فارسی
دوشنبه 15 آذر 1400 - الاثنين 2 جمادى الاول 1443
قرآن کریم مفاتیح الجنان نهج البلاغه صحیفه سجادیه
598
0
نفر 0
0% این مطلب را پسندیده اند

عزلت ابراهيم از بت‏پرستان‏

[وَ أَعْتَزِلُكُمْ وَ ما تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ أَدْعُوا رَبِّي عَسى أَلَّا أَكُونَ بِدُعاءِ رَبِّي شَقِيًّا* فَلَمَّا اعْتَزَلَهُمْ وَ ما يَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَهَبْنا لَهُ إِسْحاقَ وَ يَعْقُوبَ وَ كُلًّا جَعَلْنا نَبِيًّا] .

و من از شما و معبودانى كه به جاى خدا مى خوانيد، كناره مى گيرم و پروردگارم را مى خوانم، اميد است در خواندن پروردگارم [از اجابت او] محروم و بى بهره نباشم.* پس هنگامى كه از آنان و آنچه جز خدا مى پرستيدند، كناره گرفت، اسحاق ويعقوب را به او بخشيديم وهر يك را پيامبر قرار داديم.

اين دو آيه نمايشگر دورى جستن ابراهيم از بت پرستان است، بت پرستانى كه بر فضاى زندگى حاكم بودند و ابراهيم با آنان در هيچ موردى خط مشترك نداشت.

كناره گيرى كرد تا درس كناره گيرى را به همه پاكان و موحدان بدهد و به مؤمنان اين پيام را برساند كه اگر قدرت سرنگونى طاغوت را نداشتيد، از آنان كناره گيرى كنيد تا وسايل كوبيدن آنان براى شما فراهم آيد، ابراهيم گفت:

من از شما و بتانى كه به جاى معبود حق مى پرستيد، دورى مى گزينم و خداى يكتا را مى خوانم اميدوارم كه از پيشگاه رحمتش محروم نشوم.

چون ابراهيم از آن قوم و بت هايى كه مى پرستيدند، دورى جست و گوشه گرفت و مخالفت همه جانبه خود را عملًا اعلام كرد، خداوند بزرگ به لطف و رحمتش، اسحاق و يعقوب را به او عنايت كرد و اسحاق و يعقوب را شرف نبوت بخشيد.


منبع : پایگاه عرفان
598
0
0% (نفر 0)
 
نظر شما در مورد این مطلب ؟
 
امتیاز شما به این مطلب ؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

آخرین مطالب


بیشترین بازدید این مجموعه


 
نظرات کاربر

پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز

گزارش خطا  

^