فارسی
پنجشنبه 14 مرداد 1400 - الخميس 25 ذي الحجة 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
273
0
نفر 1
100% این مطلب را پسندیده اند

در راه خدمت به خلق‏

 

يكى از بزرگان داستان مهمى برايم نقل كرد از اوايل جنگ جهانى اوّل در تهران كه در آن درس و عبرت و پند براى همگان است.

مردى بود متقى، با فضيلت، بزرگوار و آراسته به تربيت الهى و داراى روح ملكوتى كه در بازار تهران داراى يك مغازه بود.

درآمد مالى خود را دو تقسيم كرده بود، قسمتى را براى مخارج خانه خود گذاشته بود و سهم ديگر را براى رفع نياز نيازمندان.

بدون انجام كار خير راحت نبود، دلش مالامال از غم براى مسلمانان بود، كار نيكى نبود مگر آن‌كه در آن سهم داشته باشد. از خانه جز براى كار خير و طاعت حق و امرى از امور اسلام خارج نمى‌گشت.

روزى از خانه مطابق با نيت هميشگى خود خارج شد، ولى آن روز به كار خيرى برنخورد، با كمال اندوه و تأسف به خانه برگشت، به همين سبب ميلى به غذا نداشت، خوابش نمى‌برد، ناراحت و رنجيده بود.

ساعت‌ها از شب مى‌گذشت، شهر به خواب رفته بود، اما ديده او بيدار بود، لباس پوشيد و به همسرش گفت: من به قصد حل مشكل مسلمانى يا انجام كار خيرى از خانه خارج مى‌شوم.

خانه را ترك كرد و از اين كوچه به آن كوچه، از اين محل به آن محل، از اين خيابان به آن خيابان در حركت بود، از خداى مهربان توقع داشت در آن وقت شب كار خيرى نصيبش شود!!

ناگهان صداى ناله‌اى توجه او را جلب كرد، به سوى صاحب ناله رفت، جوانى را ديد سر به ديوار گذاشته، آه مى‌كشد و اشك مى‌ريزد.

به جوان سلام كرد، دردش را پرسيد، از گفتن درد و رنجش ابا داشت، به او گفت: جز براى رفع حاجت و برطرف كردن درد دردمند از خانه بيرون نيامده‌ام، دردت را بگو.

جوان در پاسخ گفت: اينجا نزديك محله بدكاران است، مرا قدرت ازدواج نيست، به تازگى دختر جوان زيبارويى را به اين خانه كه خانه بدكاران است آورده‌اند، من مايل به آن دخترم، به خاطر پول كم من، رئيس اين خانه كه خانم نسبتاً مسنى است از ورود من به خانه و ديدار دختر جلوگيرى مى‌كند!

آن مرد بافضيلت به جوان گفت: اكنون كه دختر در معرض فساد مفسدين قرار نگرفته، اگر به او علاقه شديد دارى و حاضر به ازدواج با او هستى، من وسائلش را فراهم كنم.

جوان باور نمى‌كرد، بهت زده شده بود، در پاسخ آن مرد گفت: اگر اين خدمت را نسبت به من انجام دهى، كار بزرگى كرده‌اى.

آن مرد با كرامت در خانه را زد، خانم رئيس در را باز كرد، چشمش به قيافه‌اى الهى و چهره‌اى ملكوتى افتاد، سخت تعجب كرد، فرياد زد: اى مؤمن! مى‌دانى اينجا كجاست؟ اينجا محله بدكاران است، شما را چه شده به اين ناحيه گذر كرده‌اى؟

جواب داد: دخترى را كه جديداً به خانه شما آورده‌اند، براى اين پسر مى‌خواهم، چنانچه ميسر است اين خدمت را انجام داده و دلى را از اندوه و رنج به در آر.

جواب داد: اين دختر جهت ماندن در اين خانه نزديك به پنجاه تومان ضمانت سپرده، شما حاضرى آن پنجاه تومان را بپردازى؟

عرفان اسلامى، ج‌13، ص: 191

گفت: آرى، با آن‌كه پنجاه تومان در آن زمان پول زيادى بود و با آن مى‌توانستند كار عمده‌اى انجام دهند، ولى آن مرد بزرگوار در راه رضاى محبوب حاضر به پرداخت آن پول بود.

آرى، عاشق اللّه جان و مال را فقط براى حضرت او مى‌خواهد، مال و جان اگر در راه او نباشد، مال و جان نيست و بال و بار شيطانى است.

عاشق جز به معشوق و محب جز به محبوب فكر نمى‌كند، جان و مال عنايت خداست و بايد خرج خدا شود.

در صورتى كه مال در راه دوست مصرف شود، براى انسان سودمند است ورنه در برزخ و قيامت جز بار سنگين و عذاب مهلك چيز ديگرى براى انسان نيست.

اهل حال و اهل خدا جز خدا نمى‌شناسند و سراپايى جز دلبر نمى‌دانند، آنان هرچه مى‌خواهند براى او مى‌خواهند و هرچه انجام مى‌دهند براى او انجام مى‌دهند.

عمر و وقت و زمان را فقط براى او مى‌خواهند، فدا كردن مال و جان در راه او براى آنان سهل است. عشق براى آنان چيزى جز خدا باقى نگذاشته، آنچه مربوط به محبوب آنان نيست از آن روى گردانند و هرچه در ارتباط با محبوب آنان است، به جان و دل به طرف آن مى‌دوند.

به قول يكى از شعراى معاصر:

به جان دوست كه گر عالم و هر آنچه در اوست‌   دهند من ندهم نقد دولت غم دوست‌
نهاده پا به ره پيشگاه عشق كسى‌   كه پشت پا زده بر روزگار و آنچه در اوست‌
تفاوتى نكند خواه درد، خواه دوا   ز دوست هرچه رسد در مذاق جان نيكوست‌
 


عرفان اسلامى، ج‌13، ص: 192

 

وجود دلبر و من حكم جان و تن دارد   تمام قدرت من در كف اراده اوست‌
به روى دوست گر افتد نگاه عاشق مست‌   عجيب نيست نگنجد گر از شعف در پوست‌
چه غم كه دود غم عشق را دوايى نيست‌   كه دردمند تو را درد بى‌دوا داروست‌
تو دوست باش چه پروا زيك جهان دشمن‌   تو يار باش چه انديشه از ملامت گوست‌
 


آن مرد كريم و بافضيلت پنجاه تومان را داد و آن دختر را گرفت و همراه پسر به خانه خود برد، از پسر درخواست كرد جهت كار نزد خودم باش و از همسرش درخواست نمود به دختر تعاليم اسلامى بياموزد.

پس از مدت كمى كه دختر آراسته به فضايل شد و پسر رموز كار را ياد گرفت، عروسى مفصلى جهت آنان برگزار كرد.

مدت‌ها گذشت، روزى پسر به نزد آن مرد باكرامت آمد، عرضه داشت: تو مانند يك پدر جهت من حق پدرى به جاى آوردى و بالاترين خدمت را نسبت به من انجام دادى، هم اكنون از تو مى‌خواهم به من اجازه دهى همراه همسرم از تهران كوچ كرده و به محل اصلى خود شهر منجيل بروم.

آن مرد بزرگوار به او رخصت سفر داد، پسر همراه با همسرش به شهر اصلى خود آمد، در آنجا ماندگار شد، رابطه او با آن مرد بزرگ توسط نامه بود.

سالها گذشت، براى آن مرد باكرامت سفرى به سوى رشت و بندر انزلى اتفاق افتاد، هنگام غروب به شهر منجيل رسيد، جمعيت كثيرى را كنار نانوايى ديد كه همه جهت نان‌ گرفتن گرد آمده ولى نان كم و مقدارى گران بود.

سؤال كرد: چه خبر است؟ گفتند: ايام جنگ جهانى اوّل است، آذوقه خيلى كم شده، به علاوه مهاجرين زيادى در مساجد و حسينيه‌هاى شهر مقيم شده و از كمبود نان رنج مى‌برند!!

پرسيد: گندم و آرد اين ناحيه در اختيار كيست؟ گفتند: فلان شخص، به محض شنيدن نامش معلوم شد، همان جوانى است كه سال ها پيش آن خدمت بزرگ را در حق او كرده، نشانه خانه او را پرسيد، به خانه او رفت، در زد، خدمتكار گفت: كيست؟ گفت: صاحب خانه را مى‌خواهم. صاحب خانه در را باز كرد، تا چشمش به آن مرد باكرامت افتاد از شوق فريادى كشيد و او را در آغوش گرفت و زن و فرزندش را به ديدار او دعوت كرد. به آن مرد خوش‌آمد گفت و از او دعوت كرد به درون خانه بيايد، ولى او گفت: من قدم به اين خانه نمى‌گذارم مگر اين‌كه مشكل نان در اين منطقه حل شود!!

آن پسر به انباردار خبر داد در انبارها را باز كن و نثار قدم اين عزيز، گندم و آرد را به نازل‌ترين قيمت ممكن همين امشب در اختيار نانوايان شهر قرار بده و به نانوايان از قول من بگو امشب تا نيمه شب يا سحر پخت كنند، اگر مخارج اضافى در برداشت به عهده من، شب به نيمه نرسيده بود كه بر تخت نانوايان منجيل نان فراوانى قرار داده شد، ولى مشترى براى بردن نداشت‌ «1».


منبع : پایگاه عرفان
 • مردم
 • خدمت
 • خلق
 • در راه خدمت به خلق‏
 • 273
  0
  100% (نفر 1)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  ماجرای زن بدکاره ای که به زندان امام کاظم (ع) رفت
  حکایت پیرمرد آتش‌پرست با حضرت موسی(ع)
  تنبيه نفس در حضور پیامبر (ص)
  تأخير اجابت دعا
  رفتار امام حسين (ع) با معلم فرزندش‏
  حكايت انوشيروان و وزير
  خدمت امام رضا(ع) در حمام نیشابور
  حکایت ثعلبة بن حاطب‏
  حکایت دزدی که با یاد خدا عاقبت بخیر شد
  حکایتی از لقمه حرام‏

  بیشترین بازدید این مجموعه

  حکایت دزدی که با یاد خدا عاقبت بخیر شد
  توبه و آشتی با حق
  در آن دفتر ، نام شيعيان نوشته شده
  آيا تو با من راست بوده‏اى ؟
  فرشتگان و گناهان تائب‏
  حکایت من راهب نیستم
  قضاوت امام على عليه السلام‏
  شهادت حق‏
  حكايت مسلمان شدن مرتاض کافر به دست امام کاظم(ع)
  توبه جوانی که خیاط زنانه بود

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا