فارسی
جمعه 12 آذر 1400 - الجمعة 28 ربيع الثاني 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
505
0
نفر 2
95% این مطلب را پسندیده اند

نور هدايت الهى‏

نور هدايت الهى‏

يكى از دانشمندان در مقاله كوتاهى كه به عنوان يك مقدمه بر يك كتاب علمى نوشته مى گويد:
يك برگ ناچيز و يك برگ خشكيده اى كه از درخت افتاده آن را با دقت نظر بنگريد و آن را بشكافيد و به آثار حيات آن تفكر نماييد؛ ممكن است در وهله اوّل پيشنهاد من بر شما خوش نيايد، ولى افرادى كه با نظر دقيق سال ها به پشت و روى آن خيره شده و عمرى را به مطالعه و پژوهش شگفتى هاى طبيعت و آزمايش گياهان گذرانده اند و از بى اطلاعى و كوتاهى فكر بشر رنج مى برند، براى وقوف به اسرار حياتى آن برگ كوشش دارند.


اين برگ ها كه زير پاى ما لگدكوب مى شوند و خروارها از آن پراكنده و در زير خاك مستور مى گردد، همين برگ بى مقدار را خداوند، زندگى و حيات و هدايت داده و چه فوائد و خواصى در آن موجود است كه گشايش رموز آن با عقل كوتاه ما مقدور نيست.
سال ها و قرن هاست كه گياه شناسان و دانشمندان زمان، راجع به آزمايش نباتات كتاب ها نوشته اند، با وسايل و روش هاى علمى براى كشف و درك آثار حياتى آن كوشيده اند.
با ميكروسكوپ ها ياخته هاى آن، با آزمايش ها تركيبات آن، با اعمال شيميايى  محتويات آن، با برق و حرارت خواص آن را سنجيده و در تحقيق آن رنج ها برده اند.


با اين وضع و با تمام كتاب هايى كه راجع به اين موضوع نوشته اند، چه فهميده اند؟ چه حقايقى را براى ما عيان ساخته اند؟ كدام رمزى از اسرار زندگى نهفته نباتات را فاش نموده اند؟
هنوز هيچ؛ زيرا آنچه بشر فهميده و به دست آورده سطحى و ظاهرى است، از حقيقت گياه، كيفيت، علت رشد و نمو آن و بالاخره از جريان مبهمى كه روزانه و هر لحظه در درون آن انجام مى گيرد، خبرى و نشانى نداده اند.


مى دانيم كه گياه مى رويد، سبز مى شود، رشد مى كند، شكوفه مى دهد، ميوه مى سازد، در حدّ معينى از رشد كه رسيد مى ايستد، ولى چه كسى مى تواند حقيقت اين مسئله و تغيير و تحولات آن را به خوبى درك كرده و بيان كند، تنها چيزى كه مى توان گفت اين است كه سراسر دنياى باعظمت گياهان را نور هدايت روشن كرده و اين همه آثار اعجاب انگيز وجود گياهان اشعه اى از نور بى نهايت هدايت الهى است

 

برگرفته از کتاب عرفان اسلامی ج13 نوشته استاد حسین انصاریان


منبع : پایگاه عرفان
 • نور هدايت الهى‏
 • دانشمندان
 • پژوهش شگفتى‏هاى طبيعت
 • اسرار حيات
 • 505
  0
  95% (نفر 2)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب


  بیشترین بازدید این مجموعه


   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا  

  ^