فارسی
يكشنبه 23 خرداد 1400 - الاحد 2 ذي القعدة 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
679
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

آیا انسان می‌تواند موت اختیاری داشته باشد؟

آیا انسان می‌تواند موت اختیاری داشته باشد؟

موت اختیاری این است که انسان در اثر تهذیب نفس و خودسازی و تقوا به درجه ای برسد که بتواند روح خود را از بدن خلع وجدا کند. گاهي براي انسان حالاتي پيش مي آيد كه روح ارتباطش را با بدن قطع مي كند اما نه به طور كامل يعني به طور كامل انسلاخ از بدن حاصل نمي شود. یعنی انسان قبل از آن كه بميرد حقائق براي او روشن شود. با زحمت و رياضت و تلاش و جديت و اختيار بتواند آن حالات بعد از مرگ براي او حاصل شود وحقائق براي او روشن شود.

 

انبیاو اولیای الهی و بعضی سالکان و عارفان با سیر وسلوک و ریاضت سخت به این درجه می رسند. البته بحث موت اختیاری بیشتر در بین عارفان مطرح است. مقصود اصحاب سیر و سلوک از مرگ اختیاری، مخالفت با نفس اماره و مطیع ساختن و مهار کردن آن است که اساسی ترین وظیفه سالک به شمار می‌رود. میراندن هواهای نفسانی و رهایی از چنبره لذات و شهوات و رستن از منیت‌ها و خودخواهی‌ها به موت ارادی یا مرگ اختیاری تعبیر شده است. این مرگ مخصوص سالکان راه خداست که آگاهانه آن را بر می‌گزینند و بارها می‌میرند و زنده می‌شوند و تبدیل صفات پیدا می‌کنند و تولدهای مکرر می‌یابند تا پالوده شوند و به ساحت قرب الهی و حریم وصال راه یابند.

 

آنها طبق حدیث «موتوا قبل ان تموتوا» بمیرید قبل از آنکه بمیرانندتان. می‌گویند: پس از آنکه مشخص شد موت نفس، استیفای نفس است و انتقالش از نشئه ناسوت به نشئه بالاتر (برزخ و قیامت)، طبعاً اینکه می فرماید: «بمیرید»، خطاب به نفس انسان و خود و من اوست نه خطاب به پیکرش. خداوند متعال در آیه 143سوره اعراف می فرماید که حضرت موسی(ع) می خواست تا این مقام صعق و فنا را درک کند که صاعقه عظمت بر ایشان درخشید و ایشان را بسوخت و در مقام صعق در آمد و پاسخ رویت جلال الهی را نیز گرفت. این مقام صعق به مرگ اختیاری در دنیا تنها برای کسانی تحقق می یابد که مسیر کمالی را به شریعت به درستی پیموده باشند. بنابر روایات، موت را می‌توان با برخی اعمال به تعجیل كشاند یا به تاخیر انداخت، اما انسان تحت هیچ شرایطی و با هیچ قدرتی نمی‌تواند مانع از موت خود شود و هر نفس تا نفس بعدی ظرفی از زمان است كه می‌تواند موت در آن واقع شود. مقام موت اختیاری با دست شستن از آرزوها و امیال دنیوی و رضایت دادن به حیات الهی تحصیل می‌شودو هر جوینده‌ای بالقوه قادر است خود را به این مقام برساند.

 

درروایات آمده است که حضرت امیرمومنان علی(ع) بارها به این مقام رسیده و آن یک امر عادی بود به گونه ای که حضرت فاطمه(س) می فرماید که چنین وصولی برای او عادت است. از این روست که وقتی یاران در نخلستان با جسد بی جان ایشان مواجه شدند از مرگ ایشان خبر می دهند و حضرت فاطمه(س) آن را عادت صعق ( بی هوشی) ایشان می داند. مرحوم آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی در کتاب فلسفه بشری و اسلامی وقتی که برای اثبات روح دلایلی ذکر می‌کند یکی از دلایل را چنین می‌فرماید: چه بگوید کسی که خودش مشاهده کرده است که روح از بدن خاکی جدا شده و همانند لباسی که انسان روی جا لباسی می‌گذارد و او را تماشا می‌کند. من کناری ایستاده و به بدن مادی نگاه می‌کنم. که از این نمونه قضایا فراوان است. ازمرحوم آیت الله بهاءالدینی عارف متفکر هم دراین رابطه موت اختیاری و تجرد روح خاطرات بسیاری نقل شده است که در کتاب آیت بصیرت چاپ گردیده است. دراین زمینه می توانید به آثار حضرت آیت الله حسن زاده آملی و کتاب هزار و يك‌ نكته‌ ایشان مراجعه کنید.


منبع : پایگاه عرفان
 • مرگ
 • موت
 • موت اختیاری
 • خلع روح
 • جدا شدن روح از بدن
 • 679
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  ملائکه چگونه خلق شده اند؟
   آیا تنها امام زمان (عج) اعمال ما را می بیند، یا همه ...
  معنای غدیر چیست؟ و چرا عید غدیر خم به این نام خوانده ...
  یک دوست خوب چه ويژگی‌هايی دارد؟
  تفاوت انسان با حیوانات و گیاهان در رسیدن به اهداف چیست؟
  در سلام آخر زیارت عاشورا منظور از علی الارواح التی حلت ...
  امام موسی کاظم (ع) چگونه به شهادت رسیدند؟
  راه های شناخت مرجع تقلید اعلم کدام است؟
  راه ترک خودارضایی ( استمنا ) چیست؟
  براي رسيدن به مقام طي الارض راه حل چيست؟

  بیشترین بازدید این مجموعه

  آیا برای فرار از زنا، می توان مرتکب استمناء و ...
  نشانه حجاب کامل چیست؟
  آیا تحمل بیماری های بدون علاج موجب پاک شدن گناه می شود؟
  طبق حدیث، کسی که حضرت معصومه(س) را زیارت کند بهشت بر او ...
  چگونه عاقبت به خير شويم و اصولاً عاقبت به خير شدن چيست؟
  آيا توبه كفار و مشركان قبول است و آن دنيا بخشيده مي ...
  چرا خداوند انسان را ضعیف آفریده است؟
  فلسفه و فواید تقسیم‌بندی قرآن به سوره‌ها چیست؟
  تفاوت انسان با حیوانات و گیاهان در رسیدن به اهداف چیست؟
   منظور از قرائت های مختلف در مورد قرآن کریم چیست؟ آیا ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا