فارسی
پنجشنبه 13 آذر 1399 - الخميس 17 ربيع الثاني 1442

  215
  0
  0

استاد انصاریان : شناخت الطاف و نعمت های الهی موجب تواضع و بندگی در برابر خداوند می شود

استاد انصاریان : شناخت الطاف و نعمت های الهی موجب تواضع و بندگی در برابر خداوند می شود

استاد حسین انصاریان اظهار داشتند: پروردگار عالم در قرآن مجید از دو خورشید مادی در منظومه شمسی و خورشید معنوی در عالم امکان یاد می‌کند؛ در سوره نبأ با عبارت «و جعلنا سراجا وهاجا» به خورشید مادی و در سوره احزاب با عبارت «یا ایها النبی انا ارسلناک شاهدا و مبشرا و نذیرا و داعیا الی الله باذنه و سراجا منیرا» به حضرت رسول اکرم(ص) به عنوان خورشید معنوی اشاره می‌کند.

ایشان با بیان این‌که خورشید مادی سه ویژگی مهم دارد که در خورشید معنوی هم تطبیق دارد، فرمودند: نخستین ویژگی خورشید حافظ بودن آن است؛ حافظ با وزن اسم فاعل به معنای شخص نگهدارنده است؛ البته در لغتی هم به معنای مربی و پرورشدهنده و در لغتی دیگر نیز به معنای مطهر بودن و پاک کننده ترجمه شده است.

استاد انصاریان با اشاربه به ویژگی حافظ بودن خورشید مادی ابراز کردند: زمین در فاصله 150 میلیون کیلومتری در حال چرخش در مدار خورشید است که به سبب نیروی جاذبه و دافعه این فاصله همواره ثابت مانده و این فاصله را یکسان نگاه داشته است. چنانچه خورشید می‌توانست بدون اجازه خدا، نیروی حافظ‌ بودن خود را کم کند، فاصله زمین نسبت به خورشید تغییر می‌یافت که ادامه حیات به سبب حرارت بالا یا سرمای شدید از بین می‌رفت.

ایشان خاطرنشان کردند: چنانچه به این ویژگی حافظ بودن خورشید به درستی بنگریم که به خواست پروردگار متعال، حرارت بسیار بالا با شعله‌های چند هزار کیلومتری خورشید را در فاصله‌ای به ما می‌رساند که سراسر ثمربخش باشد، در برابر خدای حق تعالی با ادب و متواضع می‌شویم و می‌فهمیم که قدرت شکر واقعی همین یک نعمت را هم نخواهیم داشت.

استاد حوزه علمیه قم افزودند: انسانی که به سبب دیدن و دقت بر الطاف الهی در خلقت و نعمات، خدابین شود، آرام و ‌اهل گذشت، عفو، درستی و کرامت می‌شود و زبان مقیدی پیدا می‌کند؛ چون خدا را می‌بیند و می‌داند که خدا نیز او را می‌بیند.

ایشان با تأکید بر این‌که خدای متعال هر لحظه انسان را می‌بیند، یادآور شدند: کار دوم خورشید، مربی بودن آن است؛ اگر آفتاب به ما و نباتات نرسد، پژمرده شده و بیمار می‌شویم و از همین رو مردم مناطقی که آفتاب زیادی نمی‌بینند، دچار بیماری‌های پوستی بیشتری هستند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم تصریح کردند: وجود مبارک حضرت رسول اکرم(ص) حافظ انسان‌ها است؛ خورشید حافظ تکوینی و رسول اکرم(ص) حافظ تشریعی است؛ خورشید به اجبار از مردم حفاظت می‌کند اما مردم در رابطه با حضرت رسول اکرم(ص) باید خود را به اختیار خود در دست نبوت ایشان قرار داده و دچار افراط و تفریط و ضلال مبین و بعید و انواع فسادها نشود.

ایشان عنوان کردند: پیامبر اکرم(ص) مطهر است؛ انسانی که فرهنگ ایشان را بپذیرد، از آلودگی حسد، حرص، کینه، ریا و بخل شست‌وشو یافته و پاک می‌شود.

استاد انصاریان در پایان اظهار داشتند: امروز این برنامه بر عهده وجود مبارک حضرت امام زمان(عج) است که شیعیانی که بخواهند را حفظ می‌کند، تربیت می کند و آنان را از آلودگی پاک می‌کند.

 • پیامبر اکرم
 • بندگی خداوند
 • نعمت هاب الهی
 •   215
    0
    0
  امتیاز شما به این مطلب ؟

  آخرین مطالب

  پیام تسلیت استاد انصاریان در پی شهادت استاد فخری زاده
  تمامی آثار استاد انصاریان با تخفیف ویژه ارائه می‌شود
  امام مبین با ظاهر و باطن عالم ارتباط دارد
  حضرت محمد(ص) عاشق هدایت مردم بود
  گزارش تصویری سخنرانی استاد انصاریان در شب میلاد ...
  واقعه کربلایِ امام حسین(ع) تاکنون میلیاردها بی‌دین را ...
   پیش‌نیاز رسیدن به خداوند، روحی آزاد و قدرتمند است
  گزارش تصویری/ سخنرانی استاد انصاریان در روز شهادت امام ...
  مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسگری(ع) با سخنرانی استاد ...
  انسان کامل از تمام ارزش‌ها و کمالات برخوردار است

  بیشترین بازدید این مجموعه

  محاکمه يک شاعر توهين کننده به اسلام
  در ماه مبارک رمضان؛اعزام6500مبلغ دینی از قم به نقاط ...
  آيت‌الله شیخ علي صافي گلپایگانی درگذشت
  استقبال مسلمانان فرانسه از يک مستند
  برگزاری همايش «انتخاب راه درست زندگی برای مسلمانان»
  حضرت استاد انصاریان: دین آسان است پس آن را برای مردم ...
  برگزاری جلسات قرآن ویژه کودکان در قطر
  برپایی نمایشگاهی از قرآن‌های نفیس جهان در کویت/ نمایش ...
  استاد انصاریان: ثروت‌اندوزی و حرص زیاد، علت اصلی ...
  استاد انصاریان: دو ترازو برای سنجش اعمال/ خوشبختی دنیا ...

   
  نظرات کاربر
  پر بازدید ترین مطالب سال
  پر بازدید ترین مطالب ماه
  پر بازدید ترین مطالب روز