فارسی
پنجشنبه 02 بهمن 1399 - الخميس 7 جمادى الثاني 1442

99
0
0%

شكرگزارى‏

 

سومين سفارش امام هشتم اين است كه شكر نعمت‌هاى خدا را به جا آوريد. در معناى شكر، امام صادق، عليه السلام، مى‌فرمايند:

شكر آن است كه نعمت خدا در گناه هزينه نشود.

براى مثال، انسان نبايد توانايى خود را كه از خداست در راه شيطان صرف كند، زيرا اين نهايت بى‌انصافى و ناجوانمردى است.

در ادامه، حضرت به داستانى اشاره مى‌كنند بدين مضمون كه روزى، زن و شوهر جوانى بودند كه زندگى خود را تازه شروع كرده بودند. يك شب، داماد خواب ديد فردى با چهره‌اى نورانى به او مى‌گويد: خداوند عمر تو را دو قسمت كرده است: يك قسمت را براى تو ايام گشايش و ثروت قرار داده و قسمت دومش را ايام فقر و تهيدستى. كدام يك را اول انتخاب مى‌كنى؟

انسان عاقل و اهل فكر عجله نمى‌كند. او هم در پاسخ تعجيل نكرد و در پاسخ گفت: من بايد با شريك زندگى‌ام در اين باره مشورت كنم. اجازه بدهيد با او صحبت كنم و پس از همفكرى يكى را انتخاب كنم! گفت: باشد.

حقيقت مطلب اين است كه بعضى از خانم‌ها در مشورت دادن به انسان سود فراوان به او مى‌رسانند و خيلى خوب مشورت مى‌دهند. از اين گروه‌اند بانوانى چون: حضرت خديجه، حضرت مريم، آسيه، صديقه كبرى و زينب كبرى، سلام الله عليهن. متاسفانه، زنان در روزگار ما ارزش خود را فراموش كرده و خود را كوچك كرده‌اند وگرنه، خيلى بزرگ آفريده شده‌اند.

به هرحال، داماد صبح براى خانم ماجرا را تعريف كرد و نظر او را خواست. زن گفت: به او بگو نصفه اول زندگى ما را ايام گشايش قرار دهد!

شب، دوباره آن مرد به خوابش آمد و از تصميمشان جويا شد و او انتخابشان را گفت. وقتى ثروت بر اين زوج سرازير شد، خانم به شوهرش گفت: همسايه‌هاى كنارى ما مشكل دارند، از مالى كه خدا به ما ارزانى داشته به آن‌ها هم كمك كنيم! به همين ترتيب، نيمه اول عمر خود را خوب زندگى كردند و خوب هم به ديگران كمك كردند.

اين مدت كه سپرى شد، يك شب همان مرد به خواب شوهر آمد و گفت: فرصت شما تمام شد. حال، در نيمه دوم مى‌خواهى چه كنى؟ گفت: صبر كن با شريك زندگى‌ام صحبت كنم!

صبح فردا، ماجرا را براى همسرش گفت. زن گفت: پروردگار مهربان به ما وعده داده كه‌ «لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ»؛ اگر نعمت‌هاى مرا بى‌جهت و در راه گناه مصرف نكنيد، نعمت را بر شما فراوان‌تر مى‌كنم و او سزاوارتر است از اينكه به وعده‌اش عمل كند.

امام هشتم مى‌فرمايد: شب دوباره آن مرد را به خواب ديد. گفت: خدا وعده داده كه ثروت شاكران را اضافه كند. گفت: در نيمه دوم زندگيتان، فقر از شما برداشته شد و بيش از پيش به شما نعمت خواهد رسيد.

اين نتيجه عجله نكردن در تصميم و تفكر پيش از انجام عمل و معنى واقعى شكر است. آرى:

اگر فكر دل زارى نكردى‌

 

به عمر خويشتن كارى نكردى‌

نچينى گل ز باغ زندگانى‌

 

گر از پايى برون خارى نكردى‌

تو را از عيش آزادى چه حاصل‌

 

كه رحمى بر گرفتارى نكردى‌

ستمگر بر سرت زان شد مسلط

 

كه خود دفع ستمكارى نكردى‌

شدى مغرور روز روشنى چند

 

دگر فكر شب تارى نكردى‌

كسى در سايه لطفت نياسود

 

به عالم كار ديوارى نكردى‌

سزاوار تو باشد حق پرستى‌

 

چرا كار سزاوارى نكردى‌

 

 


منبع : پایگاه عرفان
 • شیطان
 • شکر واقعی
 • امام هشتم
 • شكرگزارى‏
 • 99
  0
  0%
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب


   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا