فارسی
شنبه 02 مرداد 1400 - السبت 13 ذي الحجة 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
1001
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

"چگونه خواندن" یا "چقدر خواندن"؛ کدام مهم است؟

"چگونه خواندن" یا "چقدر خواندن"؛ کدام مهم است؟

 

هر روز به محل کار از وسایل عمومی استفاده می کنم. در این میان با رفتارها و برخوردهایی مواجه هستم که یکی از آن ها را امروز با توجه به موضوعی که قرار است صحبت کنیم عرض می کنم ...
وقتی در جامعه دقیق می شویم می بینیم که امروزه مردم با توجه به مشکلات و گرفتاری هایی که دچارش شده اند، به معنویت روی آوردند؛ صبح ها در واگن های مترو می بینیم که دختران و زنان جوانی که در دستانشان تسبیح یا صلوات شماری است و در حال ذکر و فرستادن صلوات هستند. یا عده ای در حال خواندن دعا و قرآن ...
هرچند كه زیاد قرآن خواندن و ختم قرآن، دعا کردن و ذکر گفتن یك فضیلت است و پیشوایان دین، چنین می كرده اند، امّا از آداب باطنی آن است كه به كیفیّت، همچون کمیت و یا حتی بیش از كمیّت توجّه شود. «چگونه خواندن»، مهم تر از«چه قدر خواندن» است. ائمّه در عین آن كه كثرت تلاوت داشتند، تدبّر در آیات هم داشتند و قرآن با دل و جانشان همنوا و عجین می شد.
حضرت علی(علیه السلام) توصیه كرده است كه: قرآن را روشن و استوار بخوانید و با ضربه های اثرگذار قرآن، بر دلهای سنگی و قساوت گرفته خویش بكوبید، باشد كه تكان بخورد و اثر پذیرد و همه فكر و همّت شما این نباشد كه به آخر سوره برسید: «وَلكِنِ ِ اقْرَعُوا بِهِ قُلُوبَكُمُ الْقاسیَّةَ وَلایَكُنْ هَمُّ أحَدِكُمْ آخِرَالسُّورَةَ» (كافی، ج 2، ص 99)
متاسفانه گاهی از سر بی حوصلگی قرآن تلاوت می کنیم و دائم به شماره آیات نگاه می کنیم که کی به انتهای سوره می رسیم و فقط همّ و تلاشمان بر این است که سوره به اتمام برسد و یا در جزء خوانی، جزء به اتمام برسد و هیچ توجهی به مفهوم و باطن آیات نداریم. و این آفت بزرگی در تلاوت قرآن می باشد.
ارزش هر عملی به کیفیت بیشتر و بهتر آن است، مثلاً در همین نماز که رکعات آن مشخص شده است حضور قلب و کیفیت آن نیز مورد تأکید است
اسلام از مسلمانان، اعمال زیاد نخواسته است، بلکه اعمال خالص خواسته، عمل به اندازه توان خواسته است؛ لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها (286 سوره بقره) بدین جهت در روز قیامت، گاهی کوهی از اعمال را در ترازوی سنجش اعمال می نهند، ولی هیچ وزنی ندارد.
ارزش هر عملی به کیفیت بیشتر و بهتر آن است، مثلاً در همین نماز که رکعات آن مشخص شده است حضور قلب و کیفیت آن نیز مورد تأکید است.
هرگاه ذکر و یا تلاوت قرآن با فکر و کیفیت همراه شد، آثار و برکات خاصی را در پی خواهد داشت. اخلاص روح عبودیّت و بندگی است و عبادت جز با اخلاص مفهومی ندارد. به فرمایش امام صادق (علیه السلام): «نیّت برتر از عمل است و آگاه باشید که نیّت، حقیقت عمل است.» (ثقه الاسلام کلینی، الکافی، ج 2، ص 16، حدیث 4)
هر تلاوتی تأثیر گذارنیست
یکی از مسیرهایی که در تلاوت های قرآن مطرح است، مسابقات و مجالس قرآنی است که به فراخور زمان ها و مناسبت های مختلف برقرار است و در آن تلاوت هایی صورت می گیرد.
این محافل را می توان زمینه هایی برای تأثیر گذاری قرآن و مفاهیم آن بر دیگران مغتنم نمود اما این را هم نباید فراموش کنیم که هر تلاوتی اثرگذار نیست؛ بعضی از تلاوت ها هست که وقتی اجرا می شود، معانی قرآن را در گوش و دل و جان مخاطب رسوخ می دهد؛ دست یافتن به چنین تلاوتی، با ارزش است. که شرط این، صدا، موسیقی، کیفیت ترکیب بندی آیت است؛ همه اینها موثر است.

منابع: سایت قدس آنلاین
فرآوری: زهرا اجلال


منبع : پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
 • تلاوت قرآن
 • قرآن کریم
 • قرائت
 • تلاوت
 • "چگونه خواندن" یا "چقدر خواندن"؛ کدام مهم است؟
 • چگونه خواندن
 • چقدر خواندن
 • 1001
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  متن کامل خطبه غدیر خم با ترجمه فارسی
  عظمت روز عرفه‏
  حركت امام حسين عليه السلام از مكه مكرمه به سمت عراق
  پیروی از «امام المتعصّبین»!!
  چهل حدیث از امام محمد باقر (علیه السلام)  
  عید سعید قربان عید أضحی
  ماجراي ازدواج حضرت علي و حضرت فاطمه از زبان امام رضا ...
  امام جواد (ع) در آثار استاد انصاریان
  امام جواد(ع) و راز شهادت
  چگونگی شهادت امام جواد علیه السلام

  بیشترین بازدید این مجموعه

  روز دحو الارض (تولد زمین) و اعمال آن
  هدف آفرینش انسان
  جلوه هایی از اخلاق و گفتار پیامبر اعظم صلی الله علیه و ...
  اگر اهل معامله و تجارت هستید بخوانید
  اصحاب یمین و اصحاب شمال
  گوهر وجود زن از ديدگاه اسلام‏  
  عید سعید قربان عید أضحی
  هفت گفتار از امام هادی علیه السلام
  قهرمان علقمه (ولادت حضرت عباس علیه السلام)
  گوشه‌ای از تلاش علمی امام حسن عسکری (ع)

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا