فارسی
شنبه 24 مهر 1400 - السبت 10 ربيع الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
1094
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

اگر به زیارت رفتیم، چه بخوانیم؟

اگر به زیارت رفتیم، چه بخوانیم؟


معمولا در تعطیلات، برخی از مردم در خلال سفر خویش، به اماکن مقدس و مذهبی نیز سفر می کنند. آشنایی با کتاب های زیارتی می تواند شیرینی تفریح را افزون نماید.

زیارت، عملی عبادی است به معنای حضور در پیشگاه پیشوایان دینی یا نزد قبور آنان یا دیدار از مکانی مقدس یا محترم برای اظهار ارادت و احترام و کسب فیض معنوی. زیارت همواره از اعمال پسندیده اسلام بوده و در طول تاریخ، مسلمانان به آن عنایت و اهتمام داشته‌اند. این عمل عبادی، نزد شیعیان جایگاهی ویژه و اثرات معنوی و ثواب بسیاری دارد. به دلیل جایگاه مهم زیارت در فرهنگ شیعه، این عمل، از ویژگی‌ها و نمادهای شیعیان به شمار می‌رود.
فرقه وهابیت با تفسیر‌هایی خاص از برخی آیات قرآن مدعی است زیارت با سنت پیامبر(ص) سازگار نیست و شبهه‌هایی را درباره این موضوع مطرح ساخته است. این شبهات باعث شده است تا علمای شیعه و اهل سنت به پاسخگویی و دفاع از مشروعیت زیارت برآیند.
در ژانر دینی،از کتاب هایی که در خصوص زیارت ها نگارش شده اند و کارویژه آنها، آموزش ادعیه و خواندن آنها در اماکن مختلف دینی است، به کتاب الزیارات شهرت دارند.
معمولا ایام عید که زمان تفریح و تعطیلات است، برخی از مردم در خلال سفر خویش، به اماکن مقدس و مذهبی نیز سفر می کنند. آشنایی با کتاب های زیارتی می تواند شیرینی تفریح را افزون نماید.
کامل الزیارات،کتابی با محتوای زیارتی
كتاب كامل الزیارات مجموعه روایاتى از ائمه علیهم السلام درباره شیوه زیارت حضرت رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم و دیگر امامان و امامزادگان علیهم السلام و ثواب و فضل آن مى‌باشد.
از ویژگى‌هاى مهم این كتاب توثیق عام روات آن است یعنى ابن قولویه در آغاز كتاب تمام روات آنرا توثیق كرده و این كمكى بزرگ براى توثیق بسیارى از روات شیعه است كه نامى از آنها در كتاب‌هاى رجالى نیامده یا توثیق نشده‌اند. كتاب كامل الزیارات گنجینه‌اى ارزشمند درباره شیوه زیارت خاندان عصمت و طهارت مى‌باشد كه از ائمه معصومین علیهم السلام به ما رسیده است.
این كتاب از مهم‌ترین منابع روایى ما در این زمینه و یكى از معتبرترین مراجع كتب دعا و زیارات متأخرین مانند« مفاتیح الجنان» شیخ عباس قمى مى‌باشد.
انگیزه نگارش‌
راویان بزرگ شیعه در قرن‌هاى اولیه اسلام با همت و تلاش والاى خود سعى در زنده نگه داشتن یاد و سخنان ائمه معصومین علیهم السلام داشتند و در این راه از هیچ كوششى فروگزار نكردند. آنان تمام عمر خود را صرف شنیدن و نقل و نوشتن روایات آن امامان بزرگوار كرده‌اند.
مؤلف این كتاب نیز یكى از چهره‌هاى درخشان روات شیعه است. وى انگیزه نگارش كتاب كامل الزیارات را این گونه بیان مى‌فرماید: « من این كتاب را براى تقرب به درگاه الهى و پیامبر و على و فاطمه و ائمه صلوات الله علیهم اجمعین و نشر زیارت آن بزرگواران در میان برادران مؤمنم نگاشتم.»
منابع:
1. جامع الاحادیث نور
2. دانشنامه اهل بیت

فرآوری: محمد باعزم 


منبع : پایگاه تبیان
 • دعا
 • زیارت
 • دعا ومناجات
 • دعای مناجات
 • اگر به زیارت رفتیم، چه بخوانیم؟
 • زیارت امام معصوم
 • 1094
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  خدا جدا نکند... از مرتضی عصیانی
  اعمال ماه ربیع الاول
  برخی انتظارات امام حسن عسکری ( علیه السلام) از شیعیان
  شهادت امام عسگری (ع) و توطئه های بی ثمر
  امام عسکری علیه السلام فرمانده ای جوان در نبردی بی امان
  عوامل هلاکت انسان در بیان امام حسن عسکری(علیه السلام)
  جلوه‏اى از اخلاق امام حسن عسکرى (ع)
  سبک زندگی اسلامی در آموزه های امام حسن عسکری(ع)
  سفارش امام حسن عسکری (ع) به شیعیان
  آغاز امامت امام مهدی(عج)

  بیشترین بازدید این مجموعه

  آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج)
  بدعت در دين‏
  شيطان، دشمن قسم خورده انسان‏
  ۲۳ربیع الاول سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه (س) به شهر ...
  روش پاكان در زندگى‏
  در انتظار فجر عدالت/به مناسبت فرا رسیدن نهم ربیع الأول
  پژوهشی در زمینه آیة الاکمال
  امام هادی(علیه السلام) از تبعید تا شهادت
  اعمال ماه ربیع الاول
  آغاز امامت امام مهدی(عج)

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا