فارسی
جمعه 08 بهمن 1400 - الجمعة 25 جمادى الثاني 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
1502
1
نفر 0

گشايش در كارها

 

منابع مقاله:

کتاب : تفسير و شرح صحيفه سجاديه جلد پنجم

نوشته: حضرت آیت الله حسین انصاریان

 

پوينده راه حق و حقيقت بايد پيوسته گشايش معنوى خود را از خداوند درخواست كند و در امور معنوى به كسانى كه در اوج قله هاى كمال هستند، بنگرد تابه افزونى عمل خود ننازد.

اما در گشايش هاى مادى بايد به فقيران و زيردستان نگاه كند تا خود را در حد كفايت ببيند و به حق خود قانع باشد.

گشايش در امور زندگى از سنت هاى الهى است كه بر اساس رسم روزگار سختى و راحتى پى درپى هم مى آيند و خوشى ها به ناراحتى ها نزديك مى شوند.

پروردگار عالم، انسان را در دو حالت گرفتارى و آسايش مى آزمايد تا او را كمال و شخصيّت دهد؛ زيرا انسان در مسير رفاه و خوشى به جايى نمى رسد بلكه با غرور و لجاجت خود را نابود مى كند. بلكه در راه سختى ها و گرفتارى ها صاحب فضل و دانش و تجربه مى شود. امّا گاهى بلاها و مشكلات او بيشتر مى شود و او در اين وضعيت ساخته مى شود و سپس درِ آسايش به روى او باز مى شود و او در خوشى ها و لذّت هاى هر چند زودگذر به سر مى برد. و اين حالت در خوبى و بدى پيوسته ادامه دارد تا به جايگاه اصلى خود بازگردد.

واژه فتح در لغت به معنى از بين بردن پيچيدگى و گشودن است و آن بر دو گونه است: گاهى با چشم ديده مى شود مانند گشودن قفل و گاهى با انديشه درك مى شود مانند گشودن پيچيدگى اندوه و غم ها يا گشودن راز و اسرار علوم و عجايب خلقت يا داورى كردن ميان دو نفر در گشودن مشكل مخاصمه و اختلاف نظرها.

يكى از اسماى الهى الفَتَّاح است يعنى خداوند درهاى رزق و رحمت را به سوى بندگان باز مى كند و همچنين بين آنان حكم مى كند.

در بعضى روايات ذكر يا فَتَّاح براى حل مشكلات تأكيد شده است. چرا كه اين نام بزرگ حضرت حق تعالى كه به صورت صيغه مبالغه آمده است بيانگر قدرت پروردگار بر گشودن قفل مشكلات و برطرف كننده هر اندوه و غم و فراهم سازنده اسباب پيروزى و موفقيت است. و در حقيقت كليد همه درهاى بسته در دست با كفايت اوست.

سوره شرح يا انشراح در قرآن در همين زمينه بر پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله نازل شده است كه به وجود مبارك رسول اللّه صلى الله عليه و آله گشايش روحى و جسمى عطا فرموده تا در تحمّل وظيفه سنگين رسالت و هدايت، احساس نگرانى نداشته باشد. براى دلدارى به پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله مى فرمايد:

فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا* إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا» «1»

پس بى ترديد با دشوارى آسانى است.* [آرى ] بى ترديد با دشوارى آسانى است.

در اين دو آيه به پيامبرش مهمترين بشارت را مى دهد و نور اميد را بر قلب پاكش مى اندازد كه با سختى آسانى است، باز تأكيد مى فرمايد، به يقين با هر سختى آسانى است.

پيام اين آيات اين است كه غم مخور مشكلات و سختى ها به اين صورت باقى نمى ماند، مخالفت دشمنان و محروميّت هاى مادى و اقتصادى و فقر مسلمانان ادامه نمى يابد پس از آن همه فشارها و آزارهاى روحى و جسمى كه بر رسول اللّه صلى الله عليه و آله و مسلمانان وارد شد، ميوه شيرين هدايت انسان ها نمايان شد و راه اسلام براى پذيرش حق و حقيقت در مدينه و ديگر شهرها و ... باز شد. اين وعده الهى است كه در زبان رسول گرامى اسلام صلى الله عليه و آله جارى گشته است كه فرمود:

... وَ اعْلَمْ أَنَّ النَّصْرَ مَعَ الصَّبْرِ وَ أَنَّ الْفَرَجَ مَعَ الْكَرْبِ وَ أَنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً، إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً. «2»

... بدان كه با هر شكيبايى موفقيّت است و با هر مشكلى گشايشى است و با هر سختى آسايشى است، با هر دشوارى راحتى است.

حضرت رسول صلى الله عليه و آله درباره آيه الَمْ نَشْرَحْ ... فرمود:

اگر دشوارى در لانه اى باشد، آسانى نزد او مى رود تا بيرونش آورد. سپس تلاوت فرمود: إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً». «3»

هر چه امور داراى سختى و تلخى بسيار باشد به دروازه رهايى و آرامش نزديك تر است.

پيامبر گرامى اسلام صلى الله عليه و آله مى فرمايد:

أَضْيَقُ الْأَمْرِ أَدْناهُ مِنَ الْفَرَجِ. «4»

دشوارترين امور، نزديكترين آنها به گشايش است.

به هر حال چرخه روزگار يكسان نمى چرخد در اوج و فرودها بسيارى از حقيقت باطن ها و ضمير دلها بر هر فرد و جامعه اى آشكار مى شود.

امام على عليه السلام در بيان حكيمانه خويش نويد فضاى باز حيات را مى دهد:

عِنْدَ تَناهِى الشِّدَّةِ تَكُونُ الْفُرْجَةُ وَ عِنْدَ تَضايُقِ حَلَقِ الْبَلاءِ يَكُونُ الرَّخاءُ. «5»

زمان اوج سختى مرحله گشايش و هنگام تنگى حلقه هاى بلا نوبت آسايش است.

«زنى به نزد حضرت اميرمؤمنان شكايت كرد كه همسرش به او خرجى زندگى و نفقه نمى دهد، در حالى كه مرد او بسيار تنگ دست بود، على عليه السلام از اين كه همسرش او را به زندان بياندازد خوددارى كرد و در جواب آن زن فرمود: با هر تنگ دستى، راحتى است و او را به صبر و تحمل دعوت كرد.» «6» بنابراين بايد كليدهاى گشايش را شناخت تا درهاى رحمت گشوده شود.

نبى اكرم صلى الله عليه و آله يادآورى فرمود:

اگر آسمان و زمين؛ بر بنده اى بسته شود؛ و او تقوى پيشه كند، خداوند براى او راه گشايش و خروج از گرفتگى آن دو را فراهم كند. «7»

امام صادق عليه السلام به سفيان ثورى در سفارشى اساسى مى فرمايد:

اى سفيان! هر گاه از سوى حاكم يا ديگران اندوهى به تو رسيد بسيار بگو:

«لاحَوْلَ وَ لاقُوَّةَ إِلّا بِاللّه»

هيچ قدرت و قوتى نيست مگر به اتكاى خداوند كه آن كليد گشايش و گنجى از گنج هاى بهشت است. «8» صاحب كتاب بحار الأنوار، در جلد 92 دعاهايى براى رفع شدت بلاها، دفع دشمن و خطرات و أدعيه انبيا جهت رهايى از زندان و آفت ها و بلايا در سه باب مستقل 106، 107، 108 آورده است:

از أدعيه انبيا، دعاء النبى صلى الله عليه و آله كه معروف به دعاى فَرَج است و بخشى از آن چنين است:

... أَسْالُكَ بِهِ أَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ أَنْ تُيَسِّرَ لى مِنْ أَمْرِى ما أَخافُ عُسْرَهُ وَ تُفَرِّجَ عَنِّى الْهَمَّ وَ الْغَمَّ وَ الْكَرْبَ وَ ما ضاقَ بِهِ صَدْرى وَ عِيلَ بِهِ صَبْرى فَإِنَّهُ لايَقْدِرُ عَلى فَرَجى سِواكَ وَ افْعَلْ بِى ما أَنْتَ أَهْلُهُ يا أَهْلَ التَّقْوى وَ أَهْلَ الْمَغْفِرَةِ يا مَنْ لايَكْشِفُ الْكَرْبَ غَيْرُهُ وَ لايُجَلِّى الْحُزْنَ سِواهُ وَ لايُفَرِّجُ عَنّى إِلَّا هُوَ اكْفِنِى شَرَّ نَفْسى خاصَّةً وَ شَرَّ النَّاسِ عامَّةً وَ أَصْلِحْ لى شَأْنى كُلَّهُ وَ أَصْلِحْ أُمُورى وَ اقْضِ لِى حَوائِجِى وَ اجْعَلْ لِى مِنْ أَمْرى فَرَجاً وَ مَخْرَجاً فَانَّكَ تَعْلَمُ وَ لا أَعْلَمَ وَ تَقْدِرُ وَ لا أَقْدِرُ وَ أَنْتَ عَلَى كُلِّ شَى ءٍ قَدِيرٌ بِرَحْمَتِكَ يا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ. «9»

سؤال مى كنم تو را به حق آن نام كه رحمت فرستى بر محمد و آل او و آن كه آسان گردانى براى من آنچه را كه از دشواريش مى ترسم و برطرف نمايى از من اندوه و غم و حزن را و آنچه را به سبب آن سينه من تنگ شده است و به سبب آن صبر من برطرف شده است. پس به درستى كه قادر نيست برخلاصى من غير تو و بجاى آور براى من به آنچه كه سزاوار آنى.

اى اهل پرهيزگارى و اهل آمرزش، اى كسى كه اندوه را تنها تو برطرف سازى و دلگيرى را تنها تو زايل كنى؛ و او بر من گشايش نمايد. مرا از شر نفس به ويژه و از شر مردم هميشه كفايت نماى.

همه حال مرا نيكو گردان و امور مرا اصلاح فرما و حاجت هاى مرا برآور و در كار من گشايش و خروجى قرار ده. پس به درستى كه تو مى دانى و من نمى دانم و تو قادر و توانايى و من قادر نيستم و تو بر همه چيز بسيار توانايى، به حق مهربانى تو اى مهربان ترين مهربانان.

 [وَ أَذِقْنِي حَلَاوَةَ الصُّنْعِ فِيمَا سَأَلْتُ وَ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَ فَرَجاً هَنِيئاً وَ اجْعَلْ لِي مِنْ عِنْدِكَ مَخْرَجاً وَحِيّاً «9» وَ لَا تَشْغَلْنِي بِالاهْتِمَامِ عَنْ تَعَاهُدِ فُرُوضِكَ وَ اسْتِعْمَالِ سُنَّتِكَ ]

و در آنچه از تو درخواست مى كنم، شيرينى اجابت را بچشان، و از جانب خودت، رحمت و گشايشى گوارا به من ببخش، و براى من از نزد خود، راه نجاتى سريع قرار ده. و مرا به خاطر غمگينى و حزن و اندوه از رعايت واجباتت، و به كار گرفتن مستحباتت باز مدار.

 

شيرينى اجابت خواسته ها

خواسته هاى بندگان وسيله ارتباط درونى با خداوند است. و حاجت بنده راه محبت و پيوند خالق با مخلوق است. شيرينى دريافت پاسخ حق تعالى اين است كه ياد و پرسش او در قلب و ذهن پيوسته باشد.

ماهيت پرسش در اين است كه انسان نيازهاى فكرى يا قلبى دارد كه بايد از ديگرى خواسته خود را برآورده سازد تا به حق مطلب برسد. بنابراين اگر پروردگار از بندگان پرسش مى كند، چون آنان نقص دارند، بايد به حقايق آگاهى يابند و دانش خويش را تكميل كنند. ولى پرسش انسان از حق دليل بر نقص خداوند نيست؛ زيرا حق تعالى كمال نهايى و فاعل محض است و نقص و ضعف در او راه ندارد.

اين مطلب در روان شناسى ثابت است كه از هر كسى سؤالى شود و نتواند پاسخ مناسبى به آن دهد، ناراحت مى شود؛ زيرا او ضعف و محدوديت دارد ولى خدا اين گونه نيست كه اگر از او پرسشى شود غضبناك گردد؛ زيرا او كامل است و مى تواند هر پرسشى را به مقتضاى حال پرسشگر پاسخ دهد. در نتيجه حضرت حق اين حالت پرسشگرى را دوست مى دارد.

امام باقر عليه السلام مى فرمايد:

... إِنَّ اللَّهَ عَزَّوَجَلَّ يُحِبُّ أَنْ يُسْالَ وَ يُطْلَبَ ما عِنْدَهُ. «10»

همانا خداى تعالى دوست دارد كه از او درخواست شود و آنچه را نزد اوست بخواهند.

 

انواع خواسته ها

درخواست بنده از حق به سه گونه است:

الف- زبانى: مانند درخواست نيكى و خير در دنيا و آخرت:

وَمِنْهُم مَّن يَقُولُ رَبَّنَآ ءَاتِنَا فِى الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِى الْأَخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ» «11»

و گروهى از آنان مى گويند: پروردگارا! به ما در دنيا نيكى و در آخرت هم نيكى عطا كن، و ما را از عذاب آتش نگاه دار.

امام جواد عليه السلام در اين باره مى فرمايد:

نيازها با خواهش خواسته مى شود و با قضاى الهى نازل شود و عافيت بهترين عطاست. «12»

ب- حالى: مانند نيازمندى كه دست نياز به سوى بى نيازى دراز مى كند، بدون آن كه چيزى بگويد و با زبان حال عرض حاجت مى كند به اين معنا كه بنده اى از حال خود خبر دارد كه عنايتى از سوى حق به او مى شود و بايد آن را درخواست كند؛ پس منتظر فرا رسيدن زمان فيض آن است. خداوند منّان در اين باره مى فرمايد:

ادْعُواْ رَبَّكُمْ تَضَرُّعًا وَخُفْيَةً إِنَّهُ لَايُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ» «13»

پروردگارتان را از روى فروتنى و زارى و مخفيانه بخوانيد [و از آداب و شرايط دعا تجاوز نكنيد]؛ يقيناً خدا متجاوزان را دوست ندارد.

چنانكه رسول اللّه صلى الله عليه و آله فرمود:

همانا براى پروردگارتان در روزهاى زندگيتان، زمانى است كه نسيم هاى معنوى مى وزد، آگاه باشيد و خود را در محل آن قرار دهيد. «14» ج- استعدادى: مانند همه موجودات به فراخور استحقاق و ظرفيت وجوديشان از حق تعالى درخواست مى كنند.

يَسَلُهُ مَن فِى السَّموَ تِ وَ الْأَرْضِ كُلَّ يَوْمٍ هُوَ فِى شَأْنٍ» «15»

هر كه در آسمان ها و زمين است از او درخواست [حاجت ] مى كند، او هر روز در كارى است.

اين وضعيت موجودات آسمانى و زمينى برحسب اقتضاى هستى و آفرينش آنان است كه شب و روز در انتظار باران رحمت حق هستند؛ زيرا گنجايش درخواست آنان افزونتر از خواسته هاى بشر است. كه همگان بايد در خدمت انسان باشند و آفرينش آن دو حتى از خلقت آدم هم مهمتر است ولى بيشتر مردم اين مطالب را نمى دانند. پس خداوند به همه موجودات توجّه دارد و در پاسخ به حالت انتظار آنان خطاب مى فرمايد:

وَ قَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِى أَسْتَجِبْ لَكُمْ» «16»

و پروردگارتان گفت: مرا بخوانيد تا شما را اجابت كنم.

همگى مرا بخوانند تا در بى نيازى را بر روى آفرينش باز كنم، حق مرا ادا كنيد تا درهاى رحمت را بگشايم، به تعهد و پيمان ها عمل كنيد تا من هم به پاسخگويى وفا كنم؛ زيرا وعده خداوند به اجابت خواسته يك وعده مشروط است نه مطلق؛ زيرا براى قبولى حاجات شرايطى هست كه تا ارتباط دو طرفى باشد خداوند از حال دعا و خواهش بنده لذت مى برد و به نزد فرشتگان افتخار مى كند پس بنده هم براى دريافت حتمى حاجت بايد مقدمات راهيابى را فراهم كند تا به مقامات بالاتر برسد از اينرو امام صادق عليه السلام به ميسر مى فرمايد:

إِنَّ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ مَنْزِلَةً لاتُنالُ إِلَّا بِمَسْأَلَةٍ. «17»

در نزد خداوند مقامى است كه تنها با دعا و درخواست به آن رسيده مى شود.

چگونه بايد رسيد به درجاتى كه پله هاى آن را بايد در دنيا با دعا و مناجات گذراند. تا لذت شيرينى شرفيابى به حضور حق را احساس كرد. عبداللّه بن سنان گفت: ازامام صادق عليه السلام شنيدم كه فرمود:

بسيار دعا كنيد؛ زيرا دعا كليد بخشش خداوند و وسيله رسيدن به هر حاجت است. در نزد پروردگار نعمت ها و رحمت هايى است كه تنها با دعا مى توان به آن رسيد. «18»

دانشمندى مى گويد:

وقتى كه ما نيايش مى كنيم خود را به قوه پايان ناپذيرى كه تمام كاينات را به هم پيوسته است متصل و مربوط مى سازيم. «19»

 

پی نوشت ها:

 

______________________________

(1)- انشراح (94): 5- 6.

(2)- من لايحضره الفقيه: 4/ 413، حديث 5900؛ بحار الأنوار: 67/ 183، باب 52، حديث 52.

(3)- كنز العمال: 2/ 47، حديث 3063؛ الدرّ المنثور: 6/ 364، ذيل آيه 5- 6 سوره انشراح.

(4)- بحار الأنوار: 74/ 166، باب 7، حديث 2؛ عوالى اللآلى: 1/ 291، حديث 161.

(5)- نهج البلاغه: حكمت 351.

(6)- تهذيب الأحكام: 7/ 454، حديث 25؛ وسائل الشيعة: 18/ 418، باب 7، حديث 23961.

(7)- بحار الأنوار: 67/ 285، باب 56، ذيل حديث 8؛ عدّة الدّاعى: 305.

(8)- بحار الأنوار: 75/ 201، باب 23، حديث 29؛ كشف الغمّة: 2/ 156.

(9)- بحار الأنوار: 92/ 282، باب 108، حديث 4؛ مهج الدّعوات: 92.

(10)- الكافى: 2/ 475، حديث 4؛ وسائل الشيعة: 7/ 58، باب 20، حديث 8715.

(11)- بقره (2): 201.

(12)- بحار الأنوار: 75/ 365، باب 27، ذيل حديث 5؛ أعلام الدين: 309.

(13)- أعراف (7): 55.

(14)- بحار الأنوار: 68/ 221، باب 66، ذيل حديث 30؛ عوالى اللآلى: 4/ 118، حديث 188.

(5)- الرحمن (55): 29.

(16)- غافر (40): 60.

(17)- الكافى: 2/ 466، حديث 3؛ وسائل الشيعة: 7/ 34، باب 6، حديث 8639.

(18)- الكافى: 2/ 470، حديث 7؛ بحار الأنوار: 90/ 295، باب 16، ذيل حديث 23.

(19)- آيين زندگى: 156.

 


منبع : پایگاه عرفان
1502
1
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب

روزه ی این 3 روز ماه رجب را از دست ندهید!
رحلت حضرت زینب
درخواست حضرت فاطمه زهرا (س)
اهمیت دعا
حقش را هرگز نمی توانی ادا کنی!!
غیرت‌ورزی از دیدگاه قرآن و روایات
گذری بر فضایل حضرت زهرا سلام الله علیها
زندگانی حضرت علی اصغر (ع)؛ طفل شیرخوار امام حسین ...
اهميت نماز و دعا
خیر از منظر قرآن کریم

بیشترین بازدید این مجموعه

وفات حضرت ام کلثوم (س)
آثار احسان به دیگران
شکرگزاری و سپاس از دیدگاه قرآن و روایات
مرگ در روايات‏
روزه ی این 3 روز ماه رجب را از دست ندهید!
نفاق در قرآن و منافق در جامعه اسلامی
شدیدترین تهدیدهای قرآن!
خلقت آدم و حوا و نسل آنان‏
ماه مبارك رمضان و روزه‏
چهار شاخصه ایمان در منظر امام صادق(علیه السلام)

 
نظرات کاربر

رقیه
خیلی مقاله عالی بود ممنون از زحمات شما.
پاسخ
0     0
18 دى 1391 ساعت 6:53 بعد از ظهرگزارش خطا  

^