فارسی
جمعه 20 تير 1399 - الجمعة 19 ذي القعدة 1441
  1306
  0
  0

نااميدى به علم‏

 

بنابراين هرگاه ديديم كه انسانيت انسان و ارزش‌هاى والاى او تنزل كرده و رو به سقوط است، هرگاه ديديم اين موجود عاليقدر، عبد ذليل ماشين و وسيله‌اى براى اداره زندگى ماشينيسم شده، و هرگاه ديديم بر اثر اين حقارت شخصيت، در فكر و ادراك و اخلاق انحطاط يافته و ملاحظه كرديم كه در روابط جنسى، مانند حيوانات و بهائم به پستى گراييده، و مشاهد كرديم كه وظايف فطرى و طبيعى وى معطل مانده، و ديديم بدبخت و حيرت زده و مضطرب گشته، و به وضعى بى‌سابقه، گرفتار بيمارى‌هاى عصبى و روانى جنون، انحرافات جنسى، گناه و جنايت و تبه كارى شده، و وقتى ديديم كه از خود و از محيط بيم و وحشتى كه اين تمدن و سيستم مختلف اجتماعى، سياسى، اخلاقى و فكرى در پيرامون او به وجود آورده فرارى و گريزان است، و وقتى ملاحظه كرديم انسان سرگردان و بلاتكليف است، رنج و غصه خود را با چيزهايى تسكين مى‌دهد كه كوبنده روح و جسم و اعصاب اوست، از درد و رنج به مواد مخدره و مشروبات الكلى يا به افكار تيره و تخيلات يأس‌آور و نوميدكننده، پناه مى‌برد؛ ديگر نمى‌توانيم به علم و دانش، در اين عرصه تمدن اميدوار باشيم و به اكتشافات دست بشر دلخوش كنيم.

علمى كه از روان بى‌خبر است، هر چند در تسهيلات زندگى مادى پيشروى كند، نخواهد توانست از سقوط هولناك بشريت جلوگيرى كند و تيره بختى و سيه‌روزى او را پايان بخشد.

ديگر علم نمى‌تواند اين حقيقت را پوشيده بدارد، كه تمدن صنعتى جديد روزهاى آخر خود را مى‌گذراند، بشريت از اين پس نيازمند تمدن، و نظام و تشكيلاتى ديگر است.

تشكيلات تمدن آينده، بايد از عيوب و نقص‌هاى ريشه‌دارى كه زندگى بشر را تباه مى‌كند و اثر علم و معرفت را خنثى مى‌سازد دورى كند.

تشكيلات آينده، بايد به انسان اين فرصت را بدهد، كه به هدف خلقت خود نزديك شده و خيمه سعادت خود را بر سر منزلى كه خداى جهان براى او مقدر فرموده است، برافراشته و علم، عقل و تجربه را به گونه‌اى جز آنچه تا به حال به كار مى‌گرفت به كار گيرد، آنگونه كه با نيازمندى‌هاى واقعى و با سرشت انسانى‌ او موافق و مناسب باشد.

اين تشكيلات كه بتواند عقل، تجربه و علم را به كار گيرد، جز از طريق توجه و عمل به قرآن ميسر نيست؛ چنانچه به سازندگى آن در صفحات قبل اشاره شد، از اينرو مسلمين بايد به قرآن باز گردند، و اولين عامل انحطاط خود؛ يعنى دورى از كتاب حق را از سر راه سعادت خود بردارند.


منبع : پایگاه عرفان
 • علم
 • علم و ایمان
 • علم و فضل
 • وظائف انسان
 • بشر
 • امید به آینده
 • سقوط ارزشها
 • وظایف فطری
 • انحرافات جنسی
 • جنایت
 •   1306
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

      قرآن بدون اهل‌بیت(ع)
      حفظ از بلا
      پیروی از اهل بیت (ع)
      انسان با ایمان ثروتمند
      ارتباط با امام
      تنها راه شناخت خدا
      بخشی از ایمان
      قرار با امام رضا(ع)
      رفتار شیعه
      تقوای شیعه

  بیشترین بازدید این مجموعه

        اوصاف قرآن‏
        قضاوت‏هاى ناجوانمردانه‏
        جهان قبل از اسلام‏
        دين اسلام يا فرهنگ جهان مادى‏  
        انسان قرن بيستم‏
        انتساب و انتخاب‏
        اسلام، علم و دانش‏
        خلقت انسان در قرآن‏
        فهم همراه با عمل‏
        بهشت مشتاق چهار زن

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز