فارسی
جمعه 24 ارديبهشت 1400 - الجمعة 1 شوال 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
157
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

گفتاری درباره راه تحصیل نعمت

راه تحصیل نعمت

 هر نوع کار و کوشش مثبتى براى تحصیل معاش ، بدون تردید ، عبادت و بندگى خداست ; زیرا خداى مهربان در قرآن مجید در آیات فراوانى بندگان خود را به آباد کردن زمین ، به دست آوردن رزق حلال ، کسب معاش و تجارت و خرید و فروش سالم امر مى نماید ، و اطاعت امر حق ، عبادت و بندگى است و این عبادت و بندگى را در قیامت اجر و ثواب است .

عناوینى چون تجارت ، بیع و شرا ، اجاره ، وکالت ، مساقات ، مزارعه ، مضاربه ، مشارکت ، صنعت ، آموختن دانش به دیگران ، خطاطى ،خیاطى ، صباغى ، دباغى ، دامدارى همراه باشرایط اسلامى و انسانى ، راههاى مثبت به دست آوردن نعمت هاى مادى است که کوشنده ى در هر یک از این امور مورد محبت حق است ، و جداى از هر کدام از آنها ، و تحصیل رزق و روزى از راههاى خلاف اسلام و اخلاق و انسانیت عامل نفرت خداوند است .

قرآن عظیم در این مساله مى فرماید :

 یَا ایُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لاَ تَاْکُلُوا اَمْوَالَکُم بَیْنَکُم بِالْبَاطِلِ اِلاَّ اَن تَکُونَ تِجَارَهً عَن تَرَاض مِنْکُمْ . . . (1)

    اى کسانى که ایمان آورده اید ! اموال یکدیگر را از راه غیر حق نخورید ، مگر آنکه داد و ستدى باشد که با رضایت خودتان انجام گرفته.

 

 یَا اَیُّهَا النَّاسُ کُلُوا مِمَّا فِی الْاَرْضِ حَلاَلاً طَیِّباً وَلاَ تَتَّبِعُوا خُطُواتِ ال شَّیْطانِ ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1 ـ نساء ( 4 ) : 29 .اِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ (1) .

    اى مردم ! از آنچه در زمین حلال و پاکیزه است بخورید و گامهاى شیطان را پیروى ننمایید ، که شیطان دشمن آشکار شماست .

در هر صورت آنچه از جانب حق حلال اعلام شده ، و از طریق کسب مشروع به دست مى آید مصرفش بدون اسراف و تبذیر حلال ، و آنچه از راه نامشروع به دست مى آید ، گرچه ذاتاً حلال باشد ، مانند خوردنیها و پوشیدنیها مصرفش حرام و نگاه داشتنش ممنوع ، و بازگرداندن آن به مالک و صاحب اصلى اش واجب است .

 برگرفته از کتاب توبه آغوش رحمت

157
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

صداش بزن
هر چیزی را نگو!
بیا در خونم
دعوت شیطانی
حواست به خودت باشه
شب تقدیر
علی تنهاست بر مومن، امیر اول و آخر
از نو بساز
کمی ناز کن
ناامید نباش

بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا