فارسی
چهارشنبه 13 مرداد 1400 - الاربعاء 24 ذي الحجة 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
1781
1
نفر 3
100% این مطلب را پسندیده اند

تفاوت فرشتگان با انسان

 

ملائكه كه در دايره تكليف اختيارى نيستند، ملك، ملك است نه با نگه داشتن شهوتش از حرام، چون شهوت ندارد، ملك، ملك است نه با حفظ خودش از مال حرام؛ چون ملك نيازى به مال ندارد، ملائكه در مقابل هيچ جاذبه اى نيستند،  از ابتدا كه آفريده شده جبرئيل است و تا پايان كار هم جبرئيل است، لغزشى براى او نيست. پيامبر  صلى الله عليه و آله همه آنها را به خورشيد و ماه مثال زدند:

 « لاَ الشَّمْسُ يَنبَغِى لَهَآ أَن تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَ لاَ الَّيْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَ كُلٌّ فِى فَلَكٍ يَسْبَحُونَ »

 آفتاب، اختيارى از خودش ندارد، ميلياردها سال به همين حال هست تا خاموش شود. ماه، ميلياردها سال به همين حال هست تا متلاشى شود، اين انسان است كه تمام قوه ها و استعدادهاى خودش را مى تواند تبديل به خواسته هاى پروردگارش كند، در حالى كه در ميدان انواع جاذبه هاى ضد الهى زندگى مى كند!

 

ميليونها دعوت ضد حق كنار گوش او است، ميليونها منظره ضد حق در مقابل ديدگان او هست! انواع محرمات مثل دريا كنار زندگيش موج مى زند؛ ولى او در چنين عرصه گاه عجيب و غريب و شكننده و شگفت انگيز و هلاك كننده، سلمان، مقداد، عمار، ميثم، رشيد هجرى مى شود.


منبع : پایگاه عرفان
1781
1
100% (نفر 3)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

ضرورت و ارزشِ معرفت و شناخت
ایمانِ عارفانِ اهل معرفت
حكايت سعدى درباره حرص مال دنيا
اهمیت تلاش در کسب معرفت و شناخت
خودشناسی، عامل دستیابی به خداشناسی
قلب، جایگاه معرفت الهی
برنامۀ خداوند برای زندگی انسان
قرآن کریم، منبع عظیم معرفت
معنا و فلسفۀ عبادت
خصوصیات و جایگاه اهل معرفت

بیشترین بازدید این مجموعه

هدايت و گمراهي اختياري

 
نظرات کاربر
مهرزاد عربی
با عرض سلام و ادب به محضر والا مقام استاد گرامی. با اینکه با لطف و عنایت پروردگار عالم هستی به مراتب و مراحلی رسیده ام اما هنوز گه گاهی آن اجنه حیوانی نزدیکم می آیند هر چند که پروردگارم روش هلاکتشان به این بنده گنه کار آموخته است اما حضورشان را نمیدانم که در ذکرها و بخصوص هنگام شروع مکاشفه ای که در حال عنایت است بنده را بناگاه تکان میدهند و از آن حالت روحانی خارج مینمایند . با تشکر م . عربی ۵۴ ساله
پاسخ
0     0
29 مرداد 1395 ساعت 12:39 صبح
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا