فارسی
سه شنبه 12 اسفند 1399 - الثلاثاء 18 رجب 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
186
1
نفر 5
40% این مطلب را پسندیده اند

انتخاب همسر مؤمن

انتخاب همسر مؤمن

از جملۀ آن انتخاب‌های مهم در زندگی، انتخاب همسر است. انتخاب همسر از دو جهت در زندگی و سرنوشت انسان تاثیرگذار است؛ اول این‌که شریک زندگی انسان، در حقیقت شریک در اعتقاد و اخلاق نیز می‌باشد. زن و شوهر تاثیرات متقابلی روی یکدیگر دارند. خوبی و بدی هرکدام به دیگری سرایت می‌کند. دوم این‌که انتخاب همسر در شکل‌گیری نوع شخصیت فرزندان که ثمره این ازدواج‌اند، بسیار تاثیرگذار است. برای انسان باید مهم باشد که نطفه فرزندانش در چه زمین و رحِمی کشت خواهد شد؟ همان‌طور که در ساختمان‌سازی و انتخاب مصالح برای ساخت خانه باید دقت شود، در ساختمان‌سازی فرزندان نیز باید دقت شود. خانه‌ای که قرار است انسان با زن و فرزند خود، شصت سال در امنیت و راحتی در آن زندگی کند، باید با طراحی دقیق و با مصالحی باکیفیت بنا شود. حال شایسته نیست در انتخاب مصالح برای ساخت انسان کمی دقت شود؟

همسر مؤمن و لقمه حلال از مصالح اصلی ساختمان فرزند است. انسانی که برای تأمین معاش زحمت می‌کشد، شایسته نیست این تلاش خود را در راه حلال به کار گیرد؟! پولی که برای تهیه غذا می‌پردازد، حلال باشد بهتر نیست؟! او که تصمیم برای ازدواج گرفته است، ملاک انتخاب همسر هوا و هوس باشد، بهتر است یا ملاک‌های عقلی و شرعی؟! که در این ملاک‌های شرعی و عقلی، زیبایی همسر نیز نهفته است. اگر عامل و محرّک ازدواج، شهوت در چشم و یا رابطه به اصطلاح دوستانه باشد، چه بر سر زندگی آینده و نسل او خواهد آمد؟ انسان اگر بمیرد بهتر است از این که بی‌قاعده و از روی هوی و هوس ازدواج کند و چه بسا به سبب این ازدواج چند تا انسان شرور به اشرار جامعه اضافه شود. روزی پس از پایان منبر شخصی نزد من آمد و گفت: چند جلسه پای منبر شما نشستم و چه بسا به سبب این نشست و برخاست، حقی نسبت به هم پیدا کردیم. به خاطر آن حق، دعایی در حق ما بکن! گفتم: چه دعایی در حق تو بکنم؟ گفت: در انتخاب همسر اشتباه کردم، دختر بی‌دین و بدحجابی را به همسری گرفتم و از این همسر، چند تا فرزند بی‌دین هم نصیبم شد. شما دعا کن این زن و بچه‌هایم توبه کنند و یا جلوی چشم من بمیرند و از دست آن‌ها راحت شوم؛ چون خیلی مرا اذیت می‌کنند. یک اشتباه بزرگ در انتخاب همسر، کارش را به جایی رساند که آرزوی مرگ زن و فرزندانش را دارد. آن روز که تصمیم گرفت با یک دختر غربزدۀ بی‌حجابِ از خدا نترس ازدواج کند، باید به فکر امروز هم می‌بود.

چه ساختمانی مهم‌تر از ساختمان اولاد است؟ فرزندان حلقه اتصال نسل گذشته با نسل آینده هستند. اگر در ساخت و تربیت فرزندان کوتاهی شود، در قیامت گذشتگان، این پدر را سرزنش می‌کنند که چرا نسل ما را خراب کردی؟ منشأ و انگیزه ازدواج الهی باشد و یا شیطانی، در نسل آینده تاثیرگذار است.

 

مطالب فوق برگرفته شده از کتاب:
حسنات و سیئات 
نوشته استاد حسین انصاریان

 

 


منبع : پایگاه عرفان
 • همسر
 • انتخاب
 • حلال
 • فرزند
 • لقمه
 • 186
  1
  40% (نفر 5)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  سوالاتی درباره حضرت زینب کبری(س)
  رحلت حضرت زینب
  اسارت اهل بیت امام حسین (ع) و بردن ایشان به کوفه
   پرتويى از اخلاق حضرت امام محمد تقی عليه السلام‏
  حضرت علی اصغر (ع) طفل شیرخوار امام حسین علیه السلام
  معناشناسي ليله الرغائب
  امام هادی(ع) خورشید هدایت
  روزه ی این 3 روز ماه رجب را از دست ندهید!
  اسرار زیارت امام رضا (ع)
  ام البنین(س)،مادر مهتاب

  بیشترین بازدید این مجموعه

  راه هاي تقويت حافظه تمركزحواس
  تعاليم اخلاقى حيات بخش پيامبر اسلام (ص)
  آفات زبان‏
  نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها
  حق‏الناس و اهميت آن‏
  در خواستن حاجت خود اصرار كنید!
  شاخصه های یاران امام حسین علیه السلام  
  ماه رجب در آثار استاد انصاریان
  ابعاد زندگی حضرت زینب کبری (س)
  حق پدر و مادر

   
  نظرات کاربر
  ناشناس
  همواره تاكيد ميشه به اقايون يا خانمها كه همسر مومن انتخاب كنند . اما تحربيات زيادي هست كه اقايون دنبال همسر محجبه و مومنه ميگردند و خانواده هاي مومن هم با اعتماد به اعتقادات حالي داماد به ايشان دختر ميدهند ، اما متاسفانه اون داماد ناچار به ارتباط با ارحامش هستش و همين خانم مومن را بر سفره ي اونها مينشونه و بعد از چند سال هم اقا ژست روشنفكري ميگيرد و هم خانوم دچار حتي گناههاي بي اراده ميشه و اونوقت هستش كه حق بزرگي از اون همسر مومن ضايع ميشه و عاقبت هم هر دو دچار دوزخ ميشن متاسفانه . خواستم بگم تو رو خدا به مردا بگيد زني در حد ايمان خودشون و خونوادشون بصورت جمع اختيار كنند و دختران مومن رو دچار جهنم نكنند . و همينطور دختران همسري همسطح ايمان و تقواي خونواده خودشون انتخاب كنند و جوان مردم رو گرفتار گناه نكنند .
  پاسخ
  1     0
  2 تير 1397 ساعت 1:56 بعد از ظهر
  پاسخ : .
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز