فارسی
پنجشنبه 19 تير 1399 - الخميس 18 ذي القعدة 1441

  2775
  1
  0

مسئله شفاعت و توسل  

مسئله شفاعت و توسل  
 
منبع: اعتقاد ما , مکارم شیرازی ، ناصر
 

پیامبران الهی و از همه برتر پیامبر اسلام (ص) دارای مقام شفاعتند و برای گروه خاصی از گنهکاران نزد خداوند شفاعت می کنند، ولی آن هم به اذن و اجازه پروردگار است: «ما من شفیع الا من بعد اذنه، هیچ شفاعت کننده ای نیست مگر بعد از اذن و اجازه پروردگار» . (1)

«من ذا الذی یشفع عنده الا باذنه، کیست که در نزد او شفاعت کند جز به فرمان او» (2) و اگر در بعضی از آیات قرآن اشاره به نفی شفاعت بطور مطلق شده و می فرماید: «من قبل ان یاتی یوم لا بیع فیه و لا خلة و لا شفاعة، انفاق کنید پیش از آن که روزی فرا رسد که در آن روز نه بیع وجود دارد (تا کسی بتواند سعادت و نجات را برای خود خریداری کند) و نه دوستی (و رفاقتهای معمولی سودی دارد) و نه شفاعت » (3) منظور شفاعت استقلالی و بدون اذن خداست، یا درباره کسانی است که قابلیت شفاعت ندارند، زیرا بارها گفته شد که آیات قرآن یکدیگر را تفسیر می کنند.

ما معتقدیم:مساله شفاعت، وسیله مهمی است برای تربیت افراد، و باز گرداندن گنهکاران به راه راست و تشویق به پاکی و تقوا و احیای امید در دل آنان، چرا که مساله شفاعت، بی حساب و کتاب نیست، تنها در مورد کسانی است که شایستگی آن را داشته باشند، یعنی آلودگی آنها در حدی نباشد که رابطه خود را با شفیعان بکلی قطع کرده باشند، بنابراین مساله شفاعت به گنهکاران هشدار می دهد، تمام پلها را پشت سر خود خراب نکنند و راهی برای بازگشت برای خود بگذارند و لیاقت شفاعت را از دست ندهند.

 

مساله توسل

مساله «توسل » نیز شبیه مساله «شفاعت » است، این مساله به صاحبان مشکلات معنوی و مادی اجازه می دهد که دست به دامان اولیاء الله بزنند تا به اذن الله حل مشکلاتشان را از خدا بخواهند، یعنی از یکسو خود به درگاه خدا روی می آورند و از سوی دیگر اولیاء الله را وسیله قرار می دهند: «و لو انهم اذ ظلموا انفسهم جائوک فاستغفروا الله و استغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما، اگر آنها هنگامی که به خود ستم می کردند (و مرتکب معصیت می شدند) به نزد تو می آمدند و از خدا طلب آمرزش می کردند، و رسول خدا (ص) نیز برای آنها طلب آمرزش می نمود خدا را توبه پذیر و مهربان می یافتند» . (4)

و نیز در داستان برادران یوسف (ع) می خوانیم: «آنها به پدرشان متوسل شدند و گفتند: «یا ابانا استغفر لنا انا کنا خاطئین، ای پدر!برای ما، از خدا آمرزش بخواه، چرا که ما خطا کار بودیم!» پدر پیر (یعقوب پیامبر) این پیشنهاد را از آنها پذیرفت و به آنان وعده مساعد داد و گفت: «سوف استغفر لکم ربی، به زودی برای شما از پیشگاه پروردگارم طلب آمرزش می کنم » . (5) اینها گواه بر این است که «توسل » در امتهای پیشین بوده و هست.

ولی نباید از این حد منطقی فراتر رفت، و اولیاء الله را مستقل در تاثیر و بی نیاز از اذن خدا دانست که سبب «شرک و کفر» خواهد شد.

و نیز نباید توسل به صورت عبادت اولیاء الله در آید که آن هم «شرک و کفر» است، زیرا آنها در ذات خود و بدون اذن پروردگار مالک سود و زیانی نیستند: «قل لا املک لنفسی نفعا و لا ضرا الا ما شاء الله، بگو:من (حتی) برای خودم مالک سود و زیانی نیستم مگر آنچه خدا بخواهد» (6) و غالبا در میان گروهی از عوام از همه فرق اسلامی همیشه افراط و تفریطهایی در مساله توسل دیده می شود که باید آنها را ارشاد و هدایت کرد.

 

پی نوشتها:

1- سوره یونس، آیه 3.

2- سوره بقره، آیه 255.

3- سوره بقره، آیه 254.

4- سوره نساء، آیه 64.

5- سوره یوسف، آیه 97 و 98.

6- سوره اعراف، آیه 188.


منبع : پایگاه حوزه
 • پیامبر و اهل بیت (ع)
 • دعا
 • پیامبر اکرم
 • شفاعت
 • توسل
 •   2775
    1
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

      هر جا کم آوردی، 100 مرتبه این ذکر را بگو
      هر جا کم آوردی، 100 مرتبه این ذکر را بگو
      هر جا کم آوردی، 100 مرتبه این ذکر را بگو
      عذاب دنیایی!
      عذاب دنیایی!
      حق پدر و مادر
      عارف واقعی کیست؟
      عارف واقعی کیست؟
      عارف واقعی کیست؟
      نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها

  بیشترین بازدید این مجموعه

        حجاب از نگاه استاد انصاریان
        نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها
        قابل توجه زنان آزاردهنده به همسر
        شکر گزاری در قرآن
        زهد و پارسایی
        شب هاي روشن
        خدای شکر کننده و خدای شکر شونده !
        پژوهشی در هویت تاریخی حضرت رقیه (علیهاالسلام)
        هر جا کم آوردی، 100 مرتبه این ذکر را بگو
        تمکین در برابر دستورات دین و مقدرات الهی

   
  نظرات کاربر
  ناشناس
  سلام از تصویر مطلب شما در وبلاگمان استفاده کردیم.
  پاسخ
  0     0
  18 دى 1394 ساعت 3:06 بعد از ظهر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز