فارسی
سه شنبه 01 مهر 1399 - الثلاثاء 4 صفر 1442

  3977
  0
  0

رمز موفقيت ابن‏سينا

ابن‌سينا جمله‌اى دارد كه بسيار پرارزش است. شيخ الرئيس كه خود انسان باارزشى بود، در شهر بلخ و در سن هجده سالگى، طاقت ماندن نداشت، به سبب اين‌كه در تمام منطقه بلخ استادى نبود كه بتواند از او استفاده كند، زيرا حركت عقلى‌اش فوق‌العاده سريع بود. كتاب‌هاى او عبارت‌اند از: كتاب شِفا كه يكى از كتاب‌هاى بزرگ فلسفه در طول تاريخ است و نمونه‌اش در اين پنج هزار سال عمر فلسفه كمتر آمده است، هم‌چنين كتاب اشارات، و كتاب قانون كه در علم طب است.

دانشمندان بزرگ شرق و غرب مى‌گويند كه اكثر مطالب اين كتاب نه تنها كهنه نشده، بلكه هنوز هم زنده است. 1100 سال پيش، او در گوشه شهر همدان نشسته و كتاب قانون را نوشته و بيمارى‌ها را با درمانش توضيح داده است. او وقتى به مساله معده مى‌رسد مى‌گويد: معده انسان مى‌تواند دچار ده نوع درد شود. يازدهمى آن هنوز پيدا نشده است!

به يقين، مغز ابن سينا از مغز ما سنگين‌تر نبوده. او هم يك ايرانى معمولى بوده كه تنها تفاوتش با ما در بهره‌گيرى از عقل بوده است. به هر حال، در اين دنيا، يكى دنبال زيبايى بازو و قدرت مچ مى‌رود؛ يكى در پى زيبايى اندام خويش است و ديگرى به دنبال كسب مقام قهرمانى است. ابن‌سينا هم در پى قهرمانى عقل بود. براى همين، عقلش را به كار گرفت و لحظه‌اى وقتش را تلف نكرد.


منبع : پایگاه عرفان
  3977
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب


بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز