فارسی
چهارشنبه 17 آذر 1400 - الاربعاء 4 جمادى الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
447
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 8 تير 1394 ساعت 09:39 صبح

استاد حسین انصاریان: نور دل، یقین به خطورات قلبی را به ارمغان می‌آورد

استاد حسین انصاریان: نور دل، یقین به خطورات قلبی را به ارمغان می‌آورد

 

استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم شب گذشته در دهمین جلسه از سلسله سخنرانی‌‌های «ویژگی‌های خود شناسان» در حسینیه همدانی‌های تهران اظهار داشتند: رسول خدا(ص) می‌فرمایند، زمانی که نور وارد قلب انسان می‌شود، آن را گسترانده و پرگنجایش می‌کند؛ از روایات دیگر استفاده می‌شود که این نور، نور ایمان، معرفت، محبت به خدا، انبیاء، ائمه طاهرین و اولیای الهی است.

ایشان با بیان این‌که درک فیوضات الهی، خواست بنده را می‌طلبد، فرمودند: نور ایمان وارد قلب کسی می‌شود که شایستگی پذیرش این نور را به پروردگار عالم نشان دهد؛ کسی که راه ابراز شایستگی را طی کند، به مقصد نور الهی خواهد رسید و خدای متعال نیز به او یقینی نسبت به خطورات قلبی اهدا می‌کند.

استاد انصاریان با اشاره به نشانه‌های وارد شدن نور به قلب در روایتی از حضرت رسول اکرم(ص) ابراز کردند: کناره گیری از تیرهای زهرآگین در مادیات دنیا یکی از این نشانه‌هاست که دل را از تاریکی جدا می‌کند.

ایشان خاطرنشان کردند: خدای متعال، گمراهان را به سه دست قریب، بعید و مبین تقسیم می‌کند؛‌ کسی که در ضلال بعید به سر می‌برد، با وجود 124 هزار پیغمبر هم دست از ربا و رشوه خواری و فساد در زمین بر نمی‌دارد؛ افرادی که در اختلاس، بی حجابی و فساد مشغولند، کوچک‌ترین اعتقادی به حقیقت خدای متعال و آینده عالم نداشته و احتمال آمدن روز محشر را هم نمی‌دهند.

استاد حوزه علمیه قم افزودند: خدای متعال در قرآن کریم به برخی از عاشقان خود اشاره می‌کند که فاصله‌ای میان آنان و خدای متعال وجود ندارد؛ این افراد هیچ رفتاری خلاف میل خداوند عالم انجام نمی‌دهند.

ایشان با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم یادآور شدند: انسان مفسد که بوزینه صفت می‌شود، همه چیزشان به باد رفته و خیال می‌کنند که رفتارهای ناپسندشان، شایسته است؛ این دسته از افراد، فاسدان عالم را الگوی خود قرار داده‌اند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کردند: پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند که دین داری در آخرالزمان مانند نگاه داشتن آتش در مشت است و من مشتاقم که مؤمنان آن زمان را ببینم؛ نور الهی که به دل وارد شود، خدا، قرآن، انبیاء، ائمه معصومین، محبت و عشق را به همراه خود می‌آورد.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم تصریح کردند: کسی که با نور الهی زندگی می‌کند، از تمام جنبندگانی که خدای متعال آفریده است، بهتر هستند.

ایشان عنوان کردند: نور رابط میان انسان عاشق و معشوق الهی است؛ ارتباطی را که نور ایمان میان انسان‌ها و خداوند و اهل‌بیت معصومین(ع) به وجود می‌آورد، آن انسان را عزیز پروردگارش می‌کند.

استاد انصاریان با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم گفتند: خدای متعال در هیچ چیز دنیا به جز قبض روح مؤمن دو دل نشده است چراکه ناراحتی بنده خودش را هیچ‌گاه نمی‌خواهد اما به ناچار عمر جاوید هم به کسی نمی‌دهد.


منبع : پایگاه عرفان
 • مومن
 • استاد حسین انصاریان
 • قرآن کریم
 • استاد انصاریان
 • حسینیه همدانی ها
 • رسول اکرم
 • ویژگی‌های خود شناسان
 • فیوضات الهی
 • 447
  0
  0% (نفر 0)
   
  نظر شما در مورد این مطلب ؟
   
  امتیاز شما به این مطلب ؟
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

  آخرین مطالب


  بیشترین بازدید این مجموعه


   
  نظرات کاربر

  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز

  گزارش خطا  

  ^