فارسی
جمعه 12 آذر 1400 - الجمعة 28 ربيع الثاني 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
186
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 20 تير 1394 ساعت 09:08 صبح

استاد انصاریان: قلب مؤمن با آمدن نام خدا دگرگون می‌شود

استاد انصاریان: قلب مؤمن با آمدن نام خدا دگرگون می‌شود

 

استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم شب گذشته در بیست و سومین جلسه از سلسله سخنرانی‌‌های «ویژگی‌های خود شناسان» در حسینیه همدانی‌های تهران اظهار داشتند: انسان‌ها یا با پیروی از سخنان و راه انبیاء الهی و ائمه معصومین(ع) قلب خود را به سوی سلامت سوق می‌دهند و یا با تسلیم شدن در برابر خواسته‌های نامشروع آن را به فساد می‌کشند.

ایشان با بیان این‌که خدای متعال در سوره مبارکه فرقان از گمراه کننده انسان‌ها به شیطان تعبیر می‌کند، فرمودند: تسلیم در برابر خواسته‌های نامشروع به سبب دعوت شیاطین درونی و بیرونی است که البته خبیث‌ترین شیطان نیز، معاشر و رفیق بد است.

استاد انصاریان ابراز کردند: کلمه شیطان از «شطن» برگرفته شده که به معنای ضرر و زیان است از این‌رو شیطان یعنی موجودی که هیچ سود و منفعتی ندارد و کار آن ضربه و ضرر زدن است؛ بدترین زخمی که شیطان وارد می‌کند به این است که در صحرای محشر، هیچ یک از گناهان انسان‌ها را به گردن نمی‌گیرد.

ایشان خاطرنشان کردند: در صحرای محشر گنهکاران و شیاطین، همگی ظالم شناخته شده و هیچ یک از آنان قدرت دست گیری از کسی را ندارد؛ اما مشکل اینجاست که شیطان هیچ گناهی از انسان‌ها را به عهده نمی‌گیرد و خدا نیز این را می‌پذیرد. این در حالی است که انبیای الهی، ائمه معصومین(ع) و علمای ربانی در روز محشر نسبت به ایمان مریدان خود بی تفاوت نبوده و چنانچه به سبب گناهانشان عذابی شامل حالشان شود، او را شفاعت می‌کنند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم افزودند: بندگان مؤمن من هر زمان که سخن از خدا به میان می‌آید، قلبشان تکان خورده و به حال می‌آید؛ زمانی هم که آیات خدا برای آنان خوانده می‌شود، به ایمانشان افزوده شده و بر پروردگار خود متوکل می‌شوند؛ این دسته از مؤمنان از نماز جدا نشده و همواره انفاق می‌کنند؛ آنان در نزد پروردگار متعال مقامات بلندمرتبه، آمرزش گناهان و پاداش بزرگی دارند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که خدای متعال با به کار بردن لفظ «مؤمنان» تمام زنان و مردان را اراده می‌کند، تأکید کردند: همان‌طور که برخی از زنان جلف، غرب زده، حسود، زورگو، قطع کننده ارتباطات و مملو از پلیدی‌ها هستند، اما برخی از زنان نیز حجت خداوند برای سایر زنانند؛ ایشان اهل ارتباط با خدای رحمان، اهل گریه و زاری در مناجات، به دنبال وثیق شدن ارتباطات خانوادگی، مطیع امر همسر و هدایت کننده فرزندان خویشند.

ایشان یادآور شدند: روزی پلنگی در کنار دریا به فردی حمله کرد و پای او را با فشار آرواره قطع کرد؛ کسی که از کنار او رد شد و حالش را پرسید؛ وی پاسخ داد که الحمدلله به مصیبتی گرفتارم نه معصیت. وی با همان یک پا و در شرایط وخیم مظلومیت شیعه به زیارت حضرت اباعبدالله الحسین رفت تا به آرامش برسد.


منبع : پایگاه عرفان
 • استاد حسین انصاریان
 • استاد انصاریان
 • حسینیه همدانی ها
 • ویژگی‌های خود شناسان
 • حسینیه همدانیها
 • قلب انسان
 • قلب مریض
 • قلب مومن
 • قلب مؤمن با آمدن نام خدا دگرگون می‌شود
 • 186
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب


  بیشترین بازدید این مجموعه


   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا  

  ^