فارسی
جمعه 24 ارديبهشت 1400 - الجمعة 1 شوال 1442
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
351
1
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

سه لغزشگاه انسان

 

ابوهاشم جعفري كه پنج امام معصوم را زيارت کرده بود و نزد آنان شاگردي کرده بود، مي‌گويد: يک روز از فقر اقتصادي، کارد به استخوانم رسيده بود كه اينجا لغزشگاه است.

اميرالمؤمنين (ع) مي‌فرمايد: در سه جا انسان‌ها اگر قوي نباشند، بي‌دين مي‌شوند: يکي، پول؛ دوم، مقام؛ و سوم، شهوت جنسي است. تمام انبيا و ائمه خواستند مردم را به گونه‌اي تربيت و تقويت کنند که با پول و مقام و شهوت، بي‌دين نشوند. اين توان معنوي از فرهنگی غير از فرهنگ اهل بيت برنمیآید.

فرهنگ اهل بيت است که مردم را تربيت مي‌کند كه در مقابل ستمگران بايستند و فرياد بزنند. داستان تربيت قرآن و اهل بيت چنين است:

پيامبر اسلام (ص)مي‌فرمايد:

«کاد الفقر ان يکون کفرا»

ابوهاشم جعفري گفت: نزد حضرت هادي (ع) بروم و داد بزنم و خودم را تخليه کنم؛ اين چه وضعي است؟ دشمن بايد در پول بغلطد و دوست بايد نان شب نداشته باشد؟! به خانۀ حضرت هادي(ع) رفتم. اهل بيت در يک جلسه آثار توحيد را بيان كردهاند كه به آدم آرامش و اطمينان بسيار مي‌دهد و درهايي به روي انسان باز مي‌کند. تا نشستم، حضرت هادي (ع) فرمودند: ابوهاشم! قدرت داري نعمت‌هايي که خدا به تو داده براي من بشماري؟

 

گفت: من هيجانم بيشتر شد كه حضرت مي‌فرمايد: نعمت‌ها را بشمار. بعد حضرت فرمود: ابوهاشم من به جاي تو مي‌شمارم، نعمت‌هايي که به تو داده است.


منبع : پایگاه عرفان
351
1
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

مصادیق ابرار در قرآن
پذیرش عمل در سایۀ حُسن فعلی و فاعلی
نسیم رحمت الهی بر توبه‌کنندگان حقیقی
متن سخنرانی استاد انصاریان در مورد توبه
رهایی از عذاب الهی در سایه‌سار توبه
سوگند پروردگار بر پدر و فرزند حکیم
نگاه یک پدر حکیم به تربیت فرزند
خسارت‌های انسان در دوری از خداوند
آداب توبه و بازگشت از گناه
شکیبایی در برابر مشکلات - جلسه نوزدهم - (متن کامل + ...

بیشترین بازدید این مجموعه

مقام حضرت زينب (س)
مرگ و عالم آخرت
داستانى درباره صبر در برابر فقر

 
نظرات کاربر
عباس کربلائی کریم
سلام علیکم بنده همیشه از مطالب بسیار عالی استاد ارجمند استفاده میکنم روی صفحه اصلی سایت جائی برای ارسال نظر یا پیام پیدا نکردم از اینجا پیاممو میفرستم امیدو ارم برسه به دستتون بنده همه کتابهای استاد رو دانلو کردم فقط بعضی هاش قابلیت دانلود نداشت خیلی تاسف خوردم مثل کتاب : با کاروان نور ، اگر بشه این کتاب هم دانلود کرد خیلی عالی میشه ممنون از زحمات و خدماتتتون وفقکم الله
پاسخ
0     0
21 آبان 1392 ساعت 9:45 بعد از ظهر

گزارش خطا