فارسی
چهارشنبه 13 مرداد 1400 - الاربعاء 24 ذي الحجة 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
157
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 11 تير 1394 ساعت 11:41 صبح

استاد حسین انصاریان: امیرالمؤمنین قرآن ناطق و بیانگر تمام حقایق عالم است

استاد حسین انصاریان: امیرالمؤمنین قرآن ناطق و بیانگر تمام حقایق عالم است

 

استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم در یازدهمین جلسه از سلسله سخنرانی‌‌های «رحمت الهی» در روز سیزدهم ماه مبارک رمضان در مسجد حضرت امیر(ع) تهران اظهار داشتند: چیزی که هویت و وجود خارجی ندارد، نمی‌توان از آن خبری بیان داشت؛ مجموعه کتاب‌های علمی و درسی در عالم از موجودات دارای هویت خبر می‌دهند.

ایشان با بیان این‌که حکمای الهی از هر موجودی، چهار خبر ارائه می‌کنند، فرمودند: هر موجود در عالم خارج، وجودهایی کتبی، لفظی، ذهنی و بیرونی دارد؛ به طور مثال آب وجودی کتبی دارد که نوشته می‌شود، وجود لفظی دارد که بیان می‌شود و وجودی ذهنی دارد که در اذهان تصور می‌شود؛ اما هر موجودی یک وجود بیرونی دارد که تمام آثار بر این وجود بار می‌شود.

استاد انصاریان ابراز کردند: قرآن شیءای قیمتی است که نمونه و هم وزنی برای خود ندارد و نیز زلف تمام دنیا و آخرت انسان‌ها به این کتاب شریف گره خورده است.

ایشان با بیان این‌که تمام انسان‌های عالم از وجود قرآن کریم خبر دارند، خاطرنشان کردند: قرآن کریم وجودی کتبی دارد که در قفسه‌های منازل و مساجد قرار دارد؛ وجودی لفظی دارد که همگان آن را قرائت می‌کنند؛ وجود ذهنی دارد که برخی، آیات این کتاب شریف را به ذهن خود می‌سپارند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که قرآن کریم یک وجود مصداقی و عینی در ظرف عالم خارج دارد، افزودند: هیچ کس نمی‌تواند وجود خارجی قرآن کریم را انکار کند؛ نمی‌توان گفت که قرآن در مرحله کتبی، لفظی و ذهنی وجود دارد اما عینیتی در عالم واقع ندارد.

ایشان یادآور شدند: دین اسلام و مکتب اهل‌بیت معصومین(ع) در حقیقت مکتب علم، عقل و منطق، حکمت، دلیل و برهان و محبت است؛ کسی که بخواهد شیعه را معرفی کند باید از همین پنج عبارت استفاده کند.

استاد انصاریان با بیان این‌که قرآن کریم آراسته به علم، حکمت، دلیل و برهان، منطق و عقل و محبت است، ادامه دادند: بیش از هزار آیه در قرآن کریم درباره عقل آمده است؛ خدا در قرآن برای قسم به کتاب خود از آن به حکمت آن قسم می‌خورد؛ در جایی از قرآن می‌گوید برای اثبات مکتب خود، دلیل بیاورید؛ قرآن کریم با محبت آغاز می‌شود با محبت پایان می‌‌یابد و خدا در آن می‌فرماید که من مراقب شما در برابر شیاطین جن و انس هستم.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که ناسزا و ناروا به اهل‌سنت حرام و مورد نهی ائمه معصومین(ع) است، تأکید کردند: شیعه در مباحث علمی هیچ جنگ و تندی ندارد؛ کسی که به غیر شیعیان ناسزا می‌گوید، خلاف قرآن و اهل‌بیت معصومین(ع) حرکت می‌کند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم تصریح کردند: روایات ائمه معصومین(ع) می‌فرمایند که با مخالفان مکتبی خود، با ادب، با عقل، با دلیل، با علم، با حکمت و با محبت برخورد کنید؛ آن‌چه که در کتاب‌های اهل‌سنت بر اساس راهنمایی قرآن و اهل‌بیت معصومین(ع) آمده است، تا جایی که با پنج برنامه یاد شده موافقت داشته باشد، مورد قبول شیعه است اما مطالبی که خلاف علم یا خلاف محبت باشد، ما آن را قبول نداریم.

ایشان عنوان کردند: پرونده اهل‌سنت صد در صد با وهابیت متفاوت است؛ وهابیت ارتش اسرائیل و آمریکا بوده اما اهل‌سنت اشتراکاتی با شیعه دارد که ما نیز مطالب عالمانه و محبت آمیز آنان را می‌پذیریم.

استاد انصاریان گفتند: در یکی از کتاب‌های اهل‌سنت آمده است که ارتش معاویه هنگام شکست از حق، قرآن را به نیزه بردند؛ از این رو امیر مؤمنان علی(ع) فرمودند که ای مردم فریب قرآن‌های کتبی بر سر نیزه را نخورید؛ به سراغ قرآن عینی و مصداقی بروید که در ظرف هستی موجود است؛ من قرآن ناطق هستم.

ایشان بیان کردند: زمانی که امیر مؤمنان حضرت علی(ع) قرآن عینی باشد، جایز نیست که در مشکلات، پیچیدگی‌های فکری و مسائل اخلاقی به غیر این امام همام مراجعه کرد چراکه همه قرآن نزد امیرالمؤمنین(ع) است.


منبع : پایگاه عرفان
 • مسلمان
 • شیعه و سنی
 • استاد حسین انصاریان
 • مسجد امیر
 • مسجد امیر تهران
 • استاد انصاریان
 • مسجد حضرت امیر
 • وهابیت
 • وهابیت ارتش امریکا و اسرائیل
 • پرونده اهل‌سنت صد در صد با وهابیت متفاوت است؛
 • 157
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب

  سایت عرفان ویژه‌نامه منحصربه فرد غدیر را منتشر کرد
  کتابخانه دیجیتال سخنرانی‌های مکتوب استاد انصاریان ...
  استاد انصاریان و پاسخ به چند شبهه کاربردی
  دو موضوعی که پیامبر(ص) 23 سال تکرار کرد
  گزارش تصویری مراسم دعای عرفه با نوای استاد انصاریان
  قرآن قلوب را زنده می کند و حسنات باطنی را شکوفا می سازد
  برگزاری مراسم پرفیض دعای عرفه توسط استاد انصاریان
  گزارش تصویری شب شهادت امام باقر (ع)
  معجزات و کرامات حضرت جوادالائمه در کلام استاد انصاریان
  گزارش تصویری مراسم شام شهادت امام جواد (ع)

  بیشترین بازدید این مجموعه

  آغاز پروژه «شهر مجازی تمدن اسلامی»
  دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان
  هدهد، اولین شبکه کودک شیعی بدون موسیقی
  تلاش انگلیس برای حضور بیشتر مسلمانان در میان نیروهای ...
  چه کسی پیامبر(ص) را «رسول‌الله» خطاب کرد؟
  با این ذکر از غیبت کردن جلوگیری کنید
  عظمت زیارت حضرت سید الشهداء علیه السلام
  اهتراز پرچم گنبد حرم حضرت عبدالعظیم(ع) بر فراز برج ...
  استاد انصاریان: حسد زندگی را به آتش می کشد/ در عبادت ...
  نسخه معرفتی استاد انصاریان برای رهایی از همّ و غم دنیا ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا