اما این زمین عمرش در یک عالم نیست. یک عمر دیگر نیز در پشت پرده این عالم دارد که آخرت است؛ بنابراین نابودی وجود ندارد. تغییر وجود دارد، اما اینکه زمین نابود شود که برای ابد چیزی از آن باقی نماند این طور نیست؛ لذا زمین دو زندگی دارد، یکی در این دنیا با یک عمر طولانی و یکی نیز در عالم آخرت. زمین گوش، هوش، خبرگیری و حفظ خبر دارد که گوش ما نیز ذره‌ای از این گوش زمین است، چون خداوند ما را از این زمین آفرید و فرمود: «مِنْهَا خَلَقْنَاکُمْ وَ فِیهَا نُعِیدُکُمْ وَ مِنْهَا نُخْرِجُکُمْ تَارَةً أُخْرَى».

وی در ادامه افزود: زمین معده‌ای دارد که میلیارد‌ها بدن در این معده است که روز قیامت بیرون می‌ریزد. زمین دهان دارد که روز قیامت حرف می‌زند و خداوند در این زمینه می‌فرماید: «یَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا». لذا زمین حرف می‌زند و برای این آیات تأویل نیز لازم نیست. در آیات قرآن داریم که روز قیامت گوش و چشم و پوست بدن انسان با خدا حرف می‌زنند و در سوره یاسین آمده: «الْیَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُکَلِّمُنَا أَیْدِیهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ».

این استاد برجسته اخلاق تصریح کرد: تمام اعمال مردم از سوی گوش و چشم مردم بیان می‌شود و حافظه در کل وجود انسان است. مردمی که اهل دوزخ هستند، به پوست خود اعتراض می‌کنند که چرا به ضرر ما حرف زدید که در این لحظه می‌شوند که «قالُوا لِجُلُودِهِمْ لِمَ شَهِدْتُمْ عَلَیْنَا قَالُوا أَنْطَقَنَا اللَّهُ الَّذِی أَنْطَقَ کُلَّ شَیْءٍ وَهُوَ خَلَقَکُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ»؛ بنابراین زمین یک چهره ملکی دارد و یکی ملکوتی و شکل ملکوتی آن با اکنون فرق دارد، اما همین زمین است. تمام کهکشان‌ها و ستارگان و میلیارد‌ها گردش‌کنندگان در بالای سر ما نیز قیامت به شکل دیگر هستند چه اینکه فرمود: «وَ بَرَزُوا لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ».

 

علم اهل بیت(ع) از جنس علوم تحصیلی نیست

وی در ادامه افزود: روایات نیز علم عینی اهل بیت(ع) هستند که از سنخ علم تحصیلی نیستند و خداوند یک چشم علمی به آن‌ها عنایت کرده که با آن چشم می‌بینند، می‌گویند و گفته‌هایشان نیز قابل تغییر نیست. لذا دانش آن‌ها تغییر نمی‌کند. شاهد هستیم که ائمه(ع) خبر‌هایی را از روزگاران بعد از خود داده‌اند. مثلاً در جلد دوم تفسیر قمی روایتی از رسول خدا(ص) نقل شده است که در آنجا صحبت از دجال و...  نیست، بلکه فقط ایشان دست را به حلقه در کعبه گذاشته‌اند و از رفتار و کردار و کسب مردان و اوضاع زنان اکنون خبر داده‌اند و تمام آن‌ها نیز محقق شده است.

خطیب توانای حوزه افزود: این روایت به این صورت است که سلمان نیز حضور دارد و هر جمله‌ای که پیامبر(ص) می‌فرماید، سلمان به پیامبر(ص) می‌گوید که آیا اتفاق می‌افتد و ایشان نیز حدود ۴۰ یا ۵۰ بار قسم می‌خورند به جان کسی که جانشان در دست اوست اتفاق می‌افتد و اتفاق هم افتاده است. وقتی که ۲۰ سال قبل داشتم این روایت را نقل می‌کردم، می‌دیدم که در مورد وضع زنان و مردان محقق شده است. علم برای ما است، اما این علم که ائمه(ع) دارند چشم است و چشمِ علم برای آنان است.

استاد انصاریان با اشاره به آیاتی از سوره یوسف بیان کرد: مثلاً حضرت یعقوب(ع) وقتی که با یقین به فرزندان خود فرمود که به دنبال یوسف بروید و با جان و دل، دنبال خوبی‌های پنهان یوسف(ع) بگردید، فرمود: «یَا بَنِیَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِنْ یُوسُفَ وَأَخِیهِ وَلَا تَیْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَّهِ إِنَّهُ لَا یَیْأَسُ مِنْ رَوْحِ اللَّهِ إِلَّا الْقَوْمُ الْکَافِرُونَ». برادران نیز گفتند که پدر ما نمی‌فهمد و پیر شده است. البته خود حضرت یعقوب(ع) نیز گفت که اگر نگویید من عقلم از بین رفته است. آن‌ها نزد خود گفتند که ۳۰ سال قبل بچه‌اش را به چاه انداخته‌ایم، اما الآن می‌گوید در مصر دنبال یوسف(ع) بگردید، در حالی که حضرت یعقوب(ع) از آن چشم علم خبر داد و به آن‌ها گفت: «إِنِّی أَعْلَمُ مِنَ اللَّهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ»، من از جانب خدا چیز‌هایی می‌دانم که شما نمی‌دانید.

وی در ادامه افزود: این علم انبیاء(ع) و ائمه(ع) است که در آیات قرآن نیز اسم برده شده است. اکنون این مجموعه نور و این مجموعه که چشم خدا هستند و این مجموعه علم الله، به ما فرمودند که در قیامت دو درخت وجود دارد؛ یکی درخت طوبی و دیگری هم درخت زقوم است. درخت زقوم درختی است که ماده مایعی از خود بیرون می‌ریزد که در سوره مبارکه "صافات" و "واقعه" نیز در موردش گفته شده است. فرمودند این دو درخت در ملکوت هستند، اما عین این دو درخت طوبی و درخت زقوم در دنیا نیز هستند که فرمودند تمام حسنات اعم از حسنات اندیشه‌ای، قلبی، فکری، علمی و اخلاقی مربوط به آن درخت طوبی است و شاخه‌های آن در دنیا به شکل حسنات است و تمام سیئات نیز اعم از صغیر و کبیر همان شجره زقوم است که به صورت بدی‌ها نمایش دارد، اما سؤال اینجاست که وقتی حسنات یعنی خوبی‌ها در انسان در دنیا تکرار شود و در ذات انسان ریشه بگیرد و ثابت شود چه می‌شود و اگر بدی‌ها رنگ بگیرند چه خواهد شد؟

 

تمسک به درخت طوبی انسان را بهشتی می‌کند

نویسنده کتاب ارزشمند «حسنات و سیئات» افزود: یکی از حسنات دست به خیر بودن است، به ویژه اکنون که چند استان به خاک نشسته‌اند. در روایت فرمود: «إِنَّ السَّخَاءَ شَجِرَةٌ فِی الْجَنَّةِ وَأَغْصَانُهَا فِی الدُّنْیَا فَمَنْ أَخَذَ بِغُصْنٍ مِنْهَا جَرَّهُ إِلَى الْجَنَّةِ»، این سخاوت و کرم و جود، درختی در بهشت است و فرمود کسی که در دینا به یکی از شاخه‌های آن بچسبد، بین او و آن شاخه دنیایی‌اش تا قیامت جدایی نمی‌افتد و کسی که شاخه‌های طوبی را دارد به بهشت می‌رود و بخل و کار خیر نکردن نیز این گونه است که «وَ الْبُخْلُ شَجِرَةٌ فِی النَّارِ وَأَغْصَانُهَا فِی الدُّنْیَا فَمَنْ أَخَذَ بِغُصْنٍ مِنْهَا جَرَّهُ إِلَى النَّارِ»، کسی که دچار شاخه بخل دنیا است، دنیا که تمام می‌شود و شاخه‌هایی که تمام می‌شوند، این بخیل را به آتش می‌برند، چون آن درخت برای جهنم است.

وی تصریح کرد: شاخه‌های درخت طوبی آویخته در خانه همه مردم مؤمن است و سفارش کردند که به حسنات تمسک جویید که به بهشت بروید. ما اهل چسبیدن به شاخه‌های درخت مانند ربا، بی‌انصافی در فروختن، تهمت و غیبت که شاخه‌های درخت زقوم است نیز نیستیم. بنابراین اهل بیت(ع) با چشم خدایی این‌ها را به ما فرموده‌اند.

 

متن کامل، صوت و کلیپ های این سخنرانی را - اینجا - ببینید

 • اهل دوزخ‏
 • عالم ملکوت
 • علم ائمه و انبیاء(ع)
 • علوم بشری
 • دانش اعطایی
 • چشم الهی
 • عالم شهود
 •   128
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

  تمامی آثار استاد انصاریان با تخفیف ویژه ارائه می‌شود
  امام مبین با ظاهر و باطن عالم ارتباط دارد
  حضرت محمد(ص) عاشق هدایت مردم بود
  گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در شب میلاد ...
  واقعه کربلایِ امام حسین(ع) تاکنون میلیاردها بی‌دین را ...
   پیش‌نیاز رسیدن به خداوند، روحی آزاد و قدرتمند است
  گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در روز شهادت امام ...
  مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسگری(ع) با سخنرانی استاد ...
  انسان کامل از تمام ارزش‌ها و کمالات برخوردار است
  با چشم دل و نور عقل می‌توان عظمت پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

  مسلمانان دانمارک خواستار ممنوعیت بی حرمتی به دین مبین ...
  سومین آتش‌سوزی در مراکز اسلامی یونان
  توهین به اسلام در تلویزیون سوئیس
  شعارنویسی درباره «سید یمانی» در شهر مقدس قم
  كليسای ويسكانسين؛ ميزبان سلسله‌ نشست‌های «آشنايی با ...
  موج اقدامات ضدشیعی در قاهره؛ مصر 52 زائر هندی شیعه را ...
  کتاب «فضل و رحمت الهی» اثر استاد انصاریان از چاپ خارج ...
  اعمال دهه اول ماه ذی الحجه
  گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان - شب ولادت امام ...
  استاد انصاریان: ذکر معاد عامل رستگاری/ شبانه روز به یاد ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز