فارسی
پنجشنبه 10 مهر 1399 - الخميس 13 صفر 1442
  712
  0
  0

استاد انصاریان: ادب بندگی زینت مومن است

استاد انصاریان: ادب بندگی زینت مومن است

استاد انصاریان با بیان اینکه ادب زینت مومن است، گفت: خداوند مالک و انسان مملوک اوست اگر انسان خود را عبد و مملوک خداوند بداند هرگز از مرز ادب خارج نشده و رعایت ادب را بر خود ملزوم می‌داند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، استاد حسین انصاریان، استاد حوزه علمیه و مفسر قرآن کریم، دیروز در مسجد رسول اکرم(ص) تهران به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: دقت و تفکر در آفرینش انسان را به سلوک الهی سوق داده و غفلت از آن او را از کسب فیوضات باز می‌دارد.

استاد انصاریان درباره اینکه آفرینش انسان بر اساس مملوکیت است، ابراز کرد: انسان با دقت در آفرینش به این مهم پی می‌برد که در خلقت خود کمترین نقش و اختیاری ندشته و حرکت و فعالیت همه موجودات در عالم هستی خارج از اراده اوست.

وی افزود: انسان با تفکر در عالم هستی به این باور می‌رسد که عالم خلقت همگی به اختیار و اراده حضرت حق اداره می‌شود و این اداره نشات گرفته از مالکیت خداوند است زیرا تنها اوست که قدرت تصرف در عالم را دارد.

استاد حوزه علمیه ادب را بسیار ارزشمند دانست و گفت: خداوند مالک و انسان مملوک اوست اگر انسان خود را عبد و مملوک خداوند بداند هرگز از مرز ادب خارج نشده و رعایت ادب را بر خود ملزوم می‌داند.

این مفسر قرآن کریم در ادامه ادب را زینت بنده الهی دانست و تصریح کرد: پیامبر(ص) درباره اهمیت ادب می‌فرماید: من کسی هستم که خداوند او را به آداب ادب زیبا کرد.

استاد انصاریان در تبیین اینکه همه موجودات مخلوق خالق هستند، گفت: هیچ یک از مخلوقات قادر به خلق موجود همانند خود نیستند خداوند در قرآن می‌فرماید: اگر همه انسانها جمع شوند قادر به ساخت یک پشه نیستند؛ این نشان از مملوک بودن انسان است.

وی ادامه داد: مملوکیت و مربوبیت انسان ایجاب می‌کند که درمحضر خداوند ادب را رعایت کنند زیرا خلقت انسان پیمانی بین خالق و مخلوق است تا با بندگی خداوند به سعادت برسد.

این دانشمند فرزانه در پایان خاطر نشان کرد: خداوند انسان را بنده خلق کرد تا غیر از او را نپرستد و از اطاعت نفس و شیطان اجتناب کند.


منبع : رسا
 • استاد انصاریان
 • مسجد رسول اکرم(ص)
 • ادب بندگی زینت مومن است
 • مسجد رسول اکرم(ص) تهران
 •   712
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

  استاد انصاریان پس از تکمیل دوره درمان از بیمارستان ...
  جامع‌ترین دانشنامه صحیفه سجادیه در فضای وب عرضه شد
  آخرین وضعیت حال عمومی استاد انصاریان
  مهاجر الی‌الله چه پاداشی می‌گیرد
  استاد انصاریان در بیمارستان بستری شد
  گره گشایی از مشکلات مردم وظیفه مسؤولان است
  خدانشناسی شاخصه اصلی اختلاس‌گران
  جوانان کربلا؛ بهترین الگوی تربیتی
  گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در خوی
  مردم خوی میزبان استاد انصاریان خواهند بود

  بیشترین بازدید این مجموعه

  استاد انصاریان در بیمارستان بستری شد

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز