فارسی
دوشنبه 12 خرداد 1399 - الاثنين 9 شوال 1441
  5552
  1
  2.5
(2 نفر )

اسلام و ازدواج موقت (دلیل جواز متعه چیست؟ آیا به استحکام خانواده ها لطمه نمی زند؟)

1. این حکم و دستور آیه صریح قرآن است که می‌فرماید: «فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ اُجُورَهُنَّ فَرِیضَهً؛ (نساء،24) پس هر آن‌گاه که به متعه درآوردی بعضی از زنان را واجب است که مهریه و حقّ آن‌ها را ادا کنید» و دلالت این آیه بر جواز متعه به قدری روشن است که حتّی یک نفر از علماء‌ اهل سنّت هم نتوانسته است در آن ‌خدشه کند و ایراد بگیرد حال بگذریم از روایات بسیاری که در این زمینه از شخص پیامبر اکرم صادر شده است.
و اگر نظری به تاریخ صدر اسلام بیندازید خواهید دید این دستورالعمل تا عصر خلافت عمر بن خطاب یکی از عادی‌ترین و رایج‌ترین ازدواج‌های جاری بین مسلمانان بوده است و اوّل کسی که فتویٰ به حرمت آن صادر کرد عمر بن خطاب بودکه به صراحت گفت 2 چیز در عهد و زمان رسول خدا حلال بود و مجاز ولی من آن دو را حرام می‌کنم و هر آن کس که آن را مرتکب شود به مجازات می‌رسانم.
از آن پس مریدان عمر بن خطاب متعه را حرام کرده و گفتند آیه قرآن به دستور عمر بن خطاب نسخ شده است و قابلیت اجرایی ندارد.
اینک قضاوت با شما اوّلاً عمر بن خطاب بر اساس چه حجّت و دلیل شرعی مجاز به حرام کردن حلال خدا نموده است؟ ثانیاً:  پرسش را باید اینگونه مطرح کرد که حرمت متعه از کی و چه موقع وارد اسلام شده است نه جواز آن. ثالثاً: آیا حکم و دستور عمر بن خطاب از چنان قدرت و مقامی برخوردار است که از کلام خدا هم بالاتر باشد و کلام خدا را بتواند (نعوذبالله) تحت الشعاع قرار بدهد؟ رابعاً: اگر مسئله ازدواج موقت آن طور که هست به مردم تفهیم شود آیا چه مشکلی را ایجاد می‌کند؟ این‌ها پرسش‌هایی است که شما باید از مخاطبین خود بپرسید و اگر توانستند جواب قانع کننده‌ای بدهند ما را هم مطلع سازید و یقین بدانید خشنود خواهیم شد.
2
. مسئله رعایت حقوق همسران و انجام عدالت بین آنها نیز مورد تصریح آیات قرآن است به عنوان نمونه خداوند در سوره نساء آیه 3 می‌فرماید: «فَاِنْ خِفْتُمْ اَلاَّ تَعْدِلُوا فَواحِدَهً؛ یعنی اگر خوف آن را دارید که نتوانید بین زنانتان عدالت برقرار کنید یک زن برای شما بس است.»

3. حکم ازدواج موقت و متعه نه تنها پایه‌های زندگی را متزلزل نمی‌کند بلکه بزرگ‌ترین خدمتی است که به سالم ماندن جامعه شده است. بله آن‌چه لازم است به آن توجه کرد سوء استفاده عده‌ای از مردان از این حکم شرعی و اهلی است و برای انسان فهمیده و باسوادی مثل شما پرواضح است که سوء استفاده‌های عدهّ‌ای سودجو را نباید به حساب اصلِ تشریع قانون‌گذاری گذاشت و الاّ درصد بسیاری از قوانین و مقررات تمام ادیان و ممالک زیر سوال می‌رود و مخدوش می‌شود.
مسئله ازدواج موقت و متعه در جامعه مواردی بسیار معقول و حساب شده‌ای دارد که اگر آداب و شرایط و نکات ظریف آن به درستی رعایت شود هرگز فحشاء‌ و منکرات و اعمال منافی عفت و فساد گریبان جامعه (بخصوص جوانان) را نخواهد گرفت که توضیح این حقیقت خود نیاز به نوشتن کتابی مستقل دارد و به قول شاعر:

شرح این هجران و این خون جگر                                         این زمان بگذار تا وقت دگر

  5552
  1
  2.5
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    من همیشه نمازم را اول وقت میخونم اما وسوسه های شیطان در ...
     معنای قربه الی الله چیست؟ "من به خدا نزدیکتر شوم" ...
     معنای لعن چیست؟    
    نفس با روح چه فرقي دارد؟
    فلسفه احیا گرفتن شب‌های قدر چیست؟
    شب قدر کدام شب است؟
    راه های رهایی از خودارضایی چیست؟
    ویژگیهای ممتاز اخلاقی امام حسن (ع) چیست؟
    فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ استاد ...
    من دو سال نماز قضا دارم، الان چطور آنها را قضا کنم؟ آیا ...

بیشترین بازدید این مجموعه

      فلسفه نماز چیست و ما چرا نماز می خوانیم؟ (پاسخ استاد ...
      تفاوت رسول با نبی چیست؟
      نفس با روح چه فرقي دارد؟
      همه چيز را خدا آفريده، پس خدا را چه كسی آفريده است؟
      با سلام چند روز است فکر های بدی به ذهنم می آید در موقع ...
      من همیشه نمازم را اول وقت میخونم اما وسوسه های شیطان در ...
      خود شناسی یعنی چه؟
       معنای قربه الی الله چیست؟ "من به خدا نزدیکتر شوم" ...
      مدیتیشن از نظر شرعی قابل قبول هست یا نه؟
      راه ترک خودارضایی ( استمنا ) چیست؟

 
نظرات کاربر
ناشناس
اقایون ک باید از صیغه دفاع کنن!!!!!!مشخصه..خداخودش میدونه اگه این حکم برای خانم ها اومده بود همین اقایون بظاهرمسلمون ک فقط تو این زمینه خاص پیروحضزت محمد هستن اعتراض میکردن و میگفتن این حکم مشروعیت نداره!صیغه امروزی هیچ کدومش حلال نیس!هیچکدومش! اقا خودش زن داره زنش خوشگل.جوون.بچه داره بلندمیشه قایمکی زن صیغه میکنه ب اسم اسلام!لازم بذکره ک افرادی ک زن دارن حق صیغه کردن ندارن مگربشرایط خاص و جهت کمک ب خانواده بی سرپرست نه برای ارضای شهوت بی نهایتشون..!!!!!!!!!!! شورشو دراوردین دیگه!صیغه حلاله حلاله!صیغه برا بعضیا حلاله ن مثل جامعه امروز.بنده سراغ دارم مرده رفته دفترخونه برای عقدش وقت بگیره حاج اقا بهش گفته میخای همی الان دونفروبیارم دوساعت صیغت بشن؟پولم کم میگیرن!..این کجاش مطابق اسلامه؟؟؟؟ اعصاب ادموخورد نکنین ک ادم بلن شه خودشو حلق اویزکنه از این حرفاتون!
پاسخ
2     0
4 آذر 1394 ساعت 08:46 صبح
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز