فارسی
چهارشنبه 17 آذر 1400 - الاربعاء 4 جمادى الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
476
2
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

صبر ديندارن بر مصائب‏


يكى از بزرگان دين مى‌گويد:
از گورستانى مى‌گذشتم، زنى را ديدم ميان چند قبر نشسته و زبانش مترنّم اشعارى بدين مضمون است:
صبر كردم در حالى كه مى‌دانم عاقبت صبر خوب است، آيا بى‌تابى بر من سزاوار است كه بى‌تابى كنم؟ صبر كردم بر امرى كه اگر قسمتى از آن به كوه‌ها وارد مى‌شد، متزلزل مى‌گرديد.
اشك به ديدگانم وارد شد، آن اشك‌ها را به ديده برگرداندم، من در عمق قلب گريانم.
آن شخص مى‌گويد: از آن زن پرسيدم: تو را چه شده كه مى‌گويى صبر كردم به طورى كه هيچ‌كس به آن نحو نمى‌توانست صبر كند؟!
جواب داد: روزى شوهرم گوسپندى را در برابر كودكانم ذبح كرد و پس از آن كارد را به گوشه‌اى پرتاب نمود، چون از منزل خارج شد، يكى از آن دو فرزندم كه بزرگ‌تر بود به تقليد از شوهرم دست و پاى برادر كوچك خود را بسته و خوابانيد و به او گفت: مى‌خواهم‌ به تو نشان بدهم كه پدر چگونه گوسپند را ذبح كرد و در نتيجه برادر بزرگ‌تر سر برادر كوچك‌تر را بريد و من تا آمدم بفهمم كار از كار گذشته بود؛ به پسرم سخت خشمناك شدم بر او حمله بردم كه او را بزنم، به سوى بيابان فرار كرد، وقتى شوهرم به خانه برگشت و از جريان مطّلع شد به دنبال پسر رفت، پسرم را در بيابان دچار حمله حيوانات درنده ديد و ملاحظه كرد آن پسر هم مرده، جنازه‌اش را به زحمت به خانه حمل كرد و خود از شدّت سوز عطش به زمين افتاد و از پاى درآمد.
من سراسيمه به سوى شوهر و جنازه طفل دويدم، در اين اثنا كودك خردسالم خود را به ديگ غذا كه در حال جوشيدن بود رساند و به ديگ دست زند، ديگ به روى او واژگون شده او را كشت.
خلاصه من در ظرف يك روز تمام عزيزانم را از دست داده و در اين حال فكر كردم كه اگر براى خدا در اين حوادث سنگين صبر و شكيبايى كنم مأجور خواهم بود، از اين جهت شكيبايى به خرج مى‌دهم و حتّى اشك ديدگان را پنهان مى‌كنم و به دنبال آن گفت: تمام امور از جانب خداست و همه‌چيز واگذار به حضرت اوست و امرى را نمى‌يابم كه واگذار به بنده باشد.


منبع : پایگاه عرفان
 • صبر
 • صبر دیندار
 • زن دیندار
 • زن و صبر
 • از دست دادن بچه
 • مصیبت
 • 476
  2
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب


  بیشترین بازدید این مجموعه


   
  نظرات کاربر

  مهدی
  با سلام و احترام لطفا حکایات تکراری نگذارید، با این مسئله چندین بار مواجه شده ام، چون مرتبا مطالب این قسمت سایت استاد را مطالعه میکنم با سپاس فراوان از زحمات شما
  پاسخ
  0     0
  13 مرداد 1394 ساعت 7:58 بعد از ظهر
  میرزایی
  دراین روایت به نظرم باید جانب احتیاط را این خانم وپدرخانواده درجلوی فرزندان رعایتمی کردند بنابراین چون خداوند عالم به انسان عقل وشعورداده نمی شودگفت مصلیبی که سراین خانواده آمد اراده خداوندی بوده است. بلکه سهل انگاری پدر ومادر خانواده بوده است.
  پاسخ
  0     0
  10 مرداد 1394 ساعت 6:07 بعد از ظهر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا  

  ^