فارسی
چهارشنبه 05 آبان 1400 - الاربعاء 21 ربيع الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
447
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1397 ساعت 10:59 صبح

استاد انصاریان: رهایی از مشکلات بواسطه قرآن/ دولت رفتار خود را قرآنی کند مشکلات حل خواهد شد  

استاد انصاریان: رهایی از مشکلات بواسطه قرآن/ دولت رفتار خود را قرآنی کند مشکلات حل خواهد شد  

 دارالعرفان/ محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی به دولت‌مردان توصیه کرد که رفتار خود را قرآنی کنید تا مشکلات حل شود و گفت: اگر دولت می‌خواهد مشکلاتش حل شود، مقداری از مردم جانب‌داری و دل‌جویی کند و به مردم بیشتر محبت کند؛ بعضی چیزها را از زندگی مردم حذف کنید؛ چون مردم هرچه جان می‌کَنند و پول‌گیر می‌آورند، باید درصد بالایی‌اش را به طرق مختلف به شما بدهند و رنج می‌کشند. با هم هماهنگ نمی‌شوید، مشکل حل نمی‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در حسینیه همدانی‌ها در مشهد، اظهار کرد: خداوند در سوره مبارک انبیاء درباره بنده بودن انبیای الهی می‌فرماید: عبد کسی است که با همهٔ وجودش تسلیم خواسته‌های پروردگار مهربان عالم و به‌عبارت لطیف‌تر، تسلیم خالقش، مالکش، ربش و رازقش است و این حقایق را یادش نمی‌رود و چون از یاد نمی‌برد، بندگی را ادامه می‌دهد. با این حقایق هم درک می‌کند که کسی در این عالم مانند پروردگار دوستش ندارد و با این حقایق درک می‌کند که کسی در این هستی مانند خداوند به او توجه ندارد. طرف دیگر بندگی او دفع هر برنامه‌ای است که با بندگی خدا مخالفت دارد. در حقیقت، یک موجود «لا اله الا الله»گوی درستی است که دشمنان خدا و دشمنان خودش و هر نوع ابزار و وسیله‌ای را که مانع بندگی‌اش است، عملاً دفع می‌کند تا به حوزهٔ توحید، بندگی و مقام عبودیت او لطمه‌ای وارد نشود.

 

وی ادامه داد: آدم آگاهی در تهران بود که او را ندیده بودم، ولی یکی از تربیت‌شدگانش تا زنده بود، حدود ده‌سال در ایام دههٔ عاشورا پای منبر می‌آمد. گاهی هم من بعد از منبر پیش او می‌رفتم و یک گوشهٔ تنها با او می‌نشستم و از آن آدم آگاه برای من صحبت می‌کرد. این آدم آگاه از افراد ایل کلهر کرمانشاه بود. این انسان ایلی در هشتاد-نود سال پیش با پیداشدن این انقلاب حال به‌طرف چند استاد در کرمانشاه کشیده می‌شود و از آنجا مجذوب حضرت ابی‌عبدالله‌الحسین(ع) می‌شود، از همان منطقه به کربلا می‌رود و در آن انقلابِ حالش در حرم ابی‌عبدالله(ع) توسلی پیدا می‌کند و به او عنایت می‌شود. اینها همه منوط به این است که بین انسان و خدا، اولیای الهی، انبیا و ائمه(ع) مانع وجود نداشته باشد.

 

استاد انصاریان گفت: سی‌هزار نفر هشت روز در برابر قوی‌ترین ابزار انقلابِ حال قرار داشتند، معطل ماندند تا به دست مختار نابود و دوزخی شدند؛ اما از این سی‌هزار نفر یک‌نفر انقلابِ حال پیدا کرد و حرّبن‌یزید ریاحی شد. با یقین ما در زیارت اصحاب ابی‌عبدالله(ع)، او را از اولیا و اصفیای خدا می‌خوانیم. چه مدت طول کشید تا از اولیای خدا شد؟ نصف روز هم طول نکشید؛ چون اوّل طلوع آفتاب آمد و در پیشگاه ولیّ خدا که صاحب همه‌جور نفس است، تسلیم شد. از اوّلین نفراتی بود که ظهر نشده، شهید شد؛ یعنی اگر ارتباط با ولی‌الله‌الأعظم ارتباط جدی و درستی باشد، یقیناً انسان را به ولیّ خدا و صفیّ خدا تبدیل می‌کند.

 

بدخلقی، مانعی بزرگ در رسیدن فیوضات الهی است

وی با بیان اینکه بدخلقی، مانعی بزرگ در رسیدن فیوضات الهی است، اظهار کرد: استادی در تهران داشتیم، کسی به او مراجعه کرد و گفت: گره از کارم باز نمی‌شود. به او گفت: مانعی داری. گفت: مانعم چیست؟ گفت: برخوردت با زن و بچه‌ات تلخ است و نمی‌گذارد فیوضات الهیه به تو برسد. زندگی‌ات قفل است، کلید آن‌هم این است که راه و روشت را با زن و بچه‌ات عوض کنی و راه دیگری نداری. آن مرد می‌گوید من دیدم استاد درست می‌گوید و رفتارم با زن و بچه‌ام رفتار تلخی است. گفت: رفتارم را عوض کردم، همهٔ چشمه‌های خشک در زندگی‌ام پر آب شد و راحت شدم. یا خود آدم باید بفهمد مانعش بین او و خدا چیست یا باید یک انسان آگاهی به او بفهماند که تو در این گرفتاری‌هایی که داری، یک مانع داری؛ مانع را برطرف کن، گره باز می‌شود، مشکل حل می‌شود، گرفتاری برطرف می‌شود.

 

زن بنده و مخلوق خداست نه کنیز مرد

 استاد اخلاق حوزه علمیه افزود: زن بنده و مخلوق خداست، بچه‌ها مخلوق خدا هستند؛ نه زن کنیز مرد است و نه بچه‌ها بردهٔ مرد هستند. انسان باید رفتارش با همسرش و بچه‌هایش رفتار با عباد خدا باشد. ما علم غیب هم نداریم، شاید قیامت همسر ما دوهزار درجه از ما بالاتر باشد؛ آن‌وقت خیلی باید شرمنده باشیم. شاید ما بمیریم، بعد بچه‌هایمان به مقامات عالی الهیه برسند و اصلاً در قیامت رویمان نشود که ما را با آنها روبه‌رو کنند. اکنون بچه است و من درک نمی‌کنم آینده چه می‌شود. الآن زن جوان است و درک نمی‌کنم آینده با انقلاب حالی که پیدا می‌کند، چه می‌شود.

 

هم راه را یاد بگیرید و هم کلیدها را بشناسید

وی آیات قرآن را کلید حل مشکلات دانست و افزود: آدم باید هم راه را بلد باشد و هم کلیدها را بشناسد. با توجه به اینکه من پنجاه سال با قرآن کریم سروکار دارم و خیلی هم در کنار قرآن کار کرده‌ام؛ هم قرآن را ترجمه کرده‌ام که تا حالا بنا بر آماری که به ما داده‌اند، این ترجمه نزدیک ده‌میلیون نسخه چاپ شده است؛ هم سی جلد تفسیر برای قرآن، فقط با لطف خدا نوشته‌ام که هر جلدی هشتصد صفحه، یعنی 24 هزار صفحه است. من یازده‌سال روی آیات قرآن کریم کار کرده‌ام، تمام این شش‌هزاروششصدوشصت‌ و چند آیه به‌طور یقین هر یک آیه‌اش، کلید حل کاری یا کارهایی است.

 

برای بیرون‌رفت از همهٔ مشکلات به قرآن عمل کنید

مبلغ عرصه بین الملل ادامه داد: چه کسی می‌توانست یونس(ع) را از شکم نهنگ نجات بدهد؟ چه کسی می‌توانست در چند میلیون نهنگ دریا، آن نهنگی را پیدا کند که یونس در شکمش حبس است؟ اگر جنس دوپا می‌خواست یونس(ع) را پیدا کند، باید چند میلیون نهنگ را صید می‌کرد، می‌کُشت و شکمشان را پاره می‌کرد تا یونس(ع) را درمی‌آورد. این هم امکان نداشت، چون هیچ‌کس خبر نداشت؛ بعد هم قرآن مجید می‌گوید: تاریکی شب، تاریکی عمق آب، تاریکی معدهٔ نهنگ؛ «فَنادیٰ فِی اَلظُّلُمٰاتِ» (سورهٔ انبیاء، آیهٔ 87)، یعنی این محبوس، نه در یک تاریکی، بلکه در سه تاریکی متراکم حبس بود و درِ زندانش هم دهان نهنگ بود که این دهان هم دست کسی نبود. من دربارهٔ نهنگ‌ها مطالعه می‌کردم، این نهنگ‌های قوی‌هیکل پانصد دندان دارند؛ حالا چه کسی می‌خواست برود و دهان نهنگ را باز کند؟

 

گوش خود را کنار دهان نهنگ بگذارد و بگوید یونس، چطوری می‌توانم نجاتت دهم؟ اصلاً امکان نجات برای یونس نبود. چطوری نجات پیدا کرد؟ گفته‌های یونس در شکم نهنگ، یک آیهٔ قرآن شده است: «فَنٰادیٰ فِی اَلظُّلُمٰاتِ أنْ لاٰ إِلٰهَ إِلاّٰ أَنْتَ سُبْحٰانَک إِنِّی کنْتُ مِنَ اَلظّٰالِمِینَ»، آیه کلید بود که جنبهٔ دعایی داشت،«فَاسْتَجَبْنٰا لَهُ وَ نَجَّینٰاهُ مِنَ اَلْغَمِّ وَ کذٰلِک نُنْجِی اَلْمُؤْمِنِینَ» (سورهٔ انبیاء، آیهٔ 88)، گشایش ایجاد کردم، ای مؤمنین! می‌خواهید از مشکلات نجاتتان بدهم، راهش دست من است و راهش اکنون برای ما قرآن است.

 

محقق، مفسر، مترجم و پژوهشگر علوم و معارف قرآنی به سفارش رسول خدا(ص) دربارهٔ عمل به قرآن اشاره و خاطرنشان کرد: روایتی از پیامبر(ص) در اواخر جلد دوم «اصول کافی»، باب فضل قرآن آمده: «فَإِذَا الْتَبَسَتْ عَلَيْكُمُ الْفِتَنُ كَقِطَعِ اللَّيْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَيْكُمْ بِالْقُرْآنِ»، روزگاری که مشکلات به شما مانند تاریکی‌های شب حمله کرد، برای بیرون‌رفت از همهٔ مشکلات به قرآن عمل کنید و قرآن را از محجوریت در خانه، زندگی، اخلاق و عمل درآورید و آن را وارد زندگی کنید.

  

دولت از مردم جانبداری و دلجویی کند

وی گفت: دولت ایران اگر بخواهد از تمام مشکلات بیرون بیاید، رفتار کل دولت را باید قرآنی کند، سپس مشکلات حل می‌شود؛ چهل سال است که گفتند اقتصاددان یهودی در آمریکا یا اقتصاددان روسی یا اقتصاددان ایرانی برای حل مشکل چه گفت، اما مشکلات حل نشد؛ ولی امیرالمؤمنین(ع) چهارسال و هفت‌ماه با قرآن حکومت کرد و علنی روی منبر فرمودند: خانه‌ای را در مملکتم بی‌آب و نان نمی‌شناسم! دیگر مردم مشکل اقتصادی نداشتند، البته مشکل اجتماعی داشتند که آن تقصیر خودشان بود، ولی امیرالمؤمنین(ع) مشکل اقتصادی مردم را خیلی خوب با کلید قرآن حل کرد.

 

استاد انصاریان خطاب به دولت ایران گفت: شما می‌خواهید مشکلاتتان حل شود، یک مقدار از مردم جانب‌داری و دل‌جویی کنید و به مردم بیشتر محبت کنید؛ می‌خواهید حل شود، بعضی چیزها را از زندگی مردم حذف کنید؛ چون مردم هرچه جان می‌کَنند و پول‌گیر می‌آورند، باید درصد بالایی‌اش را به طرق مختلف به شما بدهند و رنج می‌کشند. با هم هماهنگ نمی‌شوید، مشکل حل نمی‌شود. این راهنمایی پیغمبر اکرم(ص) است: «فَإِذَا الْتَبَسَتْ عَلَيْكُمُ الْفِتَنُ كَقِطَعِ اللَّيْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَيْكُمْ بِالْقُرْآنِ». به‌نظرم شما باید ده‌‌تا از چهره‌های علمی برجستهٔ با حالِ الهی‌مسلکِ متصل به پروردگار را هفته‌ای یک‌بار دعوت کنید و از آنها برای حل مشکلات مردم راهنمایی بخواهید. شما این‌طور آدم‌ها را بین خودتان ندارید، لذا مشکل می‌ماند و چهل‌سال هم هست که مانده است. موانع را باید پیدا کرد، نه موانع ظاهری، بلکه آن موانعی را باید پیدا کرد که موانع ظاهری را ایجاد کرده است.

 

انسان تاریکی کاملی دور خود ایجاد کرده است

مؤلف کتاب ارزشمند «شرح دعای کمیل» به حجاب ظاهری که اکثر انسان‌ها به دور خود ایجاد کردند اشاره و تصریح کرد: انسان تاریکی کاملی دور خود ایجاد کرده که وقتی فیوضات پروردگار نازل می‌شود، از آن بالای تاریکی رد می‌شود و نمی‌شکافد که نجاتت دهد. از این تاریکی کنار برو، همهٔ کارهایت حل می‌شود. خدا که در قرآن فرموده است: «يُريدُ اللَّهُ بِکُمُ الْيُسْرَ» (سورهٔ بقره، آیهٔ 185)، من راحتی و آسانی شما را می‌خواهم؛ پس چرا ما راحت نیستیم؟ ما از دست خودمان راحت نیستیم.

 

تا زمانی که در اخلاق و کردار با دشمن در ارتباط هستید، خداوند تجلی نمی‌کند

وی گفت: توحید با شیطان در قلب آدم روی یک صندلی و کرسی بغل هم نمی‌نشینند، توحید با شیطان سر یک سفره نمی‌نشینند، بهشت و جهنم با هم رفاقتی ندارند که دست در گردن همدیگر کنند، اینها ضد هم هستند و حق و باطل آشتی ندارند. نمرود و ابراهیم آشتی ندارند، مگر نمرود از نمرودبودن به عنوان یک مانع بیرون بیاید؛ نمرود اگر فرعونیت را برمی‌داشت، او هم جزء اصحاب عالی موسی(ع) می‌شد؛ اما برنداشت و تضاد ماند. در صورت برچیده‌شدن خیمهٔ تضاد، وحدت پیدا می‌شود؛ والّا من تا با دشمن در لقمه‌ام، اخلاقم، رفتارم و کردارم در ارتباطم، حال این دشمن یا هوای خودم است یا بیرونی‌ها هستند یا فرهنگ‌های یهود و مسیحیت امروز است، «الا الله» تجلی نمی‌کند.

 

استاد انصاریان به آیه‌ای از سوره انبیاء درباره بندگی اشاره و اظهار کرد: این آیه دربارهٔ 124 هزار پیغمبر است و امام ششم(ع) می‌فرمایند دربارهٔ ما ائمه هم هست: «وَ جَعَلْنٰاهُمْ أَئِمَّةً یهْدُونَ بِأَمْرِنٰا» (سورهٔ انبیاء، آیهٔ 73). آنها تا زنده بودند، رشتهٔ هدایت را فقط و فقط به فرمان من عملی می‌کردند، «وَ أَوْحَینٰا إِلَیهِمْ فِعْلَ اَلْخَیرٰاتِ وَ إِقٰامَ اَلصَّلاٰةِ وَ إِیتٰاءَ اَلزَّکٰاةِ»، «وَ کٰانُوا لَنٰا عٰابِدِینَ». اهل ‌قرآن این‌قدر بدانید که تمام انبیا و ائمه بندهٔ من بودند و بندگانی که اجازهٔ ظهور مانع بین بندگی‌شان و من ندادند.

 انتهای پیام/

 

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.


منبع : پایگاه عرفان
 • فیوضات الهی
 • مقام عبودیت
 • دولت‌مردان
 • تسلیم خواسته‌های پروردگار
 • بدخلقی
 • محجوریت قرآن
 • اقتصاددانان دنیا
 • تضاد توحید و شیطان
 • 447
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب


  بیشترین بازدید این مجموعه


   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا