فارسی
چهارشنبه 09 آذر 1401 - الاربعاء 6 جمادى الاول 1444
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
0
نفر 0
تاریخ انتشار : 17 دى 1392 ساعت 9:45 بعد از ظهر

تنها جای مجاز برای آرایش کردن

تنها جای مجاز برای آرایش کردن
۱۴۰۰ سال پیش پول عطر پیامبر(ص) گران‌تر از پول لباسش بود، در واقع پیامبر (ص) از ما مدرن‌تر بودند. امام رضا (ع) نیز پنج تا مسواک مخصوص برای نمازهای پنج‌گانه داشتند؛ این‌ها نشانه اهمیت بزرگان دین به نماز است.

 

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز: نخستین اجلاس نماز یاوران محلات شهر تهران دیروز صبح (دوشنبه 16 دی ماه جاری) در تالار ایوان شمس معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با حضور مسئولان کانون‌های نماز و اذان 374 محله‌سرای پایتخت برگزار شد.

 

*مسجد در گذشته مأمن مردم بوده است

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه اگر مسأله نماز در جامعه حل شود، تمام مشکلات از آن محیط رخ ‌می‌بندد، در زمان گذشته بنیاد 15 خرداد،‌ کمیته امداد و بهزیستی نبود، بلکه هنگامی مردم در کنار هم در مسجد جمع می‌شدند،‌ می‌فهمیدند که چه کسی فقیر و غنی است و ثروتمندان محله برای حل مشکلات محله اقدام می‌کردند.

 

*محوریت در سرای محله مسجد باشد

وی با اشاره به جایگاه مسجد در محلات افزود: در این خصوص مثال بزنم، اگر شیر مادر را قطع کنید و به نوزاد 100 قلم ویتامین و آمپول و شیرخشک بدهید، هیچ‌کدام کار شیر مادر را نمی‌کنند، در ابتدا تبلیغ شیرخشک کردند، بعد فهمیدند چه آسیبی دارد، بعد کنگره بین‌المللی شیرمادر را گذاشتند، حال سرای محله اصلش باید مسجد باشد.

 

*تنها مکانی که آرایش کردن در آن از سوی قرآن تأکید شده است

حجت‌الاسلام قرائتی با بیان اینکه آرایش و زینت کردن تنها برای ورود به مسجد در قرآن ذکر شده است نه مجلس عروسی و مهمانی، اظهار داشت: 1400 سال پیش پول عطر پیامبر (ص) گران تر از پول لباسش بود، در واقع پیامبر(ص) از ما مدرن‌تر بودند، امام رضا (ع) پنج تا مسواک مخصوص برای نمازهای پنج‌گانه داشت، این‌ها همه نشان از اهمیت بزرگان دین به نماز است، حالا شهرداری، آخوندها و دیگران باید عذرخواهی کنیم که نسبت به نماز کوتاهی کردیم.

 

*در قیامت از نماز می‌پرسند

وی خطاب به نمازیاوران محلات خواستار شناخت جامع آن‌ها درباره نماز شد و گفت: اگر روز قیامت از شما پرسیدند برای نماز چه کردید، بتوانید بگویید که چند نفر بی‌نماز را نمازخوان کردم، نه اینکه به چند نفر خیاطی، قالیبافی و ... یاد دادم، مانند این است که مأمور راهنمایی رانندگی از شما گواهینامه رانندگی بخواهد، آن وقت شما بگویی کارت مجتهدی، پزشکی، مهندسی و ... از همه مهم‌تر کارت پایان کار شهرداری دارم، در حالی که تنها گواهینامه را می‌خواهد!

 

*ماجرای پنج خودنویس امام جماعت مسجد قیطریه

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان عوامل جذب جوانان به مسجد، به نقش پیش‌نماز، خادم و هئیت امنا اشاره کرد و اظهار داشت: در سرای محله سعی کنید خانه خدا را ترویج کنید، اگر خدا را ترویج کنید، خدا شما را ترویج می‌کند، قبل از انقلاب در مسجد قیطریه سخنرانی می‌کردم که پیشنماز آن آقای گوهری بود، دقت کردم و دیدم که جمعیت جوان این مسجد نسبت به سایر مساجد دیگر بیشتر است، علت را پرسیدم فهمیدم که در نزدیکی مسجد مدرسه‌ای قرار داشت که آقای گوهری به شاگردان اول مدرسه خودنویس هدیه داده و چون شاگرد اول مدرسه به مسجد می‌آمد، بقیه بچه‌ها هم به مسجد آمدند.

 

*تفاوت کار شهرداری با امام جماعت مسجد!

وی با اشاره به اینکه اگر شهرداری 2 هزار خودنویس به دانش‌آموزان بدهد، کار پنج خودنویس امام جماعت مسجد را نمی‌کند، افزود: نگاه کنیم چگونه پول خرج کنیم تا دین آباد شود، 370 خانه یک سرمایه است، شما که مکان و انگیزه دارید، سوزن و  نخ هم دارید، خیاطی هم یاد می‌دهید، اما همان 5 خودنویس گوهری مسجد را پر کرد، باید به کارها رنگ الهی بدهید، یعنی کارهای خود را با محوریت مسجد انجام دهید.

 

*یک فرمول ریاضی برای ترویج نماز

رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به یک فرمول ریاضی در رابطه با نماز، خاطرنشان کرد: به دخترها و پسرها بگویید که 3 دقیقه وقت شما را می‌گیرم، ببینید که آیا حق با اهل نماز و حجاب است یا حق با کسی که اهل هیچ چیزی نیست، تنها با یک فرمول ریاضی، هر کسی که به سمت دین برود، آخرت را صد درصد و حداقلش دنیا را پنجاه درصد دارد، هر کسی که دین را کنار بگذارد، آخرت را صفر درصد و دنیا را پنجاه درصد دارد، حالا چه کسی برنده است؟!

 

*تفاوت ظاهری و باطنی بدحجاب و با حجاب/ چیزهایی که جزو دین نیست!

وی با بیان اینکه در ظاهر قضیه فرق بدحجاب با با حجاب تنها نیم کیلو هست، ولی آخرت متفاوتی دارند، افزود: این ختم انعام، امن یجیب (این آیه قرآن همانند بقیه آیات است)، عطسه کردی صبر آمد، تخم‌مرغ شکستن‌ها همه این‌ها دروغ است! ما که 40 سال است در این راه درس خواندیم، در جایی این چیزها را ندیدیم، این‌ها همه بازی است، چیزهایی آمده است که جزو دین نیست! بله! در قرآن نظر داریم، نه آن نظری که ما می‌گوییم، چهار قل، آیة‌الکرسی، سوره حمد،‌ صدقه و ... راهی برای دفع نظر است، نگاه کنید هر کسی هر کاری خواهد انجام دهد یا از امام صادق(ع) یا از شاگرد امام گرفته باشد، این‌ها همه دروغ است، ما نه شرقی هستیم نه غربی هستیم نه مسلمان درست حسابی، دین را از کسی بگیرید که حجت برای شما باشد.

 

* قرار نیست مدرک‌ها با هم ازدواج کنند!

حجت‌الاسلام قرائتی با اشاره به نامه یکی از دختران به او گفت: از دیروز تا حالا چند بار گریه کردم، در دانشگاه نماز می‌خوانم به همین خاطر نامه دانشجویان به دستم می‌رسد، خانم‌ها برای دخترها شوهر پیدا کنید! در یکی از نامه‌ها دختری برای من نامه نوشته بود که در آستانه 30سالگی است و ازدواج نکرده است یا دختری که در نامه‌ای نوشته بود که خدا لعنت کند پدرم را! خدا لعنت کند مادرم را و.... زیرا موقعی که در سن ازدواج بودم نگذاشتند ازدواج کنم و گفتند درس بخوان، از موقعی که لیسانسم را گرفتم خواستگارانم کم شدند و مرا از حق طبیعی‌ام محروم کردند.

 

وی با تأکید بر اینکه مدرک‌ها قرار نیست با هم ازدواج کنند، بلکه دو آدم می‌خواهند ازدواج کنند، ادامه داد: مدرک که خلاق نیست، باید آن دو نفر بهم بخورند، در فامیل یک پسر دیپلمه داریم که همسرش پزشک است،‌ مثل گل با هم زندگی می‌کنند.

 

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه خوب است شهرداری تهران در هر محله‌ای خانه ای را برای سالمندان بخرد، گفت: چه کاری است که خانه سالمندان را در کلیومتر 20 در کهریزک قرار دادند که دیر به دیر به سالمندان سر بزنند، باید کاری کرد که فرد سالمند در محله خودش ساکن شود تا به او سر بزنند، البته خانه خریدن برای شهرداری تهران مثل سیگار خریدن یک آدم عادی است.

 

یاوران نماز محلات با هدف ترویج و اشاعه فرهنگ نماز در فراگیر کردن این فریضه الهی در همه ابعاد توسط گروه‌های مردمی و جذب و سازماندهی و تربیت نیروهای کارآمد و ایجاد شبکه‌های مردمی یاوران نماز همراه با ارتقاء سطح کمی و کیفی اقامه نماز در جامعه راه اندازی شده است.


منبع : جام نیوز
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

ارسال رایگان آثار استاد انصاریان به مناسبت هفته ...
پروردگار دست اجبار روی کسی ندارد
دعای مخلوط با آلودگی، مستجاب نمی‌شود
تسلیت مدیر موسسه دارالعرفان در پی درگذشت مرحوم ...
برگزاری مراسم بزرگداشت حاج محمدتقی انصاریان در ...
حاج محمدتقی انصاریان درگذشت
متن حکم انتصاب مدیرعامل موسسه فرهنگی دارالعرفان
برنامه سخنرانی استاد انصاریان در دهه نخست ...
برگزاری مراسم پرفیض دعای عرفه با قرائت استاد ...
سخنرانی استاد انصاریان در مسجد اعظم قم

بیشترین بازدید این مجموعه

انتشار مجدد کاریکاتورهای موهن به اسلام در ...
برگزاری كلاس‌های آموزش قرآن برای تازه‌مسلمانان ...
توافق با عربستان برای برگزاری مراسم برائت از ...
اعمال شب های قدر ماه مبارک رمضان
اهتزاز پرچم حرم امام حسین(ع) بر فراز مسجد امام ...
انتشار مجموعه‌ای از زیباترین نام‌های دختر ...
استاد انصاریان در روز شهادت امیرالمؤمنین(ع) ...
مطالب ناب استاد انصاریان در «سروش»، «ایتا»، ...
استاد انصاریان: عمل انسان حتی به اندازه دانه ارزن ...
برنامه سخنرانی استاد حسین انصاریان

 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روزگزارش خطا  

^