فارسی
شنبه 13 آذر 1400 - السبت 29 ربيع الثاني 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
351
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند
تاریخ انتشار : 29 دى 1391 ساعت 00:00 صبح

اولین باسوادهای ایران چه کسانی بودند؟

 

سرپرست گروه كاوش‌های باستان‌شناسی جیرفت در سال‌های ۸۱ تا ۸۶ گفت: كاوش‌های باستانی‌شناسی جیرفت حكایت از باسواد بودن جیرفتی‌ها از ۵ هزار سال قبل دارد.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران، یوسف مجیدزاده در جمع خبرنگاران اظهار داشت: كشف چندین لوح گلی پخته و یك آجر كتیبه‌دار با قدمت ۵ هزار ساله در كاوش‌های جیرفت نشان از باسوادی مردمان این منطقه در دوران باستان دارد.

وی با رد نظر برخی از باستان‌شناسان كه جنوب شرق ایران تا زمان هخامنشیان جوامعی بی‌سواد بوده‌اند، افزود: مردم جیرفت نه‌ تنها همزمان با اختراع كهن‌ترین خط میخی بین‌النهرین باسواد بوده‌اند، بلكه همزمان با آنان خطی متفاوت از میخی اختراع كرده‌اند.

مجیدزاده تصریح كرد: اهمیت این دستاوردها به گونه‌ای است كه بسیاری از باستان‌شناسان بین‌المللی از آن به عنوان بزرگترین كشف ۵۰ سال گذشته یاد می‌كنند. سرپرست گروه كاوش‌های باستان‌شناسی جیرفت در سال‌های ۸۱ تا ۸۶ گفت: امید است شرایطی فراهم شود تا با همكاری اداره كل میراث فرهنگی استان كرمان، بتوانیم گزارش نهایی كاوش‌ها و مطالعات صورت گرفته در مناطق باستانی جیرفت را در قالب یك یا دو جلد كتاب در اختیار علاقمندان و پژوهشگران قرار دهیم.

 

351
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب


بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا  

^