فارسی
جمعه 13 تير 1399 - الجمعة 12 ذي القعدة 1441
  1443
  0
  0

استاد حسین انصاریان عنوان کردند؛ نور هدایت، عنایتی الهی برای بنده خداخواه

استاد حسین انصاریان عنوان کردند؛  نور هدایت، عنایتی الهی برای بنده خداخواه

 

استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم شب گذشته در سیزدهمین جلسه از سلسله سخنرانی‌‌های «ویژگی‌های خود شناسان» در حسینیه همدانی‌های تهران اظهار داشتند: با توجه به روایتی از حضرت رسول اکرم(ص)، زمانی که نور وارد دل شود، آن دل گستردگی و گشایش می‌یابد؛ این گشایش نیز نعمتی ویژه‌ای است که به انبیاء الهی و اهل تسلیم عنایت شده است.

ایشان فرمودند: گشایش دل نعمتی است که حضرت موسی آن را با دعای «رب اشرح لی صدری» از خدای متعال تمنا می‌کند؛ همچنین گنجایش قلب نعمتی است که خدای متعال آن را در قرآن کریم به رخ حضرت رسول اکرم(ص) می‌کشاند.

استاد انصاریان با بیان این‌که تسلیم خدا شدن به معنای چون و چرا نیاوردن در برابر اوامرش است، ابراز کردند: خدای رحمان برای امتیاز بندی میان اهل خودش و بیگانگان در آیه مبارکه « أَفَمَنْ شَرَحَ اللَّهُ صَدْرَهُ لِلْإِسْلَامِ فَهُوَ عَلَىٰ نُورٍ مِنْ رَبِّهِ» می‌فرماید، گستردگی دل و گنجایش قلب برای تسلیم خدا شدن، در دست من است.

ایشان خاطرنشان کردند: شرح صدر و گنجایش دل نعمت ویژه‌ای است که خدای متعال به انسان مؤمن عطا کرده و او را متکی بر نور عظیمی از خودش می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم افزودند: کسی خداخواه می‌شود که خودش را فدا کرده و هیچ‌گاه خواسته‌های خود را بر خواسته‌های خدا ترجیح ندهد.

ایشان یادآور شدند: اگر بنده‌ای خدا را بخواهد و خود را فدای خواسته‌های پروردگارش کند، خدای متعال هم 10 نور را در قلب آن مؤمن جای می‌دهد که نخستین آن نورها، نور هدایت است.

استاد انصاریان با بیان این‌که نور هدایت به دل جهت می‌دهد، ادامه دادند: دلی که نور هدایت ببیند، کمک بسیاری به صاحب خود برای عزیز شدن نزد خدا و بندگانش می‌کند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کردند: کسی که از پرداخت خمس ممانعت می‌کند، مال امام زمان(عج) را غصب کرده است.

 


منبع : پایگاه عرفان
  1443
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب


بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر