فارسی
جمعه 26 دى 1399 - الجمعة 1 جمادى الثاني 1442

1065
0
0%

اگر به زیارت رفتیم، چه بخوانیم؟

اگر به زیارت رفتیم، چه بخوانیم؟


معمولا در تعطیلات، برخی از مردم در خلال سفر خویش، به اماکن مقدس و مذهبی نیز سفر می کنند. آشنایی با کتاب های زیارتی می تواند شیرینی تفریح را افزون نماید.

زیارت، عملی عبادی است به معنای حضور در پیشگاه پیشوایان دینی یا نزد قبور آنان یا دیدار از مکانی مقدس یا محترم برای اظهار ارادت و احترام و کسب فیض معنوی. زیارت همواره از اعمال پسندیده اسلام بوده و در طول تاریخ، مسلمانان به آن عنایت و اهتمام داشته‌اند. این عمل عبادی، نزد شیعیان جایگاهی ویژه و اثرات معنوی و ثواب بسیاری دارد. به دلیل جایگاه مهم زیارت در فرهنگ شیعه، این عمل، از ویژگی‌ها و نمادهای شیعیان به شمار می‌رود.
فرقه وهابیت با تفسیر‌هایی خاص از برخی آیات قرآن مدعی است زیارت با سنت پیامبر(ص) سازگار نیست و شبهه‌هایی را درباره این موضوع مطرح ساخته است. این شبهات باعث شده است تا علمای شیعه و اهل سنت به پاسخگویی و دفاع از مشروعیت زیارت برآیند.
در ژانر دینی،از کتاب هایی که در خصوص زیارت ها نگارش شده اند و کارویژه آنها، آموزش ادعیه و خواندن آنها در اماکن مختلف دینی است، به کتاب الزیارات شهرت دارند.
معمولا ایام عید که زمان تفریح و تعطیلات است، برخی از مردم در خلال سفر خویش، به اماکن مقدس و مذهبی نیز سفر می کنند. آشنایی با کتاب های زیارتی می تواند شیرینی تفریح را افزون نماید.
کامل الزیارات،کتابی با محتوای زیارتی
كتاب كامل الزیارات مجموعه روایاتى از ائمه علیهم السلام درباره شیوه زیارت حضرت رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم و دیگر امامان و امامزادگان علیهم السلام و ثواب و فضل آن مى‌باشد.
از ویژگى‌هاى مهم این كتاب توثیق عام روات آن است یعنى ابن قولویه در آغاز كتاب تمام روات آنرا توثیق كرده و این كمكى بزرگ براى توثیق بسیارى از روات شیعه است كه نامى از آنها در كتاب‌هاى رجالى نیامده یا توثیق نشده‌اند. كتاب كامل الزیارات گنجینه‌اى ارزشمند درباره شیوه زیارت خاندان عصمت و طهارت مى‌باشد كه از ائمه معصومین علیهم السلام به ما رسیده است.
این كتاب از مهم‌ترین منابع روایى ما در این زمینه و یكى از معتبرترین مراجع كتب دعا و زیارات متأخرین مانند« مفاتیح الجنان» شیخ عباس قمى مى‌باشد.
انگیزه نگارش‌
راویان بزرگ شیعه در قرن‌هاى اولیه اسلام با همت و تلاش والاى خود سعى در زنده نگه داشتن یاد و سخنان ائمه معصومین علیهم السلام داشتند و در این راه از هیچ كوششى فروگزار نكردند. آنان تمام عمر خود را صرف شنیدن و نقل و نوشتن روایات آن امامان بزرگوار كرده‌اند.
مؤلف این كتاب نیز یكى از چهره‌هاى درخشان روات شیعه است. وى انگیزه نگارش كتاب كامل الزیارات را این گونه بیان مى‌فرماید: « من این كتاب را براى تقرب به درگاه الهى و پیامبر و على و فاطمه و ائمه صلوات الله علیهم اجمعین و نشر زیارت آن بزرگواران در میان برادران مؤمنم نگاشتم.»
منابع:
1. جامع الاحادیث نور
2. دانشنامه اهل بیت

فرآوری: محمد باعزم 


منبع : پایگاه تبیان
 • دعا
 • زیارت
 • دعا ومناجات
 • دعای مناجات
 • اگر به زیارت رفتیم، چه بخوانیم؟
 • زیارت امام معصوم
 • 1065
  0
  0%
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

  افزایش رزق و روزی با نسخه‌ امام جواد (ع)
  حجاب از نگاه استاد انصاریان
  حجاب و پاكدامنى زن‏
  کرامات و معجزات حضرت فاطمه زهرا (س) (2)
  سوره ای که علی علیه السلام‌ برای مشرکان می خواند
  زنان شايسته از ديدگاه اسلام‏  
  تاثیر قرآن و نماز بر اضطراب
  عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری(س)
  حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!
  درخواست حضرت فاطمه زهرا (س)

  بیشترین بازدید این مجموعه

  زندگینامه حضرت معصومه(س)
  ياد خدا، مايه آرامش دلها
  چهره با عظمت نماز
  عفو و گذشت‏ در نگاه قرآن
  اسم اعظمی که خضر نبی به علی(ع) آموخت
  زنان شايسته از ديدگاه اسلام‏  
  جانشینی حضرت محمد صلی الله علیه و آله
  حضرت علی اکبر (ع)، برترین الگو برای جوانان
  افزایش رزق و روزی با نسخه‌ امام جواد (ع)
  پاكدامني خاندان و اهل‌بیت سیدالشهدا(ع)

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا