فارسی
چهارشنبه 13 مرداد 1400 - الاربعاء 24 ذي الحجة 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
1027
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

آشنایی با تاریخچه و اهداف عرفان حلقه (کیهانی) 3

آشنایی با تاریخچه و  اهداف عرفان حلقه (کیهانی) 3

آشنایی با تاریخچه عرفان حلقه

**رییس این فرقه در سال 1385 مجوز یک سازمان مردم نهاد را کسب نمود که به دلیل تخلفات گسترده، مجوز وی تمدید نگردید و تاکنون بدون هیچ گونه مجوزی در قالب یک فرقه انحرافی در حال تبلیغ و جذب نیرو می باشد.

تاریخچة عرفان حلقه کیهانی
بنیانگذاران عرفان حلقه از سال 1370 ش در ایران با این شعار که «عرفان حلقه راه رسیدن به کمال » است، شروع به جذب افراد نمودند. در آغاز افرادی همچون: ویدا پیرزاده، خانم بهارزاده، مهدیه کسایی زاده، پدرام سعیدی، شهناز نیرومنش و... به صورت فرقة هرمی که در رأس هرم فردی به نام «محمدعلی طاهری » وجود داشت، به تبلیغ این جریان انحرافی پرداختند و فعالیتشان را گسترش دادند. طاهری رسماً تشکیلات عرفان حلقه را از سال 1376 ش با راه اندازی کلاسهایی جهت ترویج افکار و عقایدش با مجوز سازمان ملی جوانان علنی کرد؛ اما پس از تشکیل چند دورة آموزشی و افشا شدن ماهیت واقعی اش، دیگر مجوز فعالیت او تمدید نگردید.(1) شروع فعالیت جدی این فرقه از سال 1383 بود که بعدها تلاش نمود در پوشش یک موسسه فعالیت خود را ادامه دهد. رییس این فرقه در سال 1385 مجوز یک سازمان مردم نهاد را کسب نمود که به دلیل تخلفات گسترده، مجوز وی تمدید نگردید و تاکنون بدون هیچ گونه مجوزی در قالب یک فرقه انحرافی در حال تبلیغ و جذب نیرو می باشد.علیرغم اینکه هیچ گونه مجوز آموزشی برای آقای طاهری صادر نشده بود؛ ولی کلاسهای گسترده ای را در تهران و چند شهر کشور فعال نمود .(2)

رهبر فرقه حلقه کیهانی
بنیانگذار عرفان کیهانی محمد علی طاهری، متولد اول فروردین 1335 در استان کرمانشاه است. وی از تحصیلات آکادمیک عالی برخوردار نیست. نوشته ها و گفته های وی نشان می دهد که در علوم ما فوق طبیعت از جمله در تسخیر جن، مطالعات و فعالیت هایی داشته و نیز با مکاتب هندي مانند یوگا و طب های گوناگون آشنایی یافته است. وی گرچه با تأسیس مکتبی به نام عرفان حلقه یا عرفان کیهانی و برگزاري جلسات گوناگون در محافل عمومی و دانشگاهی و انجام برنامه هاي درمانی و نگارش چند کتاب و مقاله و با چند بار اتهام و دستگیري، شهرتی یافته، اما هنوز گذشته وي در ابهام است و به طور شفاف براي عموم، بازگو نشده است. بنابر گفته های طاهري، عرفان کیهانی هنگام نگارش «انسان از منظري دیگر» قدمتی سی ساله داشته و بر اساس ادراکات شهودي وي در سی سال پیش، استوار است؛ وي از سال 1383 به تبلیغ عرفان کیهانی پرداخته و در ادامه فعالیت هاي خود توانسته برخی افراد تحصیل کرده دانشگاهی را به همکاري با خود جذب نماید و از آنها در نگارش کتاب هایش کمک بگیرد. دامنه ادعاهاي او فراتر از الهام، تا آنجا پیش رفت که مدعی توانایی اتصال به پدیده اي به نام شعور کیهانی است. او نه تنها خود، این توانایی را دارد بلکه تنها کسی است که می تواند این توانایی را به دیگران تفویض کند تا توسط آن، بیماران را به پدیده اي به نام شعور کیهانی متصل کنند و از این طریق، بیماري آنان درمان گردد. اضافه بر این وي مدعی تفویض لایه محافظ و تفویض نیروي کیهانی است. محمد علی طاهري، علوم اسلامی را فرانگرفته است و حتی قرآن را به درستی نمی تواند قرائت کند با این حال چنانکه در کتاب هاي وي مشاهده می شود به تفسیر آیات قرآن می پردازد و تلاش دارد باطن آیات را درك کند. وي اساس عرفان را درك باطن می داند و سعی دارد از اعمال دینی کشف رمز نماید. وي هدف عرفان حلقه را نزدیک کردن دنیاي مذهب و علم و عرفان به یکدیگر می شمارد؛ به همین جهت سعی می کند براي اعمال و تکالیف دینی توجیهات علمی بازگو کند. وي عرفان کیهانی را مطابق با مبانی اسلامی و برگرفته از عرفان اسلامی و ایرانی می شمارد ناتوانی علمی وي در مواجهه با پرسش ها آشکار است .ترویج مسائلی مانند درمان توسط شعور کیهانی و نیز سایمنتولوژي و هم چنین ترویج دیدگاه هایی مانند اینکه عرفان نیاز به ریاضت ندارد و به اعتقادات انسان ارتباطی ندارد و در عمل باید به باطن توجه نمود، باعث رواج این عرفان و گسترش آن شده است. بنیانگذار  این فرقه، در پی نقدهاي وارد بر این مکتب نام آن را در آبان 1389 از عرفان کیهانی به فرادرمانگر تغییر داد. (3).

کلید واژه ها:  عرفان حلقه ؛تاریخچه ؛محمدعلی طاهری

پی نوشت:

  1. انحرافات عرفان حلقه ،(پایگاه جامع فرق ،ادیان و مذاهب)
    2. آنچه باید درباره فرقه انحرافی عرفان حلقه بدانید 12/7/1393
    3. عرفانهای کاذب و نوظهور-عرفان حلقه یا عرفان کیهانی ،تاریخچه عرفان کیهانی یا عرفان حلقه، 2/8/1393


 

 


منبع : سدید
1027
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

ماهیت کالبد ذهنی در عرفان حلقه
عرفان حسینی و عرفان‌های کاذب (بخش دوم)
عرفان حسینی و عرفان‌های کاذب (بخش اول)
عرفان های نو ظهور چیست؟
تناقضات حلقه با قرآن
تناسخ در عرفان حلقه
تفسیر به رأی طاهری یا الهام الهی
تفاوت تناسخ در اسلام با عرفان حلقه
تفاوت شعور کیهانی با معصومین
ترویج شیطان پرستی در عرفان حلقه ؟

بیشترین بازدید این مجموعه

بررسی چند نکته از اصول عرفان حلقه
ارتباط با اجنه
ماهیت کالبد ذهنی در عرفان حلقه

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا