فارسی
سه شنبه 24 تير 1399 - الثلاثاء 23 ذي القعدة 1441
  2230
  0
  0

استاد حسین انصاریان: نور ایمان، دل را وسیع و محبت را افزون می‌کند

استاد حسین انصاریان: نور ایمان، دل را وسیع و محبت را افزون می‌کند

استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم در هفتمین جلسه از سلسله سخنرانی‌‌های «ویژگی‌های خود شناسان» در حسینیه همدانی‌های تهران اظهار داشتند: با توجه به آیات صریح کتاب خدا، سامان داشتن زندگی دنیا و آخرت هر انسانی در گرو قلب سالم او است.

ایشان فرمودند: برخی از آیات قرآن کریم تصریح می‌کنند که آتش جهنم مشرف به قلب بوده و بهشت نیز جایگاه قلوب پاکیزه است؛ بنابراین باید توجه بیشتری بر این عضو داشته باشیم و از آن در برابر کفر، شرک، ‌حسد، کینه، طمع، حرص و بخل مراقبت کنیم.

استاد انصاریان ابراز کردند: چنانچه قلب انسان بیمار شود، همه اعضا را بیمار کرده و اعمال و اخلاق را به فساد می‌کشد؛ از این رو چنانچه قلبی بیمار شده و درمان نشود، آتش دوزخ بر صاحب آن قلب اشراف می‌یابد.

ایشان با بیان این‌که انسانی که اخلاق و عمل صادقانه‌ای دارد، سرمایه دار سنگین الهی در دنیا و آخرت است،‌ خاطرنشان کردند: قلب پاک و سالم، قلبی آرام، با مهر، با محبت، با رقت، با ایمان و با صدق است که اعضا و جوارح را نیز هم وصف خود می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به روایتی از حضرت رسول اکرم(ص) افزودند: هنگامی که نور ایمان به خدا و قیامت وارد قلب انسانی می‌شود؛ قلب وی به خاطر جمال آن نور، خود را می‌گستراند.

ایشان یادآور شدند: راه باور به خدا و قیامت، راه آسانی است که لازمه آن فکر و فهم قرآن و روایت را می‌طلبد؛ هر کسی به هر اندازه‌ای که قرآن و روایات را بفهمد، به همان مقدار قلب او نورانی و گسترده می‌شود.

استاد انصاریان با بیان این‌که ایمان به پروردگار و معاد نور محبت به خدا و ائمه طاهرین(ع) و اولیای الهی را به ثمر می‌رساند، ادامه دادند: حضرت رسول اکرم(ص)، دل کندن از مادیاتی که مانع از رسیدن به خدا است را از جلمه نشانه‌های ورود نور به قلب معرفی می‌کنند.

ایشان تأکید کردند: بر اساس فرمایش حضرت رسول اکرم(ص)،از دیگر علامات ورود نور به دل این است که انسان هر لحظه مرگ را در مقابل خود دیده و هر لحظه به فکر اساسیه و ابزار زندگی برزخی خود باشند.

ایشان با بیان این‌که پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند «دنیا یار خوبی برای آباد کردن آخرت ما است»،‌عنوان کردند: رد و اثبات علوم معنوی و سخنان حضرت رسول اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) ربطی به علوم مادی ندارد؛ ارزش مسلمانی ما پذیرش بی چون و چرای سخنان ائمه اطهار(ع) است.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با بیان این‌که علوم مادی خدمات بسیاری به بشریت کرده و هر روز در حال تغییر و تحول است، تصریح کردند: علوم دینی برگرفته از سخنان گوهربار انبیای الهی و ائمه معصومین(ع) در حوزه معنویت، وحی و معاد، ‌علومی نیستند که قابل تغییر و تحول بوده و بر همین اساس بتوان به حقانیت و عدم حقانیت آن‌ها حجت آورد.

استاد انصاریان گفتند: نور ایمان به قدری جاذبه دارد که هیچ کس حاضر به دل بریدن از حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در مقابل میلیاردها تومان پول هم نیست؛ این اعتقادات و حضور در جلسات کسب معرفت به سبب نور ایمانی است که با هیچ یک از علوم مادی همخوانی ندارد.

ایشان بیان کردند:یکی از علامات نور ایمان این است که انسان را وادار به آخرت سازی می‌کند؛ مؤمن با نور ایمانی که در دل دارد، با وجود گناهانی که دارد، اما دلخوش به خدای خود است.

 • اهلبیت
 • انصاریان
 • ایمان
 • رمضان
 • ماه رمضان
 • استاد انصاریان
 • رسول اکرم
 • نور ایمان
 •   2230
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

       شناخت حضرت معصومه(س) موجب اجتناب از معصیت خواهد شد  
      ثمرۀ اتصال معنوی به اولیای الهی چیست؟/ ارزش‌های ...
      مشاهده امواج حقایق عرشی در آیات قرآن/ عمر خود را درست ...
      گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در حرم حضرت ...
      تأمین سعادت انسان بستگی به ارتباط اعتقادی و عملی با ...
      گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در حرم حضرت ...
      نسخه دیجیتالی ارتقاء یافته مفاتیح الجنان با ترجمه ...
      سخنرانی استاد انصاریان در حرم مطهر حضرت معصومه(س) ...
      خداوند، آگاه به عمق قلب بندگان/ معرفتِ به پروردگار، ...
      بلندی همّت کمبودها را جبران می‌کند/ موانع انسان برای ...

  بیشترین بازدید این مجموعه

         به مناسبت میلاد پنجمین اختر آسمان ولایت و امامت/ نقش ...
        جلسه دینی ـ پژوهشی اساتید دانشکده الهیات دانشگاه ...
        کلیپ تصویری : تفاوت دین شناسی و دین داری ...
        استاد حسین انصاریان: خدای رحمان از قلب بیمار و حسود ...
        استاد حسین انصاریان تبیین کردند؛ توشه آخرت از لسان ...
        استاد انصاریان: اسلام همواره مؤمنان را توصیه به کسب ...
        استاد انصاریان در روز شهادت امیرالمؤمنین(ع) عنوان ...
        گزارش تصویری/ احیاء شب بیست و سوم رمضان در حرم مطهر ...
        گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در خوانسار و ...
        ثمرۀ اتصال معنوی به اولیای الهی چیست؟/ ارزش‌های ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز