فارسی
يكشنبه 04 مهر 1400 - الاحد 19 صفر 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
186
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

بشر چه نیازى به كتاب آسمانى دارد؟

بشر چه نیازى به كتاب آسمانى دارد؟

كسانى كه به جاى قانون خداوند به سراغ قوانین بشرى مى‌روند مانند كسانى هستند كه دفترچه راهنماى سازنده را كنار گذاشته و از دیگران نحوه استفاده از آن را مطالبه مى‌كنند.
حتما به این نکته توجه کرده اید که همه محصولاتی که تهیه می کنیم دارای یک دفترچه تک برگی یا چند برگی هستند که مشخصات دستگاه و محصول تهیه شده در آن به زبان های مختلفی نوشته شده تا راهنمایی باشد برای مشتریان خود که چگونه می توانند از کالای خریداری شده بهترین استفاده را داشته باشند و اکثرا هم در انتهای این برگه ها مهر گارانتی محصول هم زده شده زده شده ... و آیا جز این است که کسی که این نکات و راهنمایی ها را نوشته، طراح و سازنده آن محصول است؟
حال که محصولات مادی با تاریخ مصرف محدود چنین توجهی از جانب سازندگانشان شده اند، آیا انسان، اشرف مخلوقات، کسی که خداوند بعد از خلقت آن به خود آفرین گفته است، نیاز ندارد که راهنمایی و دستور زندگانی اش را از سازنده و آفریننده اش دریافت کند؟!
قطعاً ما نیز سازنده و آفریدگار داریم كه براى راهنمایى ما، دفترچه‌اى به نام قرآن نازل كرده است و دیگرى حق قانون گزارى بر خلاف آن را ندارد، زیرا فقط سازنده مى ‌داند كه چه ساخته و تنها اوست كه به تمام زوایا و ابعاد محصول خود آگاه است و راه بهره ‌گیرى صحیح و آفات و موانع رشد آن را مى‌ داند: «ألا یَعلم مَن خَلق و هو اللّطیفُ الخَبیر» (سوره ملك، آیه 14)
در جایی دیگر می فرماید: (وَ مِنْ قَبْلِهِ كِتابُ مُوسى‌ إِماماً وَ رَحْمَةً وَ هذا كِتابٌ مُصَدِّقٌ لِساناً عَرَبِیًّا لِیُنْذِرَ الَّذینَ ظَلَمُوا وَ بُشْرى‌ لِلْمُحْسِنین:و [حال آنكه‌] پیش از آن، كتاب موسى، راهبر و [مایه‌] رحمتى بود؛ و این [قرآن‌] كتابى است به زبان عربى كه تصدیق‌كننده [آن‌] است، تا كسانى را كه ستم كرده‌اند هشدار دهد و براى نیكوكاران مژده‌ اى باشد.) (الأحقاف : 12)
همانطور که ملاحظه می کنید تعبیر قرآن نسبت به کتاب های آسمانی و همچنین قرآن کریم این است که این کتاب ها برای شما امام ، راهنما و راهبری ی است که می تواند در پرتو آنها به مقصد واقعی دست پیدا کنید.
و جالب اینکه همه محصولات بشری گارانتی آن ها و مدت زمانی که برای استفاده از آن به شکل صد در صد بیان شده مدتی محدود است و از طرفی امکان کپی و تقلبی شدن محصول هم وجود دارد اما گارانتی و زمان استفاده از قرآن کریم برای بشر محدودیتی ندارد و همیشه جاودان و به دور از تحریف می باشد.
در حقیقت قرآن برهانی از سوی خداوند بر مردمان است (نساء، آیه174 و نیز مجمع‌ البیان، ج3 و 4، ص226) و برهان بودن قرآن به آن است که از هرگونه باطل و تحریفی در امان باشد. چنانکه قرآن حبل ‌الله و ریسمان محکم الهی و وسیله اتصال به خداوند می‌باشد (آل‌عمران، آیه103 و نیز کشاف، زمخشری، ج1، ص394) و بر انسان‌ها است که به این ریسمان الهی چنگ بزنند (آل‌عمران، آیات 102 و 103) از دیگر صفاتی که خداوند برای قرآن در ارتباط با مسئله عدم تحریف بیان می‌کند، حقانیت آن است (بقره، آیات 176 و 252 و آل‌ عمران، آیات 3و 108) چنانکه قرآن کتابی مبین و سراج منیر و راه روشن و صراط مستقیم و میزان می‌ باشد. (احزاب آیه46 و انعام آیه153)
ما نیز سازنده و آفریدگار داریم كه براى راهنمایى ما، دفترچه‌اى به نام قرآن نازل كرده است و دیگرى حق قانون گزارى بر خلاف آن را ندارد، زیرا فقط سازنده مى ‌داند كه چه ساخته و تنها اوست كه به تمام زوایا و ابعاد محصول خود آگاه است و راه بهره ‌گیرى صحیح و آفات و موانع رشد آن را مى‌ داند: «ألا یَعلم مَن خَلق و هو اللّطیفُ الخَبیر» ( سوره ملك، آیه 14)
داوری کردن میان مردم
یکی از حکمت های فرستادن کتابهای آسمانی از طرف خداوند به پیامبران، حکم کردن و داوری بین مردم، در موردی است که دچار اختلاف می شوند چنانکه در سوره بقره آیه 213 می فرماید: « كانَ النَّاسُ أُمَّةً واحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیِّینَ مُبَشِّرینَ وَ مُنْذِرینَ وَ أَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتابَ بِالْحَقِّ لِیَحْكُمَ بَیْنَ النَّاسِ فیمَا اخْتَلَفُوا فیه »‌ (مردم (در آغاز) امّتى یگانه و یك دست بودند (و در میان آنها تضاد و درگیرى نبود. سپس در میان آنها اختلافات بوجود آمد،) پس خداوند پیامبران را بشارت آور و بیم دهنده برانگیخت و با آنان كتاب آسمانى را به حقّ نازل نمود تا میان مردم در آنچه اختلاف داشتند حكم كند.)
آنچه از این آیه استفاده مى ‌شود این است كه مردم در ابتدا زندگى ساده و بسیطى داشتند، ولى كم ‌كم در اثر كثرت افراد و ازدیاد سلیقه ‌ها، اختلافات و درگیرى‌ ها پیش آمد. در برخى از روایات، این زمان به دوران قبل از حضرت نوح علیه السلام تطبیق شده كه در آن زمان، مردم زندگى ساده و محدودى داشته و در بى‌ خبرى به سر مى ‌بردند سپس افراد بر سر بهره ‌گیرى از منابع طبیعى و اینكه هر كسى مى‌ خواست دیگرى را به استخدام خود درآورده و از منافع او بهره ببرد، اختلاف‌ كرده و جوامع و طبقات پیش آمد. لازمه‌ ى زندگى اجتماعى، وجود قانون محكم و عادلانه ‌اى است كه بتواند اختلافات را حل نماید، خداوند پیامبران را براى حل اختلافات و رفع درگیرى ‌ها، مبعوث نمود و كتاب ‌هاى آسمانى را نازل نمود. (تفسیر نور، ج‌1، ص:33)
کلام آخر
كسانى كه به جاى قانون خداوند به سراغ قوانین بشرى مى‌روند مانند كسانى هستند كه دفترچه راهنماى سازنده را كنار گذاشته و از دیگران نحوه استفاده از آن را مطالبه مى ‌كنند.
منابع:
کتاب پرسش و پاسخ حجت الاسلام قرائتی
تفسیر نور، ج‌1، ص:332
فرآوری: زهرا اجلال


منبع : سایت ولایت
 • قرآن همه جا
 • قرآن کریم
 • بشر
 • بشر چه نیازى به كتاب آسمانى دارد؟
 • كتاب آسمانى
 • داوری کردن میان مردم
 • 186
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  زنده نگهداشتن یاد شهیدان
  اهمیت نماز اول وقت
  پشت سر مردگان غیبت نکنید!
  سوره ای از قران جهت عشق و محبت
  صبر و شکیبایی از منظر عرفان اسلامی
  صدقه و انفاق در آیات و روایات
  امام‌ زمان‌ (عج‌) از زبان‌ امام‌ حسین‌ ( علیه اسلام )
  فوائد اسماء الله
  حضرت رقیه خاتون(س)
  شهادت حضرت رقيه(س)

  بیشترین بازدید این مجموعه

  براهین اثبات معاد
  سلام در اسلام
  یا لیتنی های قرآن
  آشنایی با عرفان و تصوف اسلامی
  اخلاص در آیات و روایات
  توحید و حکمت های دهگانه لقمان در قرآن
  زنده نگهداشتن یاد شهیدان
  کجاست چشم بینا و گوش شنوا؟!
  اهمیت نماز اول وقت
  اکسیر حیات

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا