فارسی
شنبه 06 آذر 1400 - السبت 22 ربيع الثاني 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
744
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

كلامى از سيد جمال‏

 

نابغه شرق و قهرمان قهرمانان ضد استعمار مرحوم «سيد جمال الدين اسدآبادى» مى‌گويد:
«هر ملتى كه زبان خود را فراموش كند، تاريخ خود را گم كرده و عظمت خويش را نيز از دست داده است، و براى هميشه در بندگى و اسارت خواهد ماند.
اشغال بازارهاى مسلمين، قبضه كردن صنايع و به دست گرفتن معادن، تأثير گذاشتن در اوضاع فرهنگى، فكرى و اخلاقى، از نقشه‌هاى مهم و مختلفى براى نابودى جامعه‌ها و ملت‌هاست.
قرض‌هاى كمرشكن، با سودهاى كلان و به دنبال آن فرستادن مستشار و قبضه كردن، گمرگ، دارايى، تلفن و تلگراف، طرح ديگرى از نقشه‌هاى خطرناك استعمارگران است. تصرف حمل و نقل، ايجاد فروشگاه‌هاى بزرگ و مختلف، و عرضه كردن اجناسى كه فرآورده استعمارگران است، راه ديگرى براى از بين بردن ملت‌هاست» .
اين نقشه‌ها و خطرها در مكتب استعمار، تفاوتى ندارد، استعمار چه شرقى چه غربى، زرد يا سرخ، هدف همان نابودى ملت اسلام و ملت‌هاى ضعيف است.
به طور قطع اگر ملل اسلامى، در سياست و كشوردارى، آراء و عقايد و اخلاق مطابق با برنامه‌هاى عالى اسلام رفتار مى‌كردند، و قرآن مجيد را دليل و راهنماى خود قرار مى‌دادند، هرگز مغلوب استعمار نمى‌شدند.
بيشتر خيره‌سرى‌ها، از روى غفلت، از اوضاع و تبدلات شگرف و عميقى است كه در ملل فاتح به وجود مى‌آيد؛ ولى ملت‌هاى ضعيف، از آن بى‌خبرند.


منبع : پایگاه عرفان
 • كلامى از سيد جمال‏
 • بندگى
 • اسارت
 • اوضاع فرهنگى
 • فكرى و اخلاقى
 • 744
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب


  بیشترین بازدید این مجموعه


   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا