فارسی
پنجشنبه 20 بهمن 1401 - الخميس 18 رجب 1444
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0

عصبانیت شیطان از دعای فرج

عصبانیت شیطان از دعای فرج

دعا برای تعجیل فَرَج حضرت ولیّ عصر ارواحنا فداه وظیفه‌ای بزرگ بر عهده تمامی شیعیان و دوستان ائمّه اطهارعلیهم السلام است، که می‌بایست این سنّت پسندیده بین ایشان به صورت گسترده‌ای رواج یابد و همگان به این برنامه مهم دینی توجّه کامل داشته باشند و یکدیگر را به آن وادار سازند و نجات دنیا و آخرت خود را در آن ببینند.
دعا در حق دیگران نتیجه و اثرات مثبتی برای خود انسان دارد مخصوصا که این درخواست در مورد قلب عالم امکان حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه باشد. از طرفی وقتی انسان درخواستی داشته باشد و قلباً برای خواسته اش دعا کند در عمل هم تلاش می کند تا به آن خواسته برسد، در روایات تأکید زیادی شده است که برای ظهور دعا کنیم و علاوه بر دعا برای فراهم شدن زمینه ظهور نیز باید تلاش کرد.
تنها راه
باید دانست تنها وسیله رهایی از تنگناهای روزگار کنونی و یگانه راه بیرون شدن و آزاد گشتن از این حصار جهنّمی ظلم و بیداد و معصیت و فساد، دعای خالصانه عمومی برای آشکار شدن آن حجّت بزرگ الهی و تنها مصلح و نجات بخش آسمانی و یکتا بازمانده کاروان مردان ربّانی، حضرت بقیّةاللَّه الأعظم(عجّل اللَّه تعالی فرجه) می‌باشد.
ایشان نیازی به دعای ما ندارد بلکه نتیجه دعا در حق ایشان به خود ما برمی گردد و دعای ما برای آن حضرت از باب هدیه شخص حقیر فقیری به راد مرد بزرگواری است و تردیدی نیست که این نشانه نیاز این فقیر به بخشش آن بزرگ است و این شیوه بندگان نسبت به ارباب می‌باشد. پس دعا کردن برای تعجیل فرج امام عصر علیه السلام در حقیقت دعا برای خودمان و سودمند به حال مان می‌باشد. خود آن حضرت هم به این معنی اشاره فرمودند: أَکْثِرُوا الدُّعَاءَ بِتَعْجِیلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِکَ فَرَجُکُم‌. برای تعجیل فرج زیاد دعا کنید که آن فرج شماست. (کمال الدین، ج 2، ص 485)
هرگاه برای فرج امام زمانمان دعا کنیم و نزدیک شدن ظهور ایشان را از خدا بخواهیم اثر و نتیجه فراوانی از این دعا خواهیم یافت، در کتاب مکیال المکارم(131761) مرحوم آیه الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی نود مورد از آثار دعای فرج را ثبت کرده اند
نتایج دعا برای فرج
هرگاه برای فرج امام زمانمان دعا کنیم و نزدیک شدن ظهور ایشان را از خدا بخواهیم اثر و نتیجه فراوانی از این دعا خواهیم یافت، در کتاب مکیال المکارم مرحوم آیه الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی نود مورد از آثار دعای فرج را ثبت کرده اند که به چند تای آن اشاره می شود:
این دعا سبب:
- زیاد شدن نعمتها.
- اظهار محبّت قلبی
- نشانه انتظار
- زنده کردن امر ائمه اطهار علیهم السلام
- باعث ناراحتی و وحشت شیطان
- باعث نجات یافتن از فتنه‌های آخر الزمان
- باعث استجابت دعا می‌شود
- حضرت صاحب الزمان عجل‌اللَّه فرجه در حق او دعا می‌کند
- شفاعت پیغمبر صلی الله علیه وآله شامل حالش می‌شود.
- باعث آمرزش گناهان می شود.
- سبب وسعت روزی است.
عصبانیت شیطان
یکی از موارد نتایج دعا فرج " وحشت و ناراحتی شیطان است، قطعا انسان هر چه به خدا نزدیک تر شده و به ائمه معصومین علیهم السلام توسل جوید شیطان از او دور می شود. دعا کردن برای تعجیل فرج ، مایه فزع و ناراحتی شیطان لعین و دوری او از دعا کننده می‌شود. برای اثبات این مطلب هم دلیل عقلی داریم هم دلیل نقلی:
اول دلیل عقل: بدون تردید دعا برای ظهور، عبادت ارزنده‌ای است که موجب کمال ایمان و تقرب به درگاه پروردگار سبحان است، و مسلم است که هر چه مؤمن به درگاه خداوند نزدیکتر شود شیطان از او دورتر و بیزارتر می‌گردد. زیرا هر چیزی که در این عالم هست به سنخ و جنس خودش تمایل دارد .انسان هر اندازه در مراتب عبادت و اطاعت کاملتر شود و در کسب اخلاق و صفات پسندیده بیشتر کوشد، به عالم ملکوت نزدیکتر گردد و برای او حقایق بسیاری کشف شود. بنابراین شیطان از او دور می شود.
دعا کردن برای تعجیل فرج(157011) امام عصر علیه السلام در حقیقت دعا برای خودمان و سودمند به حال مان می‌باشد. خود آن حضرت هم به این معنی اشاره فرمودند: أَکْثِرُوا الدُّعَاءَ بِتَعْجِیلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِکَ فَرَجُکُم‌
دوم دلیل نقلی: در وسائل الشیعه از حضرت امام رضا از پدرانش‌ علیهم السلام آمده که پیغمبر اکرم‌صلی الله علیه وآله فرمود: شیطان پیوسته از مؤمن هراسان می‌ماند، مادامی که بر اوقات نمازهای پنجگانه مواظبت کند، پس اگر آنها را ضایع نماید، شیطان بر او جرئت می‌کند، و او را در گناهان بزرگ وارد می‌سازد. البته هر عبادتی همین طور است که اگر مؤمن آن را به همانگونه که خداوند متعال امر فرموده بجای آورد، او را به خداوند نزدیک کرده و لازمه آن دوری شیطان می‌باشد. هر عبادتی که به نظر شارع مهمتر و عظیم‌تر باشد، آن اثر در آن بیشتر است و آن خاصیّت در آن کاملتر است. مانند نماز و زکات و ولایت و قرائت قرآن و دعا برای تعجیل فرج مولی صاحب الزمان و غیره و هر عبادتی که شرایط قبولی در آن بیشتر باشد، زودتر و کاملتر این نتیجه را می‌دهد.
در امالی شیخ صدوق از امام صادق علیه السلام از پدرانش از پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله آمده که به اصحاب خود فرمود: آیا خبر دهم شما را به چیزی که اگر آن را انجام دهید شیطان از شما دور می‌شود، همچون دوری مشرق از مغرب؟ گفتند: آری . فرمودند: روزه رویش را سیاه می‌کند، صدقه کمرش را می‌شکند، دوستی کردن در راه خدا و همکاری در کار نیک دنباله‌اش را قطع می‌نماید، استغفار رگ حیاتش را می ‌بُرَد و هر چیزی زکاتی دارد و زکات بدن ها هم روزه است.
دوستی کردن در راه خدا علاوه و بر محبت قلبی، تحابُب (یعنی اظهار محبت به وسیله افعال بدنی) نیز در پی دارد و دعا برای فرج یکی از اعمال دوستی در راه خداست و این محبت، فضیلت بسیاری دارد و در این حدیث به یکی از آثار آن که دوری شیطان است اشاره شده است.
خلاصه سخن:
یکی از وظایف مهم مسلمانان دعا کردن برای فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه می باشد چون همانطور که خود حضرت فرمودند، فرج ما هم در ظهور و فرج مولایمان حضرت صاحب الزمان علیه السلام می باشد. بنابراین برای رهایی از ظلم و ستم و فساد طغیانگران تاریخ و دوری از شر شیاطین بهترین کار دعاکردن برای تعجیل فرج است.

اعظم کارگر شریف 


منبع : پایگاه تبیان
 • عصبانیت شیطان از دعای فرج
 • عصبانیت شیطان
 • دعای فرج
 • تعجیل فَرَج حضرت ولیّ عصر ارواحنا فداه
 • تعجیل فَرَج
 • 0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  نقش حضرت علی (ع) در جنگ های پیامبر (ص) در برابر ...
  حقایقی توحیدی از امام حسین(ع)    
  مبعث پیامبر اکرم (ص)
  موجبات شهادت امام موسی کاظم علیه السلام  
  دشمن امام حسین (ع) کیست ؟
  اعتکاف سنت نبی اکرم (ص)
  بهترین اوقات برای توبه
  تحليل ادبی خطبه حضرت زينب(س) در كوفه
  گريه امام زمان(ع) در وفات زينب(س )
  کرامات و معجزات حضرت فاطمه زهرا (س)

  بیشترین بازدید این مجموعه

  پیامبران مدفون در ایران
  جاهلان و قاصران نماز
  مبعث پیامبر اکرم (ص)
  معناى سلام در نماز
  رمضان، ماه دعا و استغفار
  شهادت حضرت امام زین العابدین(ع)
  نقش حضرت علی (ع) در جنگ های پیامبر (ص) در برابر ...
  موجبات شهادت امام موسی کاظم علیه السلام  
  رفاقت با امام زمان(عج)
  حقایقی توحیدی از امام حسین(ع)    

   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز  گزارش خطا  

  ^