فارسی
پنجشنبه 06 آذر 1399 - الخميس 10 ربيع الثاني 1442

  70
  0
  0

ارزش رفاقت صحيح‏

 

در باب ارزش رفاقت صحيح و دوستى درست و واقعى امام صادق عليه السلام از پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله روايت مى كند كه آن حضرت به اصحابش فرمود:

«أىُّ عُرَى الْايمَانِ أَوْثَقُ؟ فَقَالُوا: اللَّهُ وَرَسُولُهُ أعْلَمُ وَقَالَ بَعْضُهُمْ: الصَّلاةُ، وَقَالَ بَعْضُهُمْ: الزّكَاةُ، وَقَالَ بَعْضُهُمْ: الصِّيَامُ، وَقَالَ بَعْضُهُمْ الحَجُّ وَالعُمْرَةُ، وَقَالَ بَعْضُهُمْ: الجِهَادُ، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه و آله: لِكُلِّ مَا قُلْتُمْ فَضْلٌ وَلَيْسَ بِهِ وَلكِن أوثَقُ عُرَى الايمَانِ الحُبُّ فِى اللَّهِ وَالبُغْضُ فِى اللَّه وَتَوالِى أوْلِيَاءِ اللَّهِ وَالتَّبَرّى مِنْ أعْدَاءِ اللَّهِ» .

كدام دستگيره ايمان محكم تر است؟ گفتند: خدا و پيامبرش داناتر است و برخى گفتند: نماز و گروهى گفتند: زكات و عده اى گفتند: روزه و بعضى گفتند: حج و عمره و برخى گفتند: جهاد، پس پيامبر فرمود:

براى هر يك ا ز آنچه گفتيد برترى و فضلى است ولى آن نيست لكن استوارترين دستگيره ايمان، محبت در راه خدا و كينه در راه او و دوستى با دوستان خدا و ترك رابطه و بيزارى از دشمنان خداست.

به حقيقت و راستى، خير در وجود كسى است كه ارزش هاى الهى و انسانى براى او خوش آيند و امور پست و شيطانى مورد نفرت او باشد، چون آراسته به چنين حالى باشد به خوبى ها و نيكوكاران روى مى آورد و از بدى ها و بدكاران روى مى گرداند.

 

 

 


منبع : پایگاه عرفان
  70
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

مقام حضرت معصومه (س)
همه‌چیز پیش پروردگار حاضر است
خدا به اندازۀ هستی به ما حق دارد
ناراحت چیزی که از دست رفته نباشید
ارزش مؤمن در کلام امام عسکری(ع)
همه ما از خدا هستیم
دور شدن از خدا
تدبر در قرآن مجید
ازدواج در چارچوب ارزش‌ها
کلید آمرزش آسان

بیشترین بازدید این مجموعه

درخواست‏هاى بيجا و نامعقول‏
روايات و مسئله شوم اختلاف‏
نتيجه شوم مستى‏
حضرت ام البنین سلام الله علیها
دعا برای دختر دار شدن
شاهراه معرفت
راه سعادت
رحمت ویژه الهی
نفرین امام هادی(ع)
مقام حضرت معصومه (س)

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز